خونریزی بینی در بارداری : علل، درمان و پیشگیری خونریزی بینی

خونریزی بینی در بارداری یکی از شکایات رایج دوران بارداری است. این موارد خونریزی بینی ممکن است با سردرد سینوسی و گرفتگی بینی و یا افت فشار خون ناشی از حجم مایع گردش خون در بدن شما شروع شود. لازم است بدانید که چرا در دوران بارداری دچار خونریزی بینی می شوید و چه کاری می توانید برای متوقف کردن یا جلوگیری از آن انجام دهید. برای پیدا کردن جواب ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

خونریزی بینی در بارداری .

علت خونریزی بینی در بارداری :

تعدادی از دلایل وجود دارد که ممکن است باعث خونریزی بینی در دوران بارداری شود:

۱٫همانطور که حجم خون بدن شما در بارداری افزایش می یابد، عروق بدن شما تمایل به گسترش و نازک شدن دارند. عروق در بینی شما ممکن است در اثر فشار ناشی از حجم افزایش یابد . و باعث پارگی عروق شود.

۲٫ اگر شما مستعد ابتلا به آلرژی هستید، ممکن است به احتمال زیاد خونریزی بینی داشته باشید. آلرژی می تواند رگ های خونی را به راحتی تحریک کند. و باعث خونریزی بینی شود.

۳٫ به همین ترتیب، اگر شما در معرض سرما یا هر گونه عفونت در بینی و یا سینوس ها هستید، غشاهای مخاطی ممکن است خشک شوند و عروق ممکن است دچار پارگی شوند. سوزش عفونت همچنین می تواند منجر به خونریزی بینی شود.

۴٫ گر شما در یک منطقه بسیار خشک زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که غشاهای بینی شما در حین بارداری حتی خشک تر می شوند و منجر به خونریزی بیشتر بینی می شود.

 

چندین مرحله وجود دارد که می توانید زمانی که بینی شما شروع به خونریزی کرد، انجام دهید . که عبارتند از :

۱٫ ابتدا روی یک صندلی راحت بنشینید و یک کیسه یخ را روی پیشانی  خود قرار دهید. با انگشت شست و انگشت خود، فشار بسیار کم بر روی قسمت پایین بینی خود درست زیر استخوان بینی خود وارد کنید. حداقل برای پنج دقیقه این کار را انجام دهید.

۲٫ شما باید از طریق دهان خود در طول این زمان نفس بکشید .

۳٫ کمپرس سرد می تواند رگهای خونی را در بینی تان کاهش دهد . بسته یخ را در یک حوله آشپزخانه نازک قرار دهید تا از سوزاندن پوست جلوگیری شود .

۴٫ پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه، بررسی کنید که خونریزی متوقف شده باشد. اگر متوقف نشد، فشار یخ را برای ۱۰ دقیقه ادامه دهید. اگر خونریزی بعد از ۲۰ دقیقه متوقف نشد. به یک مرکز بهداشتی مراجعه کنید.

 

جلوگیری از خونریزی بینی در بارداری :

بهترین راه برای جلوگیری از دردسرهای خونریزی بینی در دوران بارداری، جلوگیری از آن است! چندین مرحله برای جلوگیری از خونریزی بینی وجود دارد:

  • اجتناب از استفاده از اسپری بینی و دندان . این داروها می توانند غشاهای بینی خود را خشک کنند.
  • یک روان کننده نرم و ملایم بدون چربی برای غشای بینی استفاده کنید.
  •  هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا غشاها را مرطوب نگه دارید.
  • رطوبت هوا را در خانه خود گسترش دهید.
  • اجتناب از تحریکات محیط زیست مانند دود، سیگار کشیدن، مواد شیمیایی و عطرهایی که می توانند بینی شما را تحریک کنند.

 

هنگام خونریزی بینی چه باید کرد؟

چند موقعیت وجود دارد که در آن شما باید به دنبال کمک باشید :

  • اگر فشار خونتان را حداقل ۲۰ دقیقه بدون افت بود و و هنوز خونریزی فعال داشتید. وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.
  • اگر خونریزی بیش از حد سنگین است و از گلو و دهانتان خارج می شود .
  • اگر شما داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید.

 

منبع : newkidscenter.com

 

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

درمان گرفتگی بینی | چگونه گرفتگی بینی را از بین ببریم؟

خونریزی بینی ، درمان های خانگی موثر برای توقف خونریزی بینی

ارسال شده در تاریخ 28 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان | 801 بازدید

خونریزی بینی در بارداری : علل، درمان و پیشگیری خونریزی بینی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است