حمله عصبی را چگونه مدیریت کنیم و به خودمان کمک کنیم؟

 

حمله عصبی را چگونه مدیریت کنیم و به خودمان کمک کنیم؟

سه استراتژی بنیادی برای آرام کردن ذهن و جلوگیری از اضطراب  هنگام حمله عصبی در این مقاله به شما معرفی می شود.

حملات عصبی مشکل غیرشایعی نیستند، شش میلیون بزرگسال در ایالات متحده دارای اختلال عصبی تشخیص داده شده اند و میلیون ها نفر هر روز با حمله عصبی مبارزه می کنند. حمله عصبی می تواند بسیار ترسناک باشد. ضربان قلب شما ممکن است از کنترل خارج شود و ذهن شما سرعت بگیرد. احساس می کنید که خارج از دنیا قرار دارید. گاهی اوقات هیجانات جسمی می توانند خیلی قوی باشند که ممکن است نگران باشید که شاید دچار حمله قلبی شده باشید.

این علائم می تواند شبیه یک مشکل تیروئید تشخیص داده نشده یا بیماری قلبی باشد، بنابراین همیشه توصیه می شود که افراد در این صورت به پزشک مراجعه کنند تا  شرایط دیگر را بررسی کنند. اما برای بسیاری از مردم، حملات عصبی یا نشانه ای از اختلال عصبی هستند یا در اضطراب کلی ریشه دارند. در هر صورت، مشاوره با یک متخصص بهداشت روانی که متخصص در ترس و اضطراب است، می تواند بیشترین کمک را به شما بکند.

هنگامی که شما در معرض حمله عصبی هستید، تلاش برای انجام دادن این تکنیک ها می تواند کمک کند که آن را کمتر ترسناک و دردناک احساس کنید:

چرخش یا حرکت با امواج

حملات عصبی اغلب با موجی از احساس سوزن سوزن شدن، سرگیجه، تنگی نفس و افکار دورانی رخ می دهد. بسیاری از مردم سعی می کنند که این احساسات را متوقف کنند و به خودشان بگویند فقط ناگهانی باید از آن حالت خارج شوند. این ممکن است باعث شود که شما احساس درهم شکستگی و ناراحتی کنید، در صورتی که حمله عصبی مسیر خود را ادامه می دهد. اگرچه این برخلاف معمول است، اما می توانید بر موج احساس اضطراب خود سوار شوید و احساس خود را نظاره و مشاهده کنید. این کار می تواند راه بسیار مفیدی برای کاهش شدت و ترس و وحشت یک حمله عصبی باشد.

این را امتحان کنید که هنگامی که حس می کنید حمله عصبی شما دارد شروع می شود، به جای تلاش برای سرکوب آن، هر احساس را به عنوان یک موجی که سوار می شوید تجسم کنید تا زمانی که به ساحل برسد. پیش بینی عبور موج و تبدیل شدن آن به کمتر وکمتر را به عنوان یک قله و بالا و پایین رفتن از آن در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که ممکن است احساس کنید که با موج زیر آب می روید، ولی این به این معنی نیست که نمی توانید شنا کنید. بهتر است به خودتان یادآوری کنید که احساس وحشت و هراس فقط برای عبور امواج است و شما مانند اقیانوس قوی هستید.

لنگر خودتان باشید

حملات عصبی باعث می شود شما احساس غیرواقعی بودن و خارج از کنترل بودن داشته باشید. یکی از راههای مقابله با این احساس بدنتان این است که با بدن خود مجددا ارتباط برقرار کنید و لنگر خودتان را در جهان ملموس و عینی بیاندازید.

انجام دادن تمرین تنفس تمام بدن هر روز

نفس عمیق را از طریق بینی خود بکشید و تصور کنید که تمام بدن شما با هوا مثل یک بادکنک پر می شود. بعد، دهان خود را کوچک کنید مثل اینکه از طریق یک نی می خواهید چیزی بنوشید. به آرامی بازدم خود را بیرون دهید تا احساس کنید که تمام هوا از بدن شما کاملا تخلیه شده است. این کار را حدود ۱۰ بار تکرار کنید و تغییرات ضربان قلب یا تنش بدن خود را مشاهده کنید. هنگامی که شما با این نوع تنفس راحت شدید ، در طول حمله ترس و عصبی از آن استفاده کنید تا سرعت ضربان قلب شما را کاهش دهد و آرام شوید.

راه های دیگری که برای کمک به خودتان در طول یک حمله می توانید استفاده می کنید عبارتند از: مالیدن دست های خود یا پاهای برهنه روی سطوحی مانند صندلی، نیمکت یا فرش. این احساس کمک می کند تمرکز خود را از ذهن خود خارج و به جهان فیزیکی بکشید. به همین ترتیب، یک مکعب یخ را در یک حوله کاغذی قرار داده و آن را به سختی فشار دهید به مدت یک دقیقه، تا زمانی که احساس سردی و ناراحتی در دست هایتان کنید. دست ها را عوض کنید و این حرکت را تکرار کنید تا احساس مشابهی در دست دیگر نیز داشته باشید.

تمام این تمرینات، آگاهی شما را به بدن خودتان در لحظه و اکنون و به دور از احساسات ناگوار و ناآرام جلب می کند.

منبع: seleni

 

ارسال شده در تاریخ 12 مارس 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامت روان | 1,382 بازدید

حمله عصبی را چگونه مدیریت کنیم و به خودمان کمک کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است