درمان زونا | آشنایی با درمان های خانگی برای بیماری زونا

در این مطلب قصد داریم شما را با روش های درمان زونا آشنا سازیم.

زونا یا هرپس زوستر در نتیجه باقی ماندن ویروس آبله مرغان به صورت نهفته در ریشه های عصبی افرادی است که در کودکی به آبله مرغان مبتلا شده اند و این عفونت را در بدن خود داشته اند . این ویروس , واریسلا زوستر نامیده میشود , اولین باری که شخص در معرض ویروس قرار میگیرد , دچار آبله مرغان میشود و این ویروس در بدنش باقی میماند و در سلول های عصبی نهفته میشود.

سال ها بعد این ویروس ممکن است دوباره فعال شود و باعث به وجود آمدن زونا شود. یک چهارم بزرگسالان در طول حیاتشان مبتلا به بیماری زونا میشوند.

 

درمان زونا .

درمان های خانگی برای بیماری زونا:

۱/ سرکه سیب:

 • سرکه ی سیب , باعث تسکین دانه های پوستی میشود و روند بهبود دانه های پوستی را افزایش میدهد.
 • شما میتوانید دو بار در روز , ۱ قاشق چای خوری سرکه ی سیب ارگانیک(کمپرس سرد) میل کنید تا از دانه های پوستی رهایی یابید.
 • (دقت داشته باشید بانوانی که باردار هستند یا قصد بارداری در ماه های بعد را دارند نباید از سرکه ی سیب استفاده ی خوراکی داشته باشند , زیرا خطرناک میباشد.)
 • همچنین میتوانید پنبه ای را به سرکه ی سیب آغشته کنید و بر روی قسمت هایی که تاول و یا دانه دارد , بگذارید. از این روش دوبار در روز میتوانید استفاده کنید.
 • همچنین شما میتوانید ۳۰تا۵۰میلی لیتر سرکه ی سیب را به آب وان حمام بیفزایید و ۳۰دقیقه درون وان بنشینید.

درمان زونا .
۲/ روغن زیتون اوزونه برای درمان زونا :

 • هنگامی که بر اثر زونا دچار تاول میشوید , پوستتان زبر میشود. برای اینکه پوستتان سریع تر درمان شود نیاز به ویتامین Eدارد.
 • روغن زیتون اوزونه منبع ویتامینEمیباشد.
 • کافی است پنبه ای را به روغن زیتون اوزونه یا بکر آغشته کنید و روی تاول و دانه ها بمالید و سپس یک چسب معمولی روی آن بگذارید و اجازه دهید ۳۰دقیقه بماند.
 • از این درمان به طور منظم تا چند روز استفاده کنید تا زودتر به نتیجه برسید.

 

۳/ آب نمک:

 • نمک باعث کشته شدن ویروس ها میشود.
 • کافیست ۱قاشق غذاخوری نمک را درون یک فنجان آب خوب هم بزنید و سپس با اسفنج پنبه ای این ترکیب را بر قسمت آسیب دیده بمالیدو اجازه دهید ۳۰دقیقه بماند و در نهایت با آب سرد بشوئید.
 • در ابتدا احساس سوزش شاید در شما به وجود بیاید اما سعی کنید اما آن را کنترل کنید و از این روش دو بار در روز برای درمان زونا استفاده کنید.

۴/روغن نارگیل بکر:

 • روغن نارگیل خواص ضد باکتری , ضد قارچی و ضد ویروسی دارد و باعث کاهش التهاب می شود.
 • کافیست پنبه ای را به روغن نارگیل بکر آغشته کنید و روی نقاطی که آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید ۱تا۲ساعت بماند.
 • اگر از این روش شب ها استفاده کنید , به نتایج مثبت تری میرسید.
 • همچنین شما اگر ۱قاشق غذاخوری روغن نارگیل صبح و شب میل کنید باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتان میشوید و به روند بهبودی کمک بسیاری خواهید کرد.

 

درمان زونا .

۵/ روغن درخت چای:

 • از این روغن برای تهیه ی داروهای ضد ویروسی استفاده میشود.
 • اگر تمایل دارید از این روش استفاده کنید کافیست , ۱قاشق چای خوری روغن‌ کرچک را با ۲قاشق غذاخوری روغن درخت چای مخلوط کنید. سپس پنبه ای را با این ترکیب آغشته کنید و به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید روی ناحیه ی آسیب دیده بماند و در نهایت با آب سرد بشوئید.
 • اگر تمایل داشتید میتوانید چند قطره آب رزماری به آب سرد بیفزایید. از این روش دو تا سه بار در روز برای  درمان زونا استفاده کنید.

ارسال شده در تاریخ 18 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان , طب سنتی , گیاهان دارویی | 905 بازدید

درمان زونا | آشنایی با درمان های خانگی برای بیماری زونا
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است