زخم بستر / علت ، علایم و درمان زخم بستر را در اینجا بخوانید.

زخم بستر یکی از بیماری های پوستی است که در اثر خوابیدن زیاد ایجاد می شود . منظور از خوابیدن زیاد، بیمارانی است که استراحت مطلق دارند.

پوست بزرگترین سیستم بدن است. پوست برای حفاظت از بافت زیر جلدی در برابر هوا، آب، مواد خارجی و باکتری ها است.  با این حال، حتی با انعطاف پذیری، پوست نمیتواند فشار بیش از حد، کشش یا خراش را تحمل کند. فشار مداوم روی پوست، عروق خونی را افزایش می دهد که مسئولیت تامین مواد مغذی و اکسیژن به پوست هستند. هنگامی که فشار بر پوست بیش از حد طولانی باشد، به بافت آسیب می زند، باعث ایجاد زخم بستر می شود.

برای درمان این زخم ها، بیمار نیاز زیادی به زمان، پول و مراقبت های خوب دارد.

 

زخم بستر .

علل شایع زخم بستر چیست؟

  • فشار بیش از حد
  • از دست دادن مقدار زیادی کلاژن
  • عدم استفاده از عضلات در اطراف برخی از استخوان های بدن (باسن، پاشنه، آرنج و کشاله ران)
  • حرکات کشیدن بافت پوست بر روی یک سطح
  • رطوبت بیش از حد عامل دیگری است که خطر زخم را افزایش می دهد.
  • تغذیه ضعیف نه تنها یک تهدید جدی برای سلامت عمومی فرد است، بلکه باعث زخم بستر می شود.
  • افراد دارای اضافه وزن در معرض خطر بیشتر زخم ها هستند.

عوامل دیگری که خطر این مشکل را افزایش می دهند عبارتند از:  کم آب شدن بدن، بهداشت نامناسب، سیگار کشیدن، کم خونی و بیماری های مزمن مانند دیابت.

 

علایم شایع :

زخم ها در چهار مرحله بسته به عمق، اندازه و شدت آسیب به لایه های بافت تقسیم شده اند. مراحل عبارتند از:

مرحله اول :

اغلب زخم های فشار همیشه از پوست قرمز رنگ مشتق می شوند. بیماران ممکن است در پوست قرمز احساس سفتی و / یا گرمی کنند زمانی که فشار وجود نداشته باشد، پوست به حالت عادی برمی گردد.

مرحله دوم:

بافت زیر پوست شروع به مردن می کند. زخم ها  می توانند به سرعت پیشرفت کنند .

مرحله سوم :

در این مرحله، یک حفره یا زخم توسعه می یابد که در آن بافت مرده است. آسیب بافت به لایه پایین تر پوست می رسد و می تواند به استخوان حمله کند.

مرحله چهارم :

این بدترین مرحله زخم است. آسیب به عضلات و استخوان ها حمله کرده است. مناطق آسیب دیده اغلب آبی است.

 

زخم بستر .

درمان زخم بستر :

۱٫ زخم را کاملا شستشو دهید.

۲٫ رژیم های غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی در جلوگیری از هرگونه زخم ها بسیار مهم هستند.

۳ . مقدار زیادی آب بنوشید.

۴٫ زردچوبه عامل ضد عفونی کننده و ضد باکتری طبیعی است و می تواند به عنوان یک آنتی سپتیک موثر استفاده شود.

۵٫از روغن نارگیل برای ماساژ مناطق پوستی که تحت فشار زخم قرار دارند استفاده کنید.

۶٫پودر تالک را در مناطق یا زخم هایی که بیشتر در معرض زخم بستر هستند. مانند زانوی یا آرنج قرار دهید.

۷٫ ماساژ ساده اما آرامش بخش می تواند اثرات بسیار خوبی بر روی زخم بستر شما داشته باشد.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

زخم باز چیست ؟ / چگونه زخم باز را پانسمان کنیم؟

جای زخم را در کمتر از یک ماه از بدن خود حذف کنید

ا

 

ارسال شده در تاریخ 4 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان | 1,206 بازدید

زخم بستر / علت ، علایم و درمان زخم بستر را در اینجا بخوانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است