روش های درمان آب مروارید و علائم به وجود آورنده آن ؛ آیا آب مروارید چشم را از بین می برد؟

آب مروارید نوعی بیماری مربوط به چشم است که کم کم با پایین آوردن سطح بینایی به نابینایی منجر می شود. در مراحل اولیه که تنها بخش کوچکی از عدسی کدر شده است، شاید آب مروارید مشکلی ایجاد نکند، اما در بیشتر مواقع این روند ادامه می‌یابد و بخش بزرگی از عدسی کدر می‌شود و بینایی را مختل می‌سازد. سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد مختلف متفاوت است. آب مرواریدِ ناشی از افزایش سن، به‌تدریج و طی چند سال پیشرفت می‌نماید. آب مروارید ممکن است که در افراد جوان و افراد دیابتی، به‌سرعت و طی چند ماه پیشرفت نماید، ولی سرعت پیشرفت آب مروارید در هر فرد را نمی‌توان دقیقا پیشگویی کرد.

شانه های ایجاد آب مروارید

 • دید ابری، تاری دید، بینایی کم؛
 • مشکل دید درشب؛
 • ناراحتی در مواجهه با نور؛
 • نیاز به نور بیشتر برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها؛
 • دیدن هاله در اطراف نورها؛
 • تغییر مداوم شماره‌ی عینک یا لنز تماسی؛
 • محوشدن یا زردشدن رنگ‌ها؛
 • دوبینی.

علل به وجود آورنده آب مروارید

هنگامی که آب مروارید به وجود می‌آید، عدسی چشم در قسمت عقبی عنبیه (بخش رنگی چشم) قرار می‌گیرد.

عدسی، نور را به‌صورت دقیق روی شبکیه (غشایی حساس به نور درچشم که مانند فیلمِ دوربین عمل می‌کند) متمرکز می‌کند تا تصویر واضحی روی شبکیه ایجاد شود.

با بالا رفتن سن، عدسی چشم دچار کاهش انعطاف‌پذیری و شفافیت شده و ضخیم‌تر می‌شود. افزایش سن و دیگر شرایط پزشکی، باعث ایجاد توده و نقاط کوچک و تیره‌ای در بافت عدسی چشم می‌شوند.

با پیشرفت آب مروارید، مناطق تیره متراکم‌تر می‌شوند و بخش بیشتری از عدسی را درگیر می‌کنند. با گسترش بیماری، جلوی عبور نور از عدسی گرفته می‌شود و درنتیجه دید شما تار می‌گردد.

پیشرفت بیماری معمولا در هر دو چشم صورت می‌گیرد، اما ممکن است که این اتفاق همیشه رخ ندهد. گاهی اوقات ممکن است که آب مروارید در یک چشم پیشرفته‌تر از چشم دیگر باشد و باعث اختلافِ دیدِ چشم‌ها شود.

انواع این بیماری

آب مرواریدی که بر مرکز عدسی چشم تأثیر می‌گذارد (آب مروارید هسته‌ای یا نوکلئار)

آب مروارید هسته ای یا نوکلئار،کدورت عمدتا درقسمت های مرکزی عدسی قرار داشته و حاصل تغییرات طبیعی سن است

این نوع از آب مروارید، در مراحل اولیه‌ی خود می‌تواند بر دید نزدیک تأثیرگذار باشد و حتی به‌طور موقت باعث بهبود دید مطالعه‌ای شما شود. اما با گذشت زمان، عدسی چشم به‌تدریج زردتر می‌شود و دید شما تارتر می‌گردد.

با پیشرفت این نوع از آب مروارید، حتی ممکن است که عدسی چشم به رنگ قهوه‌ای درآید. همزمان با تیره‌تر شدن رنگ عدسی چشم، تشخیص رنگ‌ها مشکل‌تر می‌شود.

آب مرواریدی که بر قسمت‌های محیطی عدسی تأثیر می‌گذارد (آب مروارید قشری یا کورتیکال)

آب مروارید قشری یا کورتیکال، کدورت در قسمت های محیطی عدسی است و تدریجا به قسمت های مرکزی کشیده می شود. بسیاری از دیابتی ها به این نوع کاتاراکت گرفتار می شوند.

این آب مروارید به‌شکل لکه‌های سفیدرنگ و کره‌ای‌شکل یا رگه‌هایی در لبه‌ی بیرونی قشر عدسی شکل می‌گیرد. با پیشرفت بیماری، لکه‌ها به سمت مرکز چشم گرایش پیدا می‌کنند و در عبور نور از مرکز عدسی چشم، اختلال ایجاد می‌نمایند.

آب مرواریدی که بر قسمت عقبی عدسی چشم اثر می‌گذارد (کاتارکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر)

آب مروارید ساب کپسولر در قسمت پشتی عدسی شروع می شود. افراد دیابتی، دوربینی بالا، مبتلایان به رتینیت پیگمانتر، و مصرف کنندگان دارو های استیروئیدی ( کورتون) معمولا به این نوع مبتلا می شوند.

