دوفاستون / اطلاعات دارویی دوفاستون / طریقه مصرف و عوارض جانبی

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون (هورمون زنانه پروژسترون مصنوعی) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، عملکردش مشابه پروژسترون است . پروژسترون طبیعی طی مرحله دوم سیکل قاعدگی یعنی دقیقا بعد از تخمک گذاری توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و سبب ضخیم تر شدن دیواره داخلی رحم می گردد در نتیجه رحم را آماده لانه گزینی سلول تخم کرده و به ادامه یافتن بارداری کمک می کندبنابراین با آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است.

 

دوفاستون

 

  • انگلیسی:Dydrogesterone
  • نام های تجاری:Duphaston،Dabroston
  • مصرف در بارداری:X
  • اشکال دارویی:قرص های ۵,۱۰ میلی گرم
  • طبقه بندی فارماکولوژیک:پروژستین

موارد مصرف:

الف) آمنوره
ب) سندرم پیش از قاعدگی
پ) آندومتریوز
ت) قاعدگی دردناک
ث) جلوگیری از خونریزی فونکسیونل رحم یا توقف آن
ج) سقط عادتی

 

مکانیسم اثر:

پروژستینها از طریق تداخل با DNA، موجب افزایش ساخت RNA می‌شوند. مقادیر بیشتر این داروها آزاد شدن هورمون محرک جسم زرد (LH) از هیپوفیز قدامی را مهار می‌کنند. مقادیر نسبتاً کم این داروها ممکن است میزان چسبندگی موکوس گردن رحم را افزایش دهند.

 

عوارض جانبی دوفاستون:

  • ادراری- تناسلی: تغییر در دوره‌های قاعدگی ، قاعدگی نامنظم، تغییرات در میل جنسی.
  • کبد: تغییر در آزمونهای عملکرد کبد، یرقان (به ندرت).
  • سایر عوارض: اختلالات گوارشی، آکنه، احتباس ادرار یا ادم، افزایش وزن، بثورات آلرژیک یا کهیر، افسردگی روانی، تغییر در پستان، از جمله احساس ناراحتی یا گاه گاهی ژنیکوماستی.

توجه: مصرف پروژستینها ممکن است موجب بروز ترومبوفلبیت ، آمبولی ریوی، اختلالات عروق مغزی و ترومبوز شبکیه شود. اگرچه این موارد مورد بحث هستند، ولی توصیه می‌شود که در طول درمان با فرآورده‌های پروژستینی احتمال تشکیل لخته در نظر گرفته شود.

 

تداخل دارویی دوفاستون :

کاربامازپین،گریزوفولوین،فنوباربیتال و ریفامپین کلیرانس دیدروژسترون را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه:

۱- معاینه بدن، بخصوص پستانها و اعضای لگنی و همچنین، ارزیابی عملکرد کبد و آزمون پاپانیکولا، حداقل هر ۱۲-۶ ماه یک بار یا در دفعات بیشتر (با دستور پزشک) در پیگیری وضعیت بیمار اهمیت دارند.
۲- در صورت احتمال بارداری، مصرف دارو را بلافاصله قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید.
۳- در صورت مصرف دارو به‌عنوان جلوگیری ‌کننده از بارداری، هنگام شروع مصرف دارو و حداقل سه ماه بعد از پایان مصرف آن، از سایر روشهای جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید.
۴- در صورت تأخیر در قاعدگی یا بروز خونریزی غیرعادی ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
۵- اگر دارو را برای جلوگیری از بارداری مصرف می‌کنید و یک نوبت مصرف آن را فراموش کردید ، مصرف دارو را قطع نمایید و تا زمان شروع قاعدگی یا رد احتمال بارداری، از روشهای دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

ارسال شده در تاریخ 17 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 1,220 بازدید

دوفاستون / اطلاعات دارویی دوفاستون / طریقه مصرف و عوارض جانبی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است