درد مزمن / نحوه برخورد با درد مزمن را در اینجا بخوانید.

درد مداوم و دراز مدت( درد مزمن ) برای بسیاری از افراد به خصوص افراد میانسال و سالخورده یک معضل است.

درد مزمن  .

علت درد :

درد مزمن با خستگی؛ مسائل خواب؛ تحریک پذیری ؛استرس ؛افسردگی؛ اضطراب و عدم انجام فعالیت های روزانه همراه است. آرتروز ؛کمر درد؛ صدمات مکرر ناشی از ورزش ؛آسیب عصبی ؛سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر منجر به درد مزمن می شود. در بسیاری از موارد علت درد ناشناخته است.

عوامل متعهدی ممکن است علت آن باشد.

ذهن و جسم در تلاش شما برای کنترل درد مزمن نقش مهمی ایفا می کند. درد اغلب ترکیبی از مولفه های جسمی و روانی است. به عبارت دیگر افکار و احساسات شما در مورد درد می‌تواند بر میزان احساس درد تاثیر بگذارد. اگر در مورد درد خود احساس اضطراب؛ خشم؛ درماندگی یا عدم کنترل داشته باشید آنگاه درد شدیدتر می گردد. اگر بتوانید تصمیم بگیرید تا با درد مبارزه کنید در خواهید یافت که بهتر می توانید آن را کنترل نمایید تا در زندگیتان کمتر تداخل ایجاد کند.

 

برای مقابله با درد مزمن صرف نظر از علت آن‌‌‌‌‌, هیچ راه حل جادویی وجود ندارد. با این وجود رهنمودهای زیر برای برخورد با جنبه های روانی و جسمی درد مزمن موثر واقع می شود:

✔ بر درد خود کنترل داشته باشید. این امر بدان معنی است که بپذیرید که درد از بین نمی رود ولی تصمیم بگیرید تا اقداماتی برای کنترل آن انجام دهید.

✔ تفکر مثبت را تمرین کنید. افکار منفی و مخرب مانند« این درد هرگز بهتر نخواهد شد» یا « من هرگز نمی توانم با دردی که دارم با نوه هایم بازی کنم» را تشخیص دهید. افکار شما بر احساس دردتان تاثیر می گذارد.

✔ نحوه تاثیر خلق و خو ؛

افکار و فعالیتهایتان بر درد را پیگیری کنید. میزان درد خود را در ارتباط با این عوامل چندین بار در روز به مدت چندین روز یادداشت کنید. متوجه خواهید شد که درد شما هنگام یا پس از انجام فعالیت های خاص یا وقتی تحت تأثیر احساس بخصوصی قرار میگیرید شدیدتر میشود.

✔ سعی کنید آرامش داشته باشید. درد مزمن موجب استرس و تنش می شود و در نتیجه شدیدتر می گردد. روشهای وانهادگی را انجام دهید. کسب مهارت در وانهادگی نیاز به تمرین دارد بنابراین هر روشی را ۲هفته امتحان کنید تا اگر موثر نبود روش دیگری را بیازمایید.

✔ اگر متخصص بهداشت برای درد شما دارویی توصیه یا تجویز کرد آن را طبق دستور و با دوز مناسب مصرف کنید.

✔ به طور مرتب ورزش کنید .ورزش هایی را انجام دهید که آرام و با فشار کم باشد تا دردتان را شدیدتر نسازد مانند: شنا؛ آب درمانی؛ پیاده روی یا دوچرخه ثابت. هر روز تمرین های کششی را انجام دهید. از متخصص بهداشت درباره فیزیوتراپی نیز سوال کنید.

✔ گرما ؛سرما و ماساژ را تجربه کنید تا هرکدام مناسب بود انتخاب نمایید.

✔ به میزان کافی بخوابید. اگر درد مکرر باعث بی خوابی شما می شود با متخصص بهداشت صحبت کنید.

✔ نحوه انجام فعالیت های روزانه خود را تغییر دهیدتا بتوانید با درد کمتری به انجام آنها بپردازید. بعضی از افراد استفاده از ابزار های کمکی (مانند عصا؛ساق بند یا ابزارهای مخصوص خانگی)را مفید میدانند.

✔ از درمان های مکمل مانند پسخوراند زیستی؛طب سوزنی یا یوگا علاوه بر مراقبت های پزشکی منظم (نه به عنوان جایگزین آن)استفاده کنید.

ارسال شده در تاریخ 1 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 962 بازدید

درد مزمن / نحوه برخورد با درد مزمن را در اینجا بخوانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است