تنظیم چرخه ی قاعدگی |چگونه چرخه ی قاعدگی را تنظیم کنیم؟

قاعدگی نامنظم به سیکل قاعدگی میگویند که مدت زمان بین پریود شدن های متوالی , اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.قاعدگی نامنظم بیشتر بعد از یائسگی و بعد از بلوغ به وجود می آید. بیشتر خانم ها در دوران عادت ماهانه با دل درد و کمر درد روبه رو میشوند , حال اگر تنظیم چرخه ی قاعدگی آنها هم به هم بخورد , مشکلات بانوان دو چندان میشود.

 

تنظیم چرخه ی قاعدگی .

گیاهانی وجود دارند که به شما در تنظیم چرخه قاعدگی کمک میکنند که در این مجله قصد داریم به معرفی آنها بپردازیم. با ما همراه باشید تا ابتدا به عللی که باعث عقب افتادگی قاعدگی میشوند اشاره نماییم و سپس درمان خانگی برای تنظیم سیکل قاعدگی به شما معرفی نماییم.

عللی که باعث عقب افتادگی سیکل قاعدگی میشوند:

✔️اضافه وزن

✔️کمبود وزن

✔️رژیم گیاه خواری

✔️ابتلا به بیماری های عفونی

✔️تنش روانی

✔️کامل نشدن ساز و کار کنترل کنندگی قاعدگی و تخمک گذاری

✔️ناهنجاری رحم

توجه داشته باشید , قبل از اینکه از روش های درمانی زیر استفاده کنید حتما با پزشک زنان مشورت کنید .

 

چگونه با درمان های خانگی تنظیم چرخه ی قاعدگی را انجام دهیم؟

۱/ گل ختمی:

پنج عدد گل ختمی را در آبمیوه گیری له کنید تا تبدیل به خمیری صاف و یکدست شود.
هر روز صبح قبل از اینکه صبحانه نوش جان کنید , این خمیر را با کمی آب بخورید.
این روش را باید یک هفته قبل از اینکه پریود شوید , شروع کنید تا استروژن و پروژسترون در بدنتان به تعادل برسد و چرخه ی قاعدگی شما منظم شود.

 

۲/ نعناع:

پودر نعناع خشک شده و یک قاشق چای خوری عسل را مخلوط کنید و سه مرتبه در روز نوش جان کنید. این روش را به مدت چند هفته ادامه دهید.

 

۳/ تخم تربچه:

مقداری تخم تربچه را پودر کنید و دو قاشق از این پودر را به یک فنجان آب دوغ بیفزایید و خوب ترکیب کنید.
هر روز یکبار از این ترکیب استفاده نمایید و تا سه ماه این روش را ادامه دهید.

 

۴/ خیار چنبر تلخ:

تأثیر خیار چنبر بر تنظیم چرخه ی قاعدگی , به اثبات رسیده است. برای استفاده از این روش کافی است , آب خیار چنبر را بگیرید و یک تا دو بار در روز بنوشید و این روش را چند هفته ادامه دهید.
همچنین نوشیدن آب خیار چنبر تلخ , از مبتلا شدن شما به دیابت جلوگیری میکند.

 

۵/ زعفران:

یک فنجان و نیم آب آماده کنید و ۱قاشق چای خوری زعفران به آن بیفزایید و بگذارید تا هنگامی که مقدار آن به یک قاشق غذاخوری کاهش پیدا میکند , بجوشد.
سپس این یک قاشقی که باقی مانده است را به سه قسمت تقسیم نمایید و با مقدار مساوی آب , سه بار در روز میل کنید.‌این روش را چند روز ادامه دهید.

 

۶/ انجیر:

۵عدد انجیر را در یک فنجان آب بجوشانید و این ترکیب را صاف کرده و هر روز نوش جان کنید.
این ترکیب در تنظیم چرخه ی قاعدگی به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

تنظیم چرخه ی قاعدگی

۷/ آب جعفری:

نوشیدن آب جعفری , انتخاب خوبی برای تنظیم چرخه ی قاعدگی میباشد.
ابتدا جعفری را خرد نمایید و با مقدار کمی آب درون مخلوط کن بریزید.
در نهایت این نوشیدنی را میل کنید.

 

۸/ انگور:

افرادی که عادت ماهانه ی نامنظم دارند میتوانند , روزانه به صورت متوسط مقداری انگور نوش جان کنند. همچنین این افراد میتوانند آب انگور را به صورت روزانه میل کنند.
اما دقت داشته باشید در مصرف انگور اعتدال را رعایت کنید , زیرا در غیر این صورت دچار شل شدن حرکات خواهید شد.

تنظیم چرخه ی قاعدگی
۹/ شکر زرد و کنجد:

استفاده از این روش برای افرادی که پریود نامنظم دارند نیر توصیه میشود.
شما میتوانید یک مشت دانه ی کنجد را پس از بو دادن , با یک قاشق چایخوری شکر زرد ترکیب کنید و پودر نمایید.
دو هفته قبل از شروع عادت ماهانه , هر روز با معده ی خالی یک قاشق چایخوری از این پودر را نوش جان نمایید. این روش را چند ماه ادامه دهید.
همچنین روش دیگری نیز وجود دارد و این است که , یک قطعه شکر زرد , قبل از شروع قاعدگی میل کنید.

دقت داشته باشید که این درمان را زمانی که پریود هستید استفاده نکنید.

 

۱۰/ تخم گشنیز:

یک قاشق چای خوری تخم گشنیز را به دو فنجان آب بیفزایید و این ترکیب را بگذارید تا بجوشد و زمانی که میزان آب به نصف کاهش پیدا کرد , ترکیب را صاف نمایید و چند روز قبل از قاعدگی , سه بار در روز نوش جان کنید. این روش را یک تا دو ماه ادامه دهید تا به نتایج مثبت برسید.
اگر تمایل ندارید از تخم گشنیز استفاده کنید , میتوانید روزانه آب گشنیز میل کنید.

ارسال شده در تاریخ 22 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , زنان و زایمان , سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 752 بازدید

تنظیم چرخه ی قاعدگی |چگونه چرخه ی قاعدگی را تنظیم کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است