زخم پپتیک / علل، علایم و درمان گیاهی زخم معده را اینجا بخوانید.

زخم پپتیک یا اولسرپپتیک (peptic ulcer disease) به معنی نوعی آسیب خوش‌خیم به مخاط و زیرمخاط دستگاه گوارش می‌باشد.

معمولاً بین ترشح اسید معده و این آسیب ارتباط وجود دارد. ولی امروزه عامل اصلی این زخم‌ها را وجود و تکثیر باکتری هلیکوباکتر پیلوری می‌دانند.این باکتری  از راههای مختلفی از جمله آسیب به لایه محافظ مخاط معده موجب ایجاد زخم معده می‌شود. از این‌رو درمان اصلی یک درمان آنتی بیوتیکی است.

 

زخم پپتیک و درمان ان

 

 

 •  در مردان سیگاری، میانسال یا مسن، با گروه_خونی O و پراسترس بیشتر دیده می‌شود.
 • بسته به محل آسیب مخاطی مازخم_معده یا دوازدهه را داریم .
 • زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است.
 • زخمهای معده با سرعت کمتری از زخم اثنی عشر التیام می‌یابند.
 • بیشتر احتمال بدخیمی دارند غلب همراه با التهاب معده ( گاستریت ) هستند.

علایم زخم معده :

 •  درد ناحیه فوقانی شکم (اپی گاستر)
 • سوزش سردل
 • سوء هاضمه
 • وجود خون در مدفوع

معمولا درد مدت کوتاهی پس از مصرف غذا یا در زمان گرسنگی این علایم  ایجاد می‌شود .

تشخیص :

 • عکس رادیوگرافی پس از بلع باریم و آندوسکوپی در تشخیص زخم معده ممکن است مفید باشد.
 • اکثر زخمها کوچک هستند. (با قطر کمتر از ۲ سانتیمتر) .پراکندگی زخمهای پپتیک معده معمولاً در ابتدای معده است.

 

درمان زخم معده : 

 • زخم پپتیک بدون درمان تمایل به عود دارد.
 • در خصوص رژیم_غذایی سختگیری کمتر از گذشته‌ است.
 • بیشتر تاکید بر  عدم مصرف مواد اسیدی و ترش،مواد داغ و سوزاننده،ترشیجات،ادویه تند،الکل،نوشابه‌های گازدار و… می‌باشد .
 • همچنین در خصوص مصرف برخی داروها به خصوص داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و کورتون باید احتیاط کرد.
 • ترک سیگار و الکل توصیه می‌شود .

عوارض زخم پپتیک :

 •  خونریزی گوارشی
 • سوراخ شدن معده و راه یافتن اسید و ترشحات به حفره صفاق
 • انسداد گوارشی و بروز بدخیمی (سرطان معده)

 

درمان گیاهی :

دوغ را با گل سرخ مخلوط کنید و بیاشامید.

از خوردن هر گونه آش و غذاهای ابکی و مایعات و ادویه جات پرهیز کنید.

 

ارسال شده در تاریخ 10 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع دسته‌بندی نشده | 862 بازدید

زخم پپتیک / علل، علایم و درمان گیاهی زخم معده را اینجا بخوانید.
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است