روش های بهبود حافظه با خوردن خوراکی ها

تحقیقات نشان می دهد مواد شیمیایی موجود در روغن‌های ضروری رزماری و نعناع، حافظه و یادگیری را بهبود می‌بخشند و عصاره‌های گرفته‌شده از گیاهان ممکن است اثرات مثبتی روی تغییر دوره‌ی زوال شناختی مرتبط با سن داشته باشد. در ادامه به روش های بهبود حافظه با خوراکی می پردازیم.

محققان دریافتند که دوز بالاتر از یک عصاره‌ی آنتی‌اکسیدان مربوط به ترکیبات مشتق‌شده از رزماری، در بهبود حافظه ویادگیری حیوانات در میان سه رفتار آزمایش‌شده، از همه قوی‌تر بود.

دوز پایین‌تر عصاره‌ی رزماری، حافظه را در ۲ آزمایش رفتاری بهبود بخشید – همانند ترکیب گرفته‌شده از عصاره‌ی نعناع.

علاوه بر این، نشانه‌هایی مبنی بر کاهش استرس اکسیداتیو – که به عنوان یکی از نشانه‌های زوال مرتبط با سن درنظر گرفته می‌شود – در بخشی از مغز که یادگیری و حافظه را کنترل می‌کند، وجود داشت.

 

نتایج خوب در انسان‌ها

این تحقیق توسط مرکز پزشکی VA در سنت لوئیس پشتیبانی شد و همچنین تحت حمایت صنایع Kemin که مواد تشکیل‌دهنده‌ی اختصاصی برای مکمل‌های رژیمی و ویتامین می‌سازد، حمایت شد.

این لزوما بدان معنا نیست که یافته‌ها مشکوک هستند. همچنین به این معنا نیست که شما برای بهره‌مندی از این نتایج مجبورید از عصاره‌های تهیه‌شده بصورت تخصصی استفاده کنید.

در اوایل سال جاری، دانشمندان در بریتانیا به یک گروه ۶۶ نفره از افراد، تست‌های حافظه دادند: برخی از آنها در اتاق با رایحه‌ی رزماری و بقیه در اتاق بدون رایحه بودند.

سپس به شرکت‌کنندگان، تست‌های مختلفی برای ارزیابی عملکردهای حافظه داده شد، ازجمله پیدا کردن اشیاء پنهان و دادن اشایپ خاصی به محققان در یک زمان خاص.

نتایج این مطالعه که در کنفرانس سالانه‌ی انجمن روانشناسی بریتانیا در Harrogate انگلستان ارائه شد، نشان داد افرادی که در اتاق با رایحه‌ی رزماری بودند، در تست های حافظه بهتر از آنهایی عمل کردند که در اتاق بدون رایحه بودند.

یک مطالعه‌ی انسانی دیگر در سال ۲۰۱۲ که شامل استنشاق رزماری بود، دریافت که سطوح خونی یک ترکیب در روغن رزماری به نام ۱,۸-cineole، عملکرد شناختی را مخصوصا در تست‌های سرعت و دقت بهبود بخشید و باعث بهتر شدن خلق و خو و بخصوص احساس خشنودی شد.

روغن نعناع همانند روغن‌های اوکالیپتوس، درخت چای، مریم گلی اسپانیایی، زنجبیل و برگ بو سرشار از ۱,۸-cineole است.

فواید اضافی

از آنجا که رزماری می‌تواند در بسیاری از دستورالعمل‌های پخت و پز برای طعم دادن به ماکیان یا حتی اضافه کردن عطر به خمیر نان مورد استفاده قرار گیرد، مزایای سلامتی و بهبود حافظه نیز در لیست توانایی‌های بسیار آن قرار می‌گیرد.

آن نه تنها یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی است بلکه می‌تواند برای درمان سوء هاضمه نیز بکار رود. مالیدن رزماری به پوست سر باعث افزایش رشد مو می‌شود و با توجه به مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲، مالیدن رزماری به گوشت گاو می‌تواند باعث کاهش عوامل سرطانزایی شود که می‌توانند در طول پخت و پز ایجاد شوند.

نعناع نیز حاوی آنتی‌اکسیدان است و برای هضم مفید می‌باشد. همچنین دارای خواص ضدقارچ و سایر ویژگی‌هایی است که می‌تواند به درمان هیرسوتیسم خفیف در زنان کمک کند.

غلات کامل

خوردن منابع کربوهیدراتی مانند برنج سفید، ماکارونی و سیب زمینی باعث احساس سیری و پری شدید و ایجاد خواب آلودگی می شوند پس بهتر است در روزهای امتحان از مصرف این مواد غذایی پرهیز و نان های سبوس دار یا برنج و ماکارونی قهوه ای که هضم سریع تر و ساده تری دارند، را جایگزین کنید.

 

شکلات تلخ

 

شکلات های تلخی که حداقل ۷۵ درصد کاکائو دارند، منبعی بسیار عالی برای دریافت انواع آنتی اکسیدان ها و فلاونوییدها محسوب می شوند. فلاونوییدها باعث افزایش قدرت تمرکز و توجه می شوند و به یادگیری و به خاطر سپردن مطالب و بهبود حافظه کمک می کنند. به همین دلیل مصرف حدود ۱۵ گرم شکلات تلخ در روزهای امتحان توصیه می شود.

 

منبع: یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 30 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه | 904 بازدید

روش های بهبود حافظه با خوردن خوراکی ها
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است