جینسنگ و خواص دارویی آن + اثرات جانبی که شما باید بدانید

مزایای بهداشت جینسنگ عبارتند از: درمان اختلال نعوظ، پیشگیری و درمان سرطان، درمان علائم یائسگی و بهبود کیفیت زندگی.

جینسنگ یک گیاه با یک ریشه گوشتی است که می تواند بر اساس مدت زمان رشد آن طبقه بندی شود. به عنوان مثال، جینسنگ قرمز بعد از شش سال یا بیشتر برداشت میشود؛ جینسنگ سفید از بین چهار تا شش سال برداشت می شود و جینسنگ تازه قبل از چهار سال برداشت می شود.

 

جینسنگ

 

۱۱ نوع جنسینگ وجود دارد. با این حال،  محبوب ترین انواع آن عبارتند از جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) و جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius).

در این مقاله، نگاهی دقیق تر به خواص دارویی آن ، عوارض جانبی و نحوه مصرف آن خواهیم داشت.

 

مزایای جینسنگ :

مزایای سلامتی ریشه جینسنگ به دو ترکیب مهم آن گینتونین و گینسنوزید ها مربوط می شود. همچنین شامل ترکیبات پلی فنولی، پلی استیلن ها و پلی ساکارید های اسیدی است.در این بخش، ما بسیاری از مزایای سلامت این گیاه مفید را بیان  می کنیم.

 

۱٫ بهبود حالت و کاهش استرس :

با توجه به تحقیقات، جینسنگ به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند و سطوح استرس را کاهش می دهد. این یک درمان بزرگ برای ترویج آرامش و درمان استرس و شرایط مزمن مانند افسردگی، اضطراب و خستگی آدرنال است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Human Psychopharmacology در سال ۲۰۱۰ نشان داد ۲۰۰ میلی گرم جینسنگ باعث کاهش خلق و خوی  منفی می شود و مصرف ۴۰۰ میلی گرم جینسنگ باعث آرامش و بهبود مهارت های ریاضی در طی هشت روز درمان می شود.

مطالعات دیگر منتشر شده در مجله علوم فارماکولوژی در سال ۲۰۰۳ نشان داد که ۱۰۰ میلی گرم جینسنگ دارای خواص ضد استرس قابل توجهی هستند و از این رو می توان برای درمان اختلالات ناشی از استرس استفاده کرد.

 

جینسنگ

 

۲٫ کاهش التهاب :

این گیاه اغلب برای کاهش التهاب به علت خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن استفاده می شود. مصرف ۶۰ میلی گرم جینسنگ قرمز  در روز برای اثرات ثبات دهنده در سیتوکین های التهابی در کودکان مبتلا به سرطان بعد از شیمی درمانی دارد.

جینسنگ قرمز ، واکنش التهابی آلرژیک بینی را در ۴۰ موش با رینیت آلرژیک کاهش می دهد که یک بیماری التهابی عروق بالایی است که علائم عطسه، خارش بینی و گرفتگی بینی است.

عصاره آن  سبب کاهش التهاب و افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی در سلول های پوست افراد مبتلا به اگزما می شود.

 

۳٫ به کاهش وزن کمک می کند :

این گیاه می تواند به کاهش وزن کمک کند همچنین به عنوان یک مهار کننده طبیعی اشتها،  می تواند سوخت و ساز را افزایش دهد. در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.

 

جینسنگ

 

۴٫ می تواند از سرطان جلوگیری کند :

خواص ضد سرطان، آنتی اکسیدان و ضد التهاب ممکن است رشد تومور را مهار کند.

ریشه و عصاره آن دارای اثرات ضد تکثیر بر روی سلول های سرطانی  سلول های انسان مانند سلول های HCT-116 و سلول های SW-480 است.

 

۵٫ درمان اختلال نعوظ :

جینسنگ باعث برانگیختگی جنسی می شود و اختلال نعوظ را در مردان درمان می کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله آسیایی آندرولوژی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که می تواند یک جایگزین موثر در درمان اختلال نعوظ باشد.

 

جینسنگ

۶٫ کاهش قند خون :

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که جینسنگ ، سطح قند خون افراد مبتلا به و بدون دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. همچنین ممکن است تولید انسولین را افزایش دهد و مقاومت انسولین را بهبود بخشد.

 

 

خطرات و عوارض جانبی  :

جینسنگ اغلب بی خطر است و عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند؛ با این حال می تواند مانند یک محرک عمل کند و باعث بی خوابی و نگرانی  شود. دوزهای بالا یا استفاده طولانی مدت جین سنگ ممکن است موجب سردرد و سرگیجه شود.

سایر عوارض جانبی بالقوه شامل تحریک پذیری، ادم، خونریزی، واکنش های شدید پوست، خشکی دهان، کاهش ضربان قلب، دلیری، تشنج، تشنج و مشکلات گوارشی مانند اسهال است.

با داروهای دیابتی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد خونریزی، محرک ها، مورفین و داروهای ضد سایکوتیک ارتباط برقرار می کند. کافئین ممکن است اثرات محرک این گیاه را افزایش دهد و منجر به عرق کردن، ضربان قلب سریع و بی خوابی شود.

برای کودکان و زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

استفاده  بیش از حد می تواند به gynecomastia (بافت پستان بزرگ در مردان)، خونریزی مجدد تناسلی، سمیت قلبی عروقی و کلیوی، آلرژی، اختلالات عاطفی، فشار خون بالا، سمیت تولید مثل و سمیت کبد (آسیب کبدی) منجر شود.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : .doctorshealthpress.com

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 17 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع طب سنتی , گیاهان دارویی | 713 بازدید

جینسنگ و خواص دارویی آن + اثرات جانبی که شما باید بدانید
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است