دندان درد | آشنایی با علل و علائم و درمان دندان درد با راهکارهای خانگی

دندان درد یک مکانیسم حفاظتی میباشد. هنگامی که شما دچار دندان درد میشوید با توصیه های دوستانتان روبه رو میشوید که قصد کمک به شما را دارند .” یک حبه سیر روی دندانت بگذار” یا “روغن گل میخک بر روی دندان بزن ” , در حالی که این روش ها در کوتاه مدت میتوانند به شما کمک کنند و بهترین راه مراجعه به دندان پزشک میباشد.

دندان درد .

علل شایع دندان درد :

✔️ورم لثه
✔️تورم اطراف دندان
✔️حفره های دهانی- پوسیدگی دندان
✔️حساسیت به مایعات گرم و یا سرد
✔️ساییدگی دندان ها(لکه های سیاه روی دندان)
✔️ارتودنسی متحرک
✔️بارداری
✔️عقب رفتگی لثه
✔️پر کردن دندان آسیب دیده
✔️و …

علائم دندان درد :

✔️حساسیت پیدا کردن دندان به تغییرات دما
✔️ورم گونه یا لثه در اطراف دندان
✔️وجود ترشحات یا خونریزی لثه
✔️درد دائمی دندان
✔️درد با گزش یا جویدن
✔️بو یا طعم بد دهان
✔️گوش درد
✔️سردرد
✔️و…

دندان درد .

در اینجا شما را با درمان های خانگی آشنا میکنیم که در فاصله ای که زمان میبرد به دندان پزشکی برسید , از این روش ها استفاده کنید تا درد دندانتان تسکین پیدا کند:

 

۱/ میخک:

روش های مختلفی برای استفاده از میخک جهت کاهش دندان درد وجود دارد. یکی از این روش ها آغشه کردن پنبه به مخلوط روغن میخک و روغن زیتون و قرار دادن پنبه روی دندان میباشد.

۲/ نمک و فلفل سیاه:

نمک و فلفل سیاه دارای خواص آنتی باکتریال میباشند و باعث تسکین درد دندان میشوند. کافی است مقدار مساوی نمک و فلفل سیاه را با چند قطره آب ترکیب کنید , و خمیر حاصل شده را به طور مستقیم روی دندانی که درد میکند قرار دهید و بگذارید چند دقیقه بماند. این روش را چند بار در روز تکرار کنید.

 

۳/ روغن نعنا:

۱۰تا ۱۵قطره از روغن نعنا را با دو قاشق غذاخوری روغن دانه انگور یا روغن زیتون مخلوط کنید و یک پنبه را آغشته به این محلول کنید و در اطراف دندانی که درد میکند قرار دهید.

۴/ پراکسید هیدروژن:

۳درصد پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب ترکیب کنید و ۳۰ثانیه در دهانتان بگردانید و بیرون بریزید.
پراکسید هیدروژن ماده ای قوی میباشد و حتما آن را با آب ترکیب کنید تا دهانتان دچار سوزش نشود و مواظب باشید که این محلول را قورت ندهید زیرا باعث به وجود آمدن مشکلاتی در معده و روده ی شما میشود , هر بار بعد از گرداندن پراکسید هیدروژن در دهانتان , آب هم بگردانید و بیرون بریزید.

 

۵/ یخ:

یک تکه یخ را درون پلاستیک و سپس داخل پارچه ای نازک قرار دهید و ۱۵دقیقه روی دندانی که درد میکند بگذارید.
همچنین گفته میشود ماساژ دادن دست با یخ باعث میشود درد دندان تسکین‌پیدا کند , برای این کار یک تکه یخ کوچک را در پارچه ای نازک بپیچید و روی ناحیه گوشتیِ ببن انگشت شست و اشاره بمالید تا درد دندانتان تسکین پیدا کند.

 

۶/ عصاره ی وانیل:

انگشتتان را با کمی عصاره ی وانیل تر کنید و به اطراف دندانی که درد میکند بمالید.
دقت داشته باشید عصاره ی وانیل دارای مقدار کمی الکل میباشد , پس از این روش برای دندان درد کودکان استفاده نکنید زیرا خطرات جدی به آنها وارد میکند.

۷/ جوش شیرین:

یک قاشق پودر جوش شیرین را به یک لیوان آب گرم بیفزایید و سپس دهانتان را با این ترکیب شست و شو دهید.

 

کلام آخر:

هیچکدام از روش های خانگی نمیتواند , درد دندانتان را برای همیشه تسکین دهد , و فقط میتوانند تا زمان رسیدن به پزشک در تسکین درد دندانتان به شما کمک کنند.

ارسال شده در تاریخ 10 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , دهان و دندان | 973 بازدید

دندان درد | آشنایی با علل و علائم و درمان دندان درد با راهکارهای خانگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است