دوره های قاعدگی نامنظم به چه معناست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد ؟

قاعدگی نامنظم

پریودی یا قاعدگی نامنظم یعنی در تعداد روزها یا تاریخ قاعدگی تغییر ایجاد شده است. در واقع اکثر زنان قاعدگی نامنظم را در دوره ای از زندگی خود تجربه کرده اند. یک قاعدگی غیر منتظره یا به تعویق افتاده همیشه به این معنی نیست که اتفاق مهم و جدی ای در حال وقوع است. اما این قضیه‌ی قاعدگی نامنظم می تواند باعث ایجاد استرس شود.

ما در این مطلب در مورد چند روش که می تواند به منظم شدن قاعدگی شما کمک کند، صحبت خواهیم کرد.

قاعدگی نامنظم

۴ دلیل رایج قاعدگی نامنظم:

متوسط طول چرخه ی قاعدگی ۲۸ تا ۳۵ روز است و خونریزی قاعدگی معمولا بین ۳ تا ۷ روز طول می کشد. در نظر داشته باشید که برای افراد مختلف این دوره ها می تواند متفاوت باشد. بنابراین اگر دوره ی قاعدگی شما از لحاظ طول چرخه و تعداد روزهای قاعدگی تغییر کرده است، قاعدگی شما نامنظم شده است.                       قاعدگی شما می تواند زودتر از تاریخ مورد انتظار پیش بیاید که حالا به بررسی دلیل چنین مسائلی می پردازیم:

  • دارو
  • استرس و اضطراب
  • بلوغ یا یائسگی
  • تغییرات هورمونی مانند استفاده از قرص های ضد بارداری یا زایمان

دوره های نامنظم در اوایل قاعدگی معمولا مهم نیست. اما اگر متوجه تغییرات اساسی در قاعدگی خود شدید می تواند نشانه ای از مسائل دیگر مرتبط با سلامتی شما باشد مانند:

اختلالات تیروئید: زمانی که تیروئید ضعیف کارکند می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود که می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

STD: از بیماری های جنسی است.

بارداری: قاعدگی نامنظم می تواند نشانه ای از بارداری باشد. اگر فکر می کنید که احتمال دارد باردار باشید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک: بر روی %۱۰-۵ از زنان اثر می گذارد، اما در کمتر از ۵۰% تشخیص داده می شود.

نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک به غیر از قاعدگی نامنظم:

  • آکنه
  • رشد موهای زائد جدید در صورت و بدن
  • فشارخون بالا
  • افسردگی و اضطراب

اگر شما دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید هورمون های شما از تعادل خارج می شوند و در تخمدان شما کیست های کوچک به وجود می آید.

اگر فکر میکنید دچار این سندرم هستید بهتر است پزشک خود را ملاقات کنید.

 

چرا قاعدگی من به تعویق افتاده است؟

چرخه ی قاعدگی توسط هورمون ها کنترل می شود که در صورت عدم توازن می تواند تغییراتی در چرخه ی قاعدگی شما ایجاد کند.

شایع ترین علت تغییرات هورمونی:

استرس، مسافرت و سبک زندگی نامنظم می تواند هورمون استرس آزاد کند که می تواند تولید استروژن را مختل کند و باعث تعویق قاعدگی شود.

رژیم غذایی و خوردن ناسالم می تواند بر بدن و جریان قاعدگی تاثیر گذارد. همچنین افزایش ناگهانی وزن یا از دست دادن آن و همچنین سوء تغذیه نیز می توانند بر این چرخه تاثیر بگذارند.

دارو و قرص های ضد بارداری می تواند بر قاعدگی تاثیر گذارد.

بلوغ و یائسگی فازهایی از زندگی هستند که تغییرات شدید هورمونی را به دنبال دارند.

ورزش بیش از حد نیز می تواند باعث تعویق قاعدگی بشود.

 

چه وقت به دکتر مراجعه کنیم؟

دوره های قاعدگی نامنظم متداول هستند. اگر بخواهید می توانید با پزشک زنان خود مطرح کنید تا با انجام معاینه متوجه شوید که چیز نگران کننده ای وجود ندارد.

اگر فکر می کنید که تغییرات این چرخه زندگی روزمره شما را با مشکل مواجه می کند، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر تغییر دوره های شما ناگهانی است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این می تواند ناشی از استرس باشد، اما بهتر است با مراجعه به پزشک خیال خود را راحت کنید.

 

چند راه آسان برای تنظیم دوره قاعدگی

برای تنظیم دوره های خود باید رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید. برخی از غذاها و داروهای مفید در این خصوص عبارتند از :

آناناس و انبه به دلیل وجود بروملائین کمک می کند که دیواره ی رحم نرم شود و چرخه‌ی پریودی به راحتی پشت سر گذاشته شود.

استفاده از نصف قاشق چایخوری دارچین در محلول آب گرم، آب لیمو و عسل یا شیر . این نوشیدنی به تنظیم انسولین کمک می کند که باعث تنظیم تخمک گذاری و چرخه ی قاعدگی می شود.

دوری از استرس و عوامل استرس زا و گرفتن یک دوش گرم و کیسه ی آب گرم

تمرینات منظم یوگا و مدیتیشن یا پیاده روی

منبع: rubycup

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 10 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامتی | 1,141 بازدید

دوره های قاعدگی نامنظم به چه معناست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است