بیماری ساب کپسولر،این آب مروارید معمولا به‌صورت لکه‌ای کدر و کوچک، در پشت عدسی چشم و درست در مسیر عبور نور شکل می‌‌گیرد. این نوع از آب مروارید اغلب در دید مطالعه‌ای شما تأثیر می‌گذارد، دید شما را در نور زیاد کاهش می‌دهد و باعث دیدن هاله در اطراف نور چراغ‌ها درشب می‌شود. این نوع از آب مروارید نسبت به انواع دیگر، سریع‌تر پیشرفت می‌کند.

آب مروارید مادرزادی

برخی از افراد با این بیماری متولد می‌شوند یا د دوران کودکی علائم آن را نشان می‌دهند. این نوع از آب مروارید می‌تواند به‌طور ژنتیکی، بر اثر عفونت داخل رحمی مادر در دوران بارداری یا آسیب‌دیدگی و ضربه ایجاد شده باشد.

اگر مادر در دوران بارداری مبتلا به عفونت‌های داخل رحمی مانند سرخجه، سرخک، مخملک و… شده باشد، احتمال ابتلا به این بیماری در کودک بیشتر می‌شود. آب مرواریدهای مادرزادی همیشه بر بینایی اثر نمی‌گذارند و درصورت تأثیر بر بینایی، معمولا بلافاصله بعد از تشخیص، درمان می‌شوند.

چه عواملی می تواند بیماری را افزایش دهد

 • افزایش سن؛
 • دیابت؛
 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید؛
 • سیگارکشیدن؛
 • چاقی؛
 • فشارخون بالا؛
 • التهاب یا آسیب‌دیدگی‌های قبلی چشم؛
 • جراحی قبلی چشم؛
 • استفاده‌ی طولانی‌مدت از داروهای کورتیکواستروئید؛
 • مصرف بیش‌ازحد الکل.

درمان

زمانی که عینک‌های تجویزی هم قادر به بهبود میزان دید شما نباشند، تنها درمان مؤثر برای آب مروارید، جراحی است.

چه زمانی برای جراحی اقدام کنیم؟

از چشم‌‌ پزشک خود بپرسید که آیا جراحی برای شما مناسب است یا نه. بیشتر چشم‌ پزشکان زمانی جراحی را پیشنهاد می‌کنند که آب مروارید شروع به اثرگذاشتن بر کیفیت زندگی بیمار و ایجاد اختلال در انجام کارهای روزمره‌ای همچون مطالعه یا رانندگی در شب می‌کند.

تصمیم‌گیری درمورد زمان مناسب برای جراحی به شما و دکترتان بستگی دارد. بیشتر مردم نیاز فوری به جراحی ندارند، زیرا عموما آب مروارید صدمه‌ی جدی به چشم نمی‌زند. اما معمولا پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به دیابت سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

تأخیر در انجام جراحی معمولا تأثیر قابل‌توجهی بر روند بهبود بینایی نخواهد داشت. بنابراین اگر تصمیم به جراحی دارید، برای بررسی مزایا و خطرات این جراحی، وقت کافی بگذارید و با پزشک خود مشورت کنید.

اگر تصمیم ندارید که به این زودی اقدام به جراحی کنید، ممکن است که چشم پزشک از شما بخواهد تا به‌طور مرتب آزمایشات دوره‌ای را برای بررسی روند پیشرفت آب مروارید، انجام دهید .

در عمل جراحی آب مروارید چه اتفاقی می‌افتد؟

عمل جراحی بیماری به خارج کردن عدسی طبیعی چشم (که در اثر آب مروارید ناکارآمد و کدر شده‌است) و جایگزینی آن با لنز مصنوعی گفته می‌شود.

جراحی بیماری شامل برداشتن عدسی کدر چشم و جایگزینی آن با یک عدسی مصنوعی شفاف است. عدسی مصنوعی چشم، عدسی داخل چشمی نامیده می‌شود که درست در جای عدسی طبیعی قرار می‌‌گیرد و به عنوان بخشی دائمی در چشم باقی می‌ماند.

برای برخی افراد، وجود دیگر مشکلات چشم، باعث می‌شود تا آنها قادر به استفاده از لنز مصنوعی نباشند. در چنین مواردی بعد از برطرف شدن آب مروارید، می‌توان میزان دید را با عینک یا لنزهای تماسی بهبود بخشید.

جراحی آب مروارید معمولا به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و شما بعد از عمل، نیاز به بستری شدن ندارید. درطی عمل جراحی، دکتر برای بی‌حس کردن چشم از داروی بی‌حسی استفاده می‌کند و شما درطول عمل بیدار هستید.

عمل جراحی آب مرواردید معمولا ایمن و بی‌خطر است، اما در بعضی از موارد نادر، خطر عفونت و خونریزی وجود دارد. جراحی آب مروارید خطر پارگی شبکیه را نیز افزایش می‌دهد.

ممکن است که تا چند روز پس از عمل، مقداری احساس ناراحتی در چشم‌تان داشته باشید. بهبودی کامل معمولا طی ۸ هفته رخ می‌دهد.

درصورت نیاز به عمل جراحی آب مروارید در هر دو چشم، پزشک شما پس از بهبودی چشم اول، عمل جراحی را برای حذف آب مرواریدِ چشم دوم برنامه‌ریزی می‌کند.

منبع: Mayoclinic

ارسال شده در تاریخ 2 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,011 بازدید

روش های درمان آب مروارید و علائم به وجود آورنده آن ؛ آیا آب مروارید چشم را از بین می برد؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است