سرطان تخمدان و راه های درمان آن ؛ علائم سرطان تخمدان

تخمدان چه عضوی است؟

تخمدان ها دو غده زنانه هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته اند و با لوله های فالوپ با رحم در ارتباط هستند. تخمدان ها غددی هستند که تخمک ها را برای باروری زنان تولید می کنند. در واقع در هر قاعدگی به طور طبیعی یک تخمک از یکی از تخمدان آزاد می شود و تا مدتی فعال است و اگر در این مدت اسپرمی وجود داشته باشد و شرایط لقاح فراهم شود باروری اتفاق می افتد و در غیر این صورت توانایی لقاح تخمک از بین می رود. تخمدان  ها از دوره بلوغ تا یائسگی این وظیفه را بر عهده دارند. به علاوه وظیفه تولید هورمون های جنسی زنانه مانند پروژسترون و استروژن نیز  بر عهده این غده ها است. بنابراین مراقبت از این عضو و اهمیت دادن به آن اهمیت فراوانی دارد.

سزطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان ها هم مانند دیگر انواع سرطان ها به شکل تکثیر بی رویه و غیرقایل کنترل سلو ل های این دو غده است.این سرطان هفتمین سرطان شایع زنان است که سبب مرگ زنان می شود. در نتیجه داشتن دانش درباره آن و غربالگری دوره ای ضروری است. به خصوص که علائم ابتلا به این بیماری دیر هنگام بروز می کند و تا مراحل پیشرفت قابل مشاهده نیست و درمان مشخصی نیز ندارد. لازم است زنان به طور منظم و در دوره های مشخص غربالگری این بیماری را با مراجعه به متخصص زنان داشته باشند. به خصوص زنانی که عامل وراثت آن را دارند یعنی یکی از وابستگان درجه یک مانند مادر، دختر و یا خواهر به این بیماری مبتلا است نیاز به توجه خاصی دارند. همچنین زنانی که قبلا به بیماری سرطان سینه، رحم و یا روده بزرگ مبتلا بوده اند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان را دارند.

گروه های در خطر ابتلا به سرطان تخمدان:

 • زنانی که زمینه وراثتی دارند
 • زنانی که کیست های تخمدان دارند که با گذشت زمان به تومور تبدیل می شوند
 • زنانی که سرطان رحم، سینه و یا روده دارند
 • زنانی که هیچگاه باردار نشده اند و بیشتر تخمک گذاری دارند
 • زنانی که سن یائسگی خیلی بالا یا سن تخمک گذاری پایین داشته اند
 • زنانی که درمان هورونی بعد از یائسگی دارند
 • داروهای باروری
 • چاقی

علائم سرطان تخمدان چیست؟

هرچند که علائم این بیماری تا مرحله پیشرفت آن بروز نمی کند اما از علائم متداول آن می توان موارد زیر را برشمرد:

 • نفخ شکم
 • درد در ناحیه لگن و پشت پاها
 • احساس سیری زودهنگام
 • تکرر ادرار یا نیاز به فوریت برای دفع ادرار
 • مشکلات گوارشی
 • تورم شکم و درد شکم

لازم به ذکر است که این علائم مختص این بیماری نیست و می تواند هر زمینه دیگری نیز داشته باشد اما پیگیری در صورت داشتن این علائم بسیار ضروری است.

انواع سرطان تخمدان و مراحل آن

این سرطان به دو شکل بروز می کند. نوعی از آن بر روی لایه پوشاننده داخلی رحم تشکیل می شود(کارسینومای تخمدان). برخی از انواع کارسینومای تخمدان خطرناک تر از انواع دیگر هستند. نوع دوم این سرطان از لوله های رحم (فالوپ) نشات می گیرد که بیشترین میزان مرگ را نیز برای بیمار در پی دارد. علت آن نیز این است که سلول های سرطانی می توانند به سراسر شکم منتشر شوند.

این نوع سرطان نیز مشابه دیگر انواع ۴ مرحله پیشرفت دارد. در مرحله اول فقط یک یا هر دو تخمدان درگیر است. در درجه دوم این بیماری علاوه بر تخمدان ها بافت های لگن نیز درگیر شده اند. به شکلی که سلول های سرطانی در بافت های رحم در لگن و لوله های تخمدان دیده می شوند. در مرحله سوم سلول های سرطانی به خارج لگن هم رسیده اند و غدد لنفاوی را نیز درگیر کرده اند. و گاهی حتی خارج از کبد نیز وجود دارند. و آخرین مرحله بیماری سزطان به خارج از شکم و لگن نفوذ کرده است و حتی به کبد و ریه ها نیز آسیب زده اند.

چگونگی درمان سرطان تخمدان؟

همانطور که گفتیم تشخیص زودهنگام این بیماری مشکل استو متاسفانه به همین دلیل میزان مرگ و میر بالایی نیز دارد. اما برای درمان سرطان تخمدان بسته به نظر پزشک متخصص ممکن است از شیمی درمانی داخل صفاقی، شیمی درمانی فراگیر و یا  جراحی بهره ببرند. در شیمی درمان داخل صفاقی داروهای شیمی درمانی فقط به لگن و شکم تزریق می شوند و باعث رفع یا کنترل رشد سلول ها می شوند. در حالت فراگیر داروی شیمی درمانی به خون تزریق شده و کل بدن را کنترل می کنند.

در درمان با جراحی نیز بسته به میزان انتشار سرطان یکی از راه های زیر انتخاب می شود:

 • برداشتن تخمدان و لوله های رحمی
 • برداشتن کامل رحم به همرا ضمائم آن
 • غدد لنفاوی درگیر
 • بخش هایی از شکم و لگن

ارسال شده در تاریخ 9 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع بارداری , درمان | 1,595 بازدید

سرطان تخمدان و راه های درمان آن ؛ علائم سرطان تخمدان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است