دیابت یا مرض قند / چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت میباشند؟

دیابت یا مرض قند از بیماری های بسیار شایع است. در این بیماری , هورمون انسولین به اندازه کافی تولید نمی شود یا اینکه شرایطی ایجاد می‌شود که بدن نمی‌تواند از آن مقدار انسولین ترشح شده به خوبی استفاده کند.

 

دیابت یا مرض قند .

دیابت را به دو دسته نوع یک و دو تقسیم می کنند.

  • برای درمان و کنترل دیابت نوع یک حتما باید از انسولین استفاده کرد زیرا بدن آنها یا انسولین نمی سازند و یا آنقدر کم تولید میکند که به هیچ وجه جوابگوی نیاز اولیه شخص نیست.
  • دیابت نوع دوم که بر خلاف نوع اول بسیار فراوان تر دیده می‌شود معمولاً در بزرگسالان دیده میشود. در این نوع , تولید انسولین کافی نیست و یا بدن به حد کفایت نمی تواند از آن استفاده کند. دیابت نوع دو را با رژیم غذایی , ورزش و قرص های پایین آورنده قندخون کنترل می نمایند.
  • (البته اخیراً از دیابت نوع سه که مرتبط با سوء تغذیه است نیز نام می‌برند , این نوع دیابت بسیار کمیاب و درحقیقت مرتبط با نوع عارضه ای است که به وجود می آید).

 

وقتی کسی گرفتار دیابت می‌شود نه‌تنها در سوخت مواد قندی اختلال ایجاد می شود بلکه عملاً در سوخت سایر مواد غذایی نیز اختلال ایجاد می شود , به همین لحاظ اصلاح وضع تغذیه نزد این بیماران , مسئله ای حیاتی است.

معمولا دیابتی ها به لحاظ تکرار ادرار و اینکه نیمه شب هم چند بار برای دفع ادرار بیدار می شوند متوجه مشکل خودشان می شوند. در حقیقت به علت بالا رفتن مقدار قند خون , احساس تشنگی زیاد و در نتیجه آشامیدن آب زیاد و مکرر سبب تکرر ادراز نزد آنها می شود.

 

نشانه های مهم دیگر دیابت یا مرض قند عبارتند از:

احساس گرسنگی مداوم , خستگی مفرط , کاهش وزن بدون علت , گاهی تاری دید , احساس گزگز شدن و بی حسی تدریجی در دستها و پاها و تاخیر در بهبودی زخم ها.

افراد چاق , افراد با فشار خون بالا , کسانی که پرخوری , پرنوشی و تکرر ادرار دارند , زنانی که فرزند چهار کیلوگرمی و بیشتر متولد کرده اند و کسانی که سابقه بیماری را در خانواده دارند بیشتر باید نسبت به احتمال ابتلا به دیابت مراقب باشند و آزمایش های لازم را انجام دهند.

مشکلات روحی و استرس از عوامل تشدید دیابت یا مرض قند است :

دیابت زمینه‌ساز خطرات جدی مثل بیماری های قلبی و عروقی و سکته ها , بیماری های چشمی تا نابینایی کامل , بیماری های کلیه , بیماری های عصبی , سیاه شدن پا تا مرحله ضرورت قطع آن است , ضمنا بالا و پایین رفتن شدید قند خطرات خاص خود را تا وقوع مرگ ناگهانی دارد.

در رژیم غذایی بیماران دیابتی , مواد قندی که قند آزاد دارند و همچنین مواد نشاسته ای به شدت کاهش داده می شود و مصرف سبزیجات فراوان به آنها توصیه می‌شود و برنامه غذایی آنها با توجه به نیازهای غذایی و نوع , مقدار و زمان مصرف دارو پیشنهاد می گردد.

گیاهان دارویی متعهدی وجود دارند که از آنها برای کاهش قند خون می توان استفاده کرد , این نوع گیاهان در دیابت نوع دو قابل استفاده می باشند مثل تخم شنبلیله , قراقاط , تخم گشنیز , آبغوره , گزنه , برگ قاصدک و همچنین غلاف لوبیا سبز .

 

 

ارسال شده در تاریخ 30 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , داروها , درمان | 967 بازدید

دیابت یا مرض قند / چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت میباشند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است