آیا داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی ایمن است ؟

بسیاری از مردم در صورت داشتن رابطه جنسی قبل، در طول و یا بعد از گذراندن دوره قاعدگی سؤال می کنند. افراد می توانند به رابطه جنسی در طول قاعدگی ادامه دهند، اما بسیاری از ملاحظات مربوط به عفونت و حاملگی باقی می ماند.

در این مقاله، ما در مورد برخی از سوالات رایج مربوط به داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی، از جمله مزایا و خطرات آن پاسخ میدهیم .

رابطه جنسی در طول قاعدگی

 

 

آیا داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی امن است؟ 

در هنگام داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی  رابطه جنسی دهانی ، مقعد یا واژن، یا هر گونه تماس پوستی با دستگاه تناسلی، حتی در طی قاعدگی، خطر عفونت وجود دارد.

 

خطر  داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی چیست؟

دو نوع عفونت وجود دارد که ممکن است به علت فعالیت جنسی رخ دهد: STIs و مشکلات ناشی از تغییرات در فلور طبیعی واژن، مانند عفونت مخمر و واژینوز باکتریایی .

در حالی که عفونت های مخمر نیز بدون دخالت در فعالیت جنسی رخ می دهد، ممکن است افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت مخمر به علت تغییرات هورمونی در طول یک دوره بیشتر باشد.

جنس واژن-آلت تناسلی همچنین می تواند عفونت های مخمر را گسترش دهد و باعث ایجاد التهاب سر آلت تناسلی شود. این شرایط بالنیت نامیده می شود .

 

رابطه جنسی در طول قاعدگی

 

عفونت های منتقله از راه جنسی عبارتند از:

تنها راه محافظت در مقابل STI ها، استفاده از روش های مانع از قبیل کاندوم است. این اقدامات حفاظتی تضمین نمی کند که فرد عفونت را متوقف کند، اما می تواند به طور قابل ملاحظه ای خطر را کاهش دهد.

 

 

رابطه جنسی در طول قاعدگی

 

آیا داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی میتواند منجر به بارداری شود ؟

به گفته کالج آمریکا متخصص زنان و متخصص زنان و زایمان ، اغلب زنان ۲۸ روز چرخه قاعدگی را تجربه می کنند.

این دوره از روز اول خونریزی قاعدگی تا روز قبل از شروع خونریزی ماه بعد ادامه دارد. طول چرخه بین افراد متفاوت است، اما معمولا بین ۲۶ تا ۳۲ روز طول می کشد و میانگین ۲۸ روز است.

بارورترین زمان چرخه قاعدگی بین روزهای ۸ تا ۱۹ است.

این زمانی است که تخمک از تخمدان در طی تخمک گذاری آزاد می شود و در لوله های فالوپی که در آن بارور شدن اتفاق می افتد.

تغییرات منظم قاعدگی می تواند دشوارتر باشد که دقیقا مشخص کند کدام یک از روزها احتمال بارداری بیشتر است .

به دلیل این نوسانات، یک زن می تواند بطور نظری هر زمان باردار شود.

رابطه جنسی در طول قاعدگی

 

آیا مزایایی برای رابطه جنسی در طول قاعدگی وجود دارد ؟

رابطه جنسی می تواند بر سلامت کلی تاثیر مثبتی داشته باشد، گرچه تمام مزایای علمی ثابت نشده است.

به طور کلی، مزایای احتمالی داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی عبارتند از:

 • دوره کوتاه تر به دلیل انقباض رحم در طول ارگاسم
 • درد کمتر
 • کاهش استرس
 • بهبود خواب
 • تسکین سردرد
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود تناسب اندام

 

نکاتی درباره داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی :

در اینجا چند نکته برای ایجاد رابطه جنسی در طول قاعدگی وجود دارد که باید بدانید :

 • با همسرتان صادق باشید. به آنها بگویید که در رابطه با داشتن رابطه جنسی در طول دوره خود چه احساس می کنید و از اینکه چگونه در مورد آن احساس می کنید، بپرسید. اگر از شما ناامید باشد، در مورد دلایل ناراحتی صحبت کنید.
 • اگر از تامپون استفاده می کنید ، قبل از شروع به رابطه آن را خارج کنید.
 • برای جلوگیری از نشت خون، یک حوله تیره رنگ بر روی تخت قرار دهید. یا اینکه در حمام یا حمام به رابطه جنسی بپردازید .
 • همسرتان از کاندوم لاتکس استفاده کند که در برابر بارداری و STI محافظت خواهد کرد.
 • اگر موقعیت جنسی معمول شما ناراحت کننده باشد، سعی کنید چیزی متفاوت داشته باشید.

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

healthline.com

 

ارسال شده در تاریخ 1 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , مسائل جنسی | 770 بازدید

آیا داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی ایمن است ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است