تنگی واژن چیست ؟ / با علت تنگی واژن و درمان آن آشنا شوید .

تنگی واژن یا تنگ شدن و یا از دست دادن انعطاف پذیری واژن بخاطر یک عارضه جانبی از پرتودرمانی و یا جراحی دستگاه تناسلی اتفاق می افتد. در اغلب موارد، با خشکی و از دست دادن انعطاف پذیری بافت اسکار همراه است.

 

تنگی واژن .

 

پرتو درمانی به طور کلی در ناحیه لگن برای درمان سرطان مثانه، راست روده، غدد لنفاوی یا رحم استفاده می شود. هر گونه پرتودرمانی – توسط پرتوهای پرتو خارجی یا با استفاده از ایمپلنت های داخلی – اثرات متعددی بر واژن دارد. شایع ترین موارد عبارتند از خشک کردن و نازک شدن پوشش واژن، فیبروز ، کوتاه شدن و تنگ شدن واژن، کاهش رطوبت واژن و کاهش اندازه و تعداد عروق خونی کوچک در واژن است.

بیماران می توانند این اثرات را از طریق رعایت نکات شخصی به خوبی جلوگیری یا کاهش دهند.

 

چگونه می توان اثرات تنگی واژن را کاهش داد؟

۱٫ در طولانی مدت، تنگی واژن ممکن است  باعث مشکلات جنسی و مشکل در مقاربت شود.

۲٫ به منظور کاهش این اثرات، به استثنای مشاوره جنسی حرفه ای هر دو طرف، به بیماران توصیه می شود تا از یک سرم واژینال استفاده کنند. با این حال، دستورالعمل های استفاده برای دیلاتور  واژینال بستگی به برنامه درمان فردی دارد. گاهی اوقات، پزشکان توصیه می کنند که از کرم های استروژن و تمرینات برای افزایش گردش خون در ناحیه واژن استفاده کنید.

۳٫ لازم به ذکر است که بیماران ممکن است مجاز به داشتن رابطه جنسی در حین درمان نباشند. این به طور کامل به برنامه درمان  بستگی دارد و این که آیا پزشک متخصص اجازه دهد که مقاربت ادامه یابد یا خیر.

۴٫ حتی اگر مقاربت مجاز باشد، بیماران ممکن است در طول پرتودرمانی و بعد از آن، اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. این جایی است که مشاوره حرفه ای می تواند کمک کند، و همچنین دانش که سرطان مسری نیست و نمی تواند از طریق مقاربت جنسی منتقل شود. یکی دیگر از جنبه های مهمی است. که هر کس باید بداند .

فعالیت جنسی از بازگشت سرطان جلوگیری نخواهد کرد و شرکا پس از تأثیرات پرتودرمانی بیمار از هیچ عارضه ای رنج نخواهند برد.

۵٫ استفاده از روان کننده های آب برای تسهیل نفوذ و محافظت از بافت های واژن لازم است. همچنین توصیه می شود موقعیت های خود را تنظیم کنید تا راحتی زن را افزایش دهید و از بافت واژن شکننده محافظت کنید. ی

۶٫ در بعضی موارد، ممکن است رابطه جنسی به علت التهاب وریدی و واژینال در پایان درمان دردناک باشد. در این زمان به بیماران توصیه می شود از رقیق کننده واژن استفاده کنند یا فقط صبر کنید تا بافت آسیب دیده بهبودی یابد و فعالیت جنسی طبیعی خود را ادامه دهید.

 

۷٫ به بیماران تحت درمان با تنگی واژن که توصیه می شود از رقیق کننده های واژینال سیلیکون استفاده کنند .

 

منبع : www.soulsource.com

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

فلور واژن به سلامت جنسی زنان کمک می کند.

خشکی واژن / علل ، علایم و درمان خشکی واژن

روش های خانگی برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنان ( رفع تیرگی واژن )

ارسال شده در تاریخ 28 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 934 بازدید

تنگی واژن چیست ؟ / با علت تنگی واژن و درمان آن آشنا شوید .
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است