دلایل به وجود آمدن کبودی بدن

کبودی بدن به هر دلیل و یا عاملی می تواند به وجود آید. گاهی اوقات پیش می آید که میبینید جایی از پوست بدنتان کبود شده است و به دنبال راه حل درمان آن می گردید.

چه عواملی در به وجود آمدن کبودی بدن موثرند

 

تابش خورشید

افرادی که به طور مداوم در معرض نور خورشید قرار می گیرند ممکن است پوستشان دچار آسیب شود. این موضوع باعث می شود بدنشان به سادگی دچار کبودشدگی گردد. بعد از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، تقریبا هر بخشی از پوست ضعیف می شود. در حقیقت، پوست بسیار شکننده و ظریف است و حتی برآمدگی کوچک نیز می تواند باعث نشتی رگ های خون شود. در این شرایط کبودشدگی های بزرگی رخ می دهد که درمانشان به زمان طولانی نیاز دارد.

چربی بدن:

هرچقدر چربی بدن فردی بیشتر باشد، بیشتر در معرض کبودشدگی است. این موضوع نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان در معرض کبودشدگی هستند.

سن:

رایج ترین دلیل برای کبودشدگی سریع، زیاد نگران کننده نیست. کبودشدگی سریع می تواند یکی از نشانه های پیری باشد. این موضوع بدین خاطر است که با افزایش سن ، عروق نیز پیر می شوند، پوست نازک تر می شود و آسیب ناشی از خورشید باعث تغییراتی در پوست می گردد.

رقیق کننده های خون:

مواردی که وارد بدن می شود نیز می تواند بر روی این موضوع تاثیر بگذارد. داروهای رقیق کننده خون مثل اسپرین، برخی از مکمل های غذایی یا کمبود ویتامین B12، C، k و اسید فولیک می تواند باعث کبود شدن سریع پوست شود.

سطح تمرینات ورزشی:

افرادی که تمرینات ورزشی شدید انجام می دهند نیز بیشتر از دیگران در معرض کبودشدگی قرار دارند. این کبودشدگی های قابل مشاهده، پارگی های کوچکی در رگ های خونی عضلات زیر پوست به خاطر فشار و کشش زیاد هستند.

مصرف الکل:

مصرف الکل نیز نقش مهمی در کبودی بدن بازی می کند. مطالعات نشان می دهد الکل می تواند به عنوان رقیق کننده خون عمل کند و سطح ویتامین C را کاهش دهد. ویتامین سی برای کمک به پوست و رگ های خونی برای تحمل برخی از تاثیرات ضروری است.

البته همیشه این احتمال وجود دارد که کبودشدگی سریع به خاطر مشکلات لخته شدن خون یا بیماری خونی، لوپوس، بیماری کبدی یا نوعی سرطان باشد. اگر کبودشدگی زیاد و دردناک است، بیشتر از چهار هفته طول کشید یا با خونریزی غیر عادی در نقاط مختلف بدن مثل بینی، لثه و غیره همراه بود بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. برای مواردی که زیاد حاد نیستند می توانید از نکات زیر استفاده کنید تا بدنی عاری از کبودی داشته باشید:

ابتدا منطقه مورد نظر را خنک کنید و سپس گرم نگه دارید:

اگرچه بیشتر کبودشدگی ها خود به خود بهبود پیدا می کنند اما اگر دوست داشتید سریع تر از شر این مورد خلاص شوید بهتر است در ابتدا آن را خنک کنید و تکه یخی را بر روی آن بگذارید. این موضوع می تواند جریان خون را کندتر کند. سپس از پروتکل استاندارد تبعیت کنید و ناحیه مدنظر را بالا ببرید. بعد از اینکه تورم کاهش پیدا کرد، کمپرس گرم را بر روی آن اعمال کنید تا فرایند درمان تسریع شود.

از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید:

برای کاهش درد و تورم می توانید از داروهایی همچون استامینوفن استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که نباید از اسپرین یا ایبوپروفن استفاده نمایید. این داروها رقیق کننده خون هستند و دقیقا برعکس آن کاری که شما می خواهید را انجام می دهند.

برای کبودی بدن سفید کننده دندان را امتحان کنید:

متخصصان بر این باورند که هیدروژن پراکسید می تواند ظاهر کبودشدگی را کم رنگ تر نماید. البته برای تایید این موضوع مطالعات بیشتری نیاز است. شما می توانید کمی سفید کننده دندان را بر روی ناحیه مدنظر بمالید و اثر آن را مشاهده کنید.

از سبزیجات و گیاهان استفاده کنید:

اطمینان حاصل نمایید که بدنتان ویتامین K کافی دریافت می کند. می توانید این ویتامین را در سبزیجاتی با برگ سبز و سایر سبزیجات همچون بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیدا کنید.

منبع: یک دکتر

 

 

ارسال شده در تاریخ 28 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 896 بازدید

دلایل به وجود آمدن کبودی بدن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است