جوش صورت و راه های درمان جوش صورت و نکات بهداشتی برای پوست مستعد جوش

جوش صورت عارضه پوستی رایجی است. اغلب مردم تا اندازه ای صورتشان جوش میزند. اما نوجوانان بیشتر مستعد جوش صورت هستند. این بخاطر تغییرات هورمونی آنها در سنین رشد و بلوغ است.


جوش صورت و راه های درمان جوش صورت و نکات بهداشتی برای پوست مستعد جوش

جوش صورت ممکن است در حد کم یعنی خیلی کوچک با تعداد کم و به ندرت به صورت برامدگی در پوست ظاهر شود. جوش صورت در مرحله متوسط به صورت بیرون زدگی های متورم و مشخص است. جوش صورت در حد شدید بصورت برامدگی های چرکی و برجسته است.درمان جوش صورت بستگی به درجه وضعیت پوست دارد.

چه چیزی موجب بیرون زدن جوش صورت میشود

جوش صورت اساسا بخاطر شرایط هورمونی یا هورمون های آندروژنیک که عموما در سالهای سنین نوجوانی فعال هستند بوجود می اید.
حساسیت به این چنین هورمونها و همچنین وجود باکتری هایی که در سطح پوست هستند و اسید های چرب که در چربی غده های چربی وجود دارند موجب ایجاد جوش صورت میشود. نواحی مستعد جوش در بدن انسان، پوست صورت، قفسه سینه ، شانه ها و کمر و باسن است. این نواحی غده های چربی دارند.

جوش یا آکنه شامل جوش های سر سفید، جوش های سر سیاه، جوش های کوچک، جوش های متورم و جوش های چرکی است.
اگر چه جوش یا آکنه یک شرایط فیزیلوژیکی معمولی است که گاهی برای انسان اتفاق می افتد اما در شرایط مشخص میتواند مشکل ساز و حاد شود. شرایطی مانند :
– تغیرات شدید سطح هورمون در دوران پریودی یا قاعدگی خانم ها
– دستکاری کردن، کندن یا تحریک جوش ها
– وضعیت پوشش به عنوان مثال کلاه سایبان یا کلاه ایمنی ورزشی یا پوشش سر

جوش یا آکنه چگونه درمان میشود

برای درمان موثر جوش سه نوع دارو به اثبات رسیده است. این سه نوع دارو به ترتیب آنتیبیوتیک ها، بنزویل پروکسید و رتینوئید هستند. بیشتر افراد بسته به میزان حاد بودن جوش یا آکنه به حداقل یک یا دو مورد از این دارو ها نیاز دارند.

Benzoyl peroxide

بنزویل پروکسید بدون تجویز پزشک هم قابل تهیه است. این دارو باکتریهای سطح پوست را که عامل اصلی ایجاد جوش و آکنه هستند هدف قرار میدهد. خشک شدن پوست صورت از عوارض رایج این دارو است. به هنگام مصرف این دارو افراد باید در شبانه روز آب فراوان میل کنند.

Retinoids

از مشتقات ویتامین ای E است. این دارو برای درمان جوش های سر سیاه و جوش های سر سفید به کار میرود. این دارو بدون تجویز پزشک هم قابل تهیه است.

Antibiotics

آنتیبیوتیک مخصوص درمان جوش ، یا مستقیما به روی پوست مالیده میشود مانند clindamycin و erythromycin. یا به صورت کپسول انتیبیوتیکی خورده میشود مانند tetracycline, ethoprim-sulfamethoxazole و مشتقات آن. آنتیبیوتیک ها باکتریهای سطح پوست را کنترل میکنند و تغیرات و التهابات سطح پوست را کاهش میدهند.

آنتیبیوتیک ها اگر با بنزوئیل پراکساید یا رتینوئید مصرف شوند بسیار موثرتر خواهند بود. مشتقات ایزوتریتینیون رتینوئید از جمله Absorica, Amnesteem, Claravis, Myorisan ، Zenatane برای افراد با جوش صورت چرکی و شرایط پوستی حاد تجویز میشود. ایزوتریتینیون سایز غدد چربی را که مکان اصلی ایجاد جوش هستند کاهش میدهد.

بدون وجود غدد چربی متورم و فعال جوش صورت کاهش می یابد. از عوارض مصرف آنتیبیوتیک های درمان جوش صورت ، خشک شدن پوست، بالا رفتن کلسترول و تریگلیسیرید و همچنین مشکلات تولید مثل است. زنان در سنین فرزند آوری باید به مدت یک سال کنترل شدیدی بر جلوگیری از بارداری،  قبل ، در حین و بعد از درمان جوش صورت با isotretinoin داشته باشند.برای  استفاده از isotretinoin نیاز حتمی به آزمایش سطح کلسترول خون و تست بارداری برای یک دوره پنج ماهه وجود دارد. برای درمان اغلب جوش ها شرط احتیاط است که از سایر درمان های غیر مرسوم پیروی نشود.

Hormone therapy

همان درمان هورمونی است. این نوع درمان برای زنانی که جوش یا آکنه دارند به خصوص به علائم و نشانه های بی نظمی عادت ماهانه ، نازک شدن مو ها و زیاد شدن هورمون مردانه آندروژن است. درمان هرمونی شامل دوز کم استروژن و پروسترون که همان قرص های بارداری است یا مصرف داروهای آنتی-آندروژن (spironolactone) می باشد.

نکات آرایشی بهداشتی برای پوست مستعد جوش

– پوست صورت را با گلاب یا محلول های شستشوی فاقد الکل بشویید.
– از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که منافذ پوست را نمیبندند.
– صورتتان را با صابون های آنتی باکتریال بشویید.
– از لوازم آرایشی دارای الکل پرهیز کنید.
– به هیچ عنوان برای پوستتان از تونر ها و ماسک لایه بردار دارای الکل استفاده نکنید.
– به طور مرتب لوازم آرایشی تان را بشویید.
– جوش صورت را دست کاری و ملتهب نکنید. اگر جوش صورت را ترکاندید حتما آنرا شستشو داده و ضد عفونی کنید تا چرکی نشود. کمپرس آب ولرم کنید تا تورم و التهاب پوست کاهش یابد.
– اگر جوش های چرکی تان شما را اذیت میکند بسته های هیدروکرئید را از داروخانه تهیه کنید. یک ورق آنرا روی جوش بگذارید تا چرک داخل جوش را خشک کند و آنرا تخلیه کند.

سایت یک دکتر
منبع : webmd

ارسال شده در تاریخ 4 فوریه 2018 توسط آرزو بنی طالبی دهکردی با موضوع درمان | 1,115 بازدید

جوش صورت و راه های درمان جوش صورت و نکات بهداشتی برای پوست مستعد جوش
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است