آشنایی با عفونت های ادراری و درمان عفونت های ادراری

درمان عفونت های ادراری _ عفونت های ادراری یا UTl , شایعترین نوع عفونت باکتریایی میباشند و درحالی که با آنتی بیوتیک ها به آسانی درمان میشوند , اما باز هم میتوانند موجب ناراحتی شخص شوند و درد و سوزش زیادی را ایجاد کنند. به افرادی که دارای عفونت های ادراری (UTl) هستند , توصیه میشود مصرف مایعات به ویژه آب را افزایش دهند تا عفونت های ادراری , در آنها کاهش یابد. عفونت های ادراری میتواند هر دو جنس زن و مرد را تحت تأثیر قرار دهد اما در مردان جوان و میانسال کمتر دیده میشود.

درمان عفونت های ادراری

علائم عفونت های ادراری چیست؟

علائم عفونت های ادراری (UTl) , ممکن است متفاوت باشد. علائم های رایج عفونت های ادراری (UTl) , عبارتند از:

 • درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
 • ادرار بدبو
 • ادرار قرمز (نشان دهنده ی حضور خون در ادرار)
 • بی اختیاری ادراری

 

درمان عفونت های ادراری

همچنین , هنگامی که عفونت مجاری ادراری به کلیه ها منتقل شود , ممکن است علائمی را از قبیل تب و لرز به وجود آورد.

خطر ابتلا به عفونت های ادراری (UTl) , در دوران بارداری به خصوص هفته ی ۶ تا ۲۴ افزایش می یابد و این عامل به علت تغییرات هورمونی و رشد رحم در دوران بارداری است که میتواند بر مثانه فشار وارد کند و منجر به عفونت های ادراری در زمان بارداری شود. در صورتی که عفونت های ادراری در زنان باردار درمان نشود منجر به عواقب جدی از جمله:

پیلونفریت (زمانی که عفونت به کلیه ها منتقل میشود) , زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد شود. در صورتی که باردار هستید و مشکوک به عفونت های ادراری هستید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین تغییرات فیزیکی که در دوران یائسگی ایجاد میشوند , میتوانند منجر به عفونت های ادراری (UTl) شوند. مقاربت جنسی مکرر یکی از بزرگترین عوامل خطر برای ابتلا به عفونت های ادراری (UTl) , در زنان جوان میباشد.

عفونت های ادراری در کودکان چگونه است؟

عفونت های ادراری در کودکان نیز دیده میشود. تا سن ۶ سالگی ,۳ تا ۷ درصد از دختران و ۱ تا ۲ درصد از پسران عفونت های ادراری را تجربه میکنند.
نوزادان نیز ممکن است عفونت های ادراری (UTl) را تجربه کنند. در نوزادان علائم عفونت های ادراری (UTl) شامل موارد زیر است:

 • تغذیه ضعیف
 • اسهال
 • استفراغ
 • زردی خفیف
 • تب

 

عوارض عفونت های ادراری (UTl) چیست؟

تاخیر در درمان عفونت های ادراری , میتواند منجر به عوارضی جدی شود. در اکثر موارد عفونت های ادراری به سرعت درمان میشوند و آسیب های ماندگاری را ایجاد نمی کنند. اما اگر درمان نشوند میتوانند منجر به عوارض زیر شوند:

 • عفونت های دوره ای
 • آسیب دائمی کلیه ها
 • و…

 

درمان عفونت های ادراری

راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به UTl وجود دارد از جمله:

 • نوشیدن مقدار زیاد مایعات
 • تخلیه ی مثانه هر ۲ تا ۳ ساعت
 • خالی کردن مثانه پس از رابطه جنسی
 • شستن ناحیه ی تناسلی از جلو به عقب برای زنان
 • اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ و یا مرطوب
 • عدم داشتن رابطه جنسی با چند شریک جنسی

 

درمان عفونت های ادراری :

عفونت های ادراری (UTl) چگونه درمان میشوند؟

عفونت های ادراری به راحتی درمان میشوند , به محض اینکه شخصی مشکوک به عفونت های ادراری (UTl) باشد از او خواسته میشود تا نمونه برداری از ادرار او صورت گیرد. در نمونه برداری ادرار , پزشک از شما میخواهد که قبل از این کار , ناحیه تناسلی خود را تمیز کنید و از حداکثر ادرار , برای این نمونه برداری استفاده کنید.

آنتی بیوتیک ها به عنوان اولین درمان عفونت های ادراری (UTl) در نظر گرفته میشوند , در صورتی که قبلا عفونت های ادراری را تجربه کرده اید و مجددا به عفونت های ادراری دچار شده اید , پزشک از داروهای دیگری برای درمان شما استفاده کند زیرا در این مواقع باکتری هایی که موجب عفونت های ادراری شده اند مقاوم به برخی آنتی بیوتیک ها شده اند.

 

درمان عفونت های ادراری

 

اگر در گذشته عفونت های ادراری داشته اید , ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است , سیستوگرام یا آزمایش سیستوسکوپی که در آن یک لوله کوچک به داخل مجرای ادرار وارد میشود را به شما پیشنهاد کنند.

منبع:
everydayhealth.com

ارسال شده در تاریخ 5 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان | 1,126 بازدید

آشنایی با عفونت های ادراری و درمان عفونت های ادراری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است