درد دوران قاعدگی چرا به وجود می آید و آشنایی با راه های رفع درد قاعدگی

درد دوران قاعدگی طبیعی میباشد و بخشی از چرخه قاعدگی شما محسوب میشود اما این درد , گاهی به حدی شدید میباشد که برخی زنان در انجام فعالیت های روزمره خود دچار اختلال میشوند و گرفتگی دردناکی را در شکم‌ تجربه میکنند که این درد, میتواند به ناحیه ی کمر و ران گسترش یابد.

 

درد دوران قاعدگی

 

طبق بررسی ها , از هر ۴ زن , ۳ نفر دچار درد دوران قاعدگی هستند و ۱زن از هر ۱۰زن مبتلا به درد و گرفتگی شدید در دوران قاعدگی میباشد. در پاسخ به این سوال که آیا دردِ دوران قاعدگی بر باروری تاثیر میگذارد باید بگوییم: همانطور که گفتیم , دردی که در دوران قاعدگی به وجود می آید بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی شماست و باروری را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما اگر وضعیت شما جدی باشد ممکن است بر باروری تاثیر بگذارد. به عنوان مثال آندومتریوز و بیماری های التهابی لگن میتوانند باعث شوند اسپرم برای رسیدن به تخمک و بارور کردن ان با مشکل روبه رو شود.

شناخته شده نیست که چرا برخی زنان بیشتر درد دوران قاعدگی تجربه میکنند , اما گاهی اوقات این درد ناشی از یک بیماری است.

شرایطی که میتوانند درد را در دوران قاعدگی تشدید کنند عبارتند از:

▪️ آندمتریوز :

در این بیماری , سلول های طبیعی رحم , شروع به رشد در قسمت های دیگر مانند: لوله های فالوپ و تخمدان ها میکنند که میتوانند درد شدیدی را در دوران قاعدگی ایجاد کنند.

 

▪️فیبروئید رحمی:

فیبروئید رحمی , رشد توده‌‌های خوش‌خیم در دیواره رحم میباشد که یکی از بیماری‌های رایج در زنان است و میتواند دوره های قاعدگی را سنگین تر و دردناک تر کند.

▪️بیماری التهابی لگن:

زنانی که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند قسمت های بالای سیستم تولیدمثل آنها از جمله: تخمدان و لوله های فالوپ دچار عفونت میشود که میتواند درد شدیدی را در دوران قاعدگی به وجود آورد.

▪️آدنومیوز:

در بیماری آدنومیوز , بافت اندومتری داخل رحم , شروع به رشد میکند و باعث میشود دوره های قاعدگی به شدت دردناک شوند.

علاوه بر موارد بالا , دستگاه داخل رحمی(IUD) از مس و پلاستیک ساخته میشود که برای جلوگیری از بارداری درون رحم قرار میگیرد و ممکن است باعث درد در دوران قاعدگی به خصوص در ماه های اول بعد از قرار دادن آن در رحم شود.

اگر درد دوره ی قاعدگی شما ناشی از یک وضعیت اساسی باشد ممکن است شرایط زیر را تجربه کنید:

  • دوره های نامنظم
  • خونریزی بین دوره های قاعدگی
  • درد هنگام رابطه جنسی

در صورتی که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید در اسرع وقت , به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات , مصرف برخی داروها در رفع درد قاعدگی موثر میباشد.

شما میتوانید از ایبوپروفن و آسپرین برای مدیریت درد خود استفاده کنید. با این حال اگر مبتلا به آسم هستید و یا بیماری های مربوط به معده , کلیه و یا کبد دارید ایبوپروفن و یا آسپرین را مصرف نکنید. همچنین آسپرین نباید به افراد زیر ۱۶سال داده شود.

علاوه بر این , شما میتوانید پاراستامول را امتحان کنید. در صورتی که مسکن های معمولی ناکارآمد باشند ممکن است پزشک یک مسکن قوی تر مانند: ناپروکسن یا کدئین تجویز کند.

اگر درد شما بعد از سه ماه با استفاده از قرص های ضد درد یا داروهای دیگر درمان نشد پزشک ممکن است شما را به متخصص زنان معرفی کند.

متخصص زنان آزمایشاتی را برای کمک به تعیینِ علت درد از شما میخواهد انجام دهید که عبارتند از:

▪️آزمایش ادرار یا خون

▪️لاپاراسکوپی

▪️سونوگرافی لگن

▪️هیستروسکوپی

 

چگونه درد دوران قاعدگی را کاهش دهیم؟

روغن کنجد را امتحان کنید!

روغن کنجد , غنی از اسید لینولئیک میباشد و دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. دکتر Malini Sharma میگوید: شما میتوانید برای رفع درد قاعدگی , از روغن کنجد استفاده کنید و آن را هنگام عادت ماهانه بر روی شکم و کمرتان ماساژ دهید تا دردتان تسکین یابد.

 

درد دوران قاعدگی

 

گرم کنید!

گرم کردنِ قسمت پایین شکم , باعث شل شدن رحم میشود و به رفع درد قاعدگی کمک میکند. شما میتوانید بطری آب گرم و یا حوله ای را که گرم است بر روی شکم و نواحی زیر شکم قرار دهید. همچنین خوردن مایعات گرم و یا دوش گرم باعث کاهش درد و احساس آرامش در شما میشود.

 

ورزش را فراموش نکنید!

ورزش کردن در دوران قاعدگی شاید به نظرتان مسخره باشد زیرا شما در این دوران به سختی میتوانید حرکت کنید. اما بهتر است بدانید ورزش باعث افزایش گردش خون به ناحیه لگن میشود و آندروفین ها را برای مقابله با پروستاگلاندین ها آزاد میکنند.

از دانه های زیره سبز کمک بگیرید!

دکتر چاوز و همکارانش میگویند: شما میتوانید برای رفع درد قاعدگی , چای گیاهی با استفاده از دانه های زیره سبز تهیه کنید. زیره سبز اثر آرامش بخش دارد و خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی آن در از بین بردن گرفتگی های قاعدگی موثر است.

 

درد دوران قاعدگی

 

تکنیک های آرام سازی را فرا بگیرید!

ماساژ به صورت حرکات دایره ای در اطراف شکم میتواند به رفع درد قاعدگی کمک کند.
همچنین , فعالیت های آرامش بخش مانند یوگا و یا پیلاتس ممکن است در رفع درد قاعدگی موثر باشند.

ویتامینDبه میزان کافی دریافت کنید!

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. اطمینان حاصل کنید که ویتامینD , به میزان کافی دریافت میکنید.
در تحقیقی ۴۰ زن ایتالیایی به دو گروه تقسیم شدند گروهی که ویتامینD به میزان کافی دریافت کرده بودند , ۴۱ درصد درد دوران قاعدگی در آنها کاهش پیدا کرده بود.

درد دوران قاعدگی

ارگاسم داشته باشید!

بله درست است! رابطه جنسی داشتن در دوران قاعدگی و رسیدن به ارگاسم , به از بین بردن انواع درد از جمله رفع درد قاعدگی کمک میکند زیرا در زمان ارگاسم جریان خون افزایش می یابد مه این امر موجب میشود درد تسکین یابد. علاوه بر این ارگاسم , باعث میشود بهتر بخوابید و درد کمتری را تجربه کنید.

منبع:
food.ndtv.com

nhs.uk

 

ارسال شده در تاریخ 2 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع دسته‌بندی نشده | 693 بازدید

درد دوران قاعدگی چرا به وجود می آید و آشنایی با راه های رفع درد قاعدگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است