شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

درد زایمان برای هر زنی متفاوت است. برخی از زنان ممکن است احساس درد زیادی داشته باشند و ممکن است دیگری درد کمتری حس کند .اندازه و موقعیت کودک شما و قدرت انقباضات شما می تواند بر میزان درد شما تاثیر بگذارد. برخی از زنان با استفاده از تکنیکهای تنفس و آرامش، درد زایمان خود را کنترل می کنند.

شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

بی حسی اپیدورال چیست ؟

بی حسی اپیدورال، در حالی که کاملا آگاه هستید، تسکین درد زایمان مداوم را به قسمت پایین بدن شما می دهد ، حساسیت بدن شما را کاهش می دهد، اما منجر به کمبود کامل احساس نمی شود.

در این روش دارو از طریق یک کاتتر – لوله بسیار نازک و انعطاف پذیر – توخالی که در داخل فضای اپیدورال قرار دارد که فقط در خارج از غشای اطراف نخاع و مایع نخاعی قرار دارد وارد می شود. اپیدورال یکی از رایج ترین روش های تسکین درد برای کار است.

در ابتدا یک تست کوچک از دارو به شما داده می شود تا مطمئن شوند که اپیدورال به درستی قرار داده شده است و پس از آن یک دوز کامل در صورت عدم مشکلات داده می شود. ضربان قلب کودک شما به طور مداوم کنترل می شود و فشار خون شما هر پنج دقیقه یا بیشتر بعد از بیحسی مانیتور می شود تا به شما اطمینان دهد که هیچ اثر منفی ندارد.

داروهایی که توسط اپیدورال داده می شود معمولا ترکیبی از یک بی حس کننده موضعی و یک مواد مخدر است. بیحسی موضعی و مواد مخدر باعث کاهش احساس درد، لمس، حرکت و درجه حرارت و درد ناخوشایند می شوند و توانایی حرکت پاهای شما را متوقف می کند.

عوارض خفیفی در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پس از اولین دوز دارو مشاهده خواهد شد، هرچند اعصاب رحم شما در عرض چند دقیقه بی حس می شوند. دوزهای مداوم دارو از طریق کاتتر برای بقیه کار داده خواهد شد وپس از تولد نوزاد، کاتتر برداشته خواهد شد.

بهترین زمان برای دریافت اپیدورال

بسیاری از پزشکان عقیده داشتند که شروع اپیدورال بعداز اتمام انقباضات فاز فعال زایمانی باشد، زیرا این نگرانی وجود داشت که ممکن است انقباضات را ضعیف کند. اما امروزه اکثر محققان براین عقیده اند در هر زمان که بخواهید می توانید اپیدورال را شروع کنید و درد زامان را کاهش دهید.

 

مزایای استفاده از اپیدورال

اپیدورال باعث تسکین درد می شود.

شما با دریافت دارو هنوز هم می توانید از انقباضات خود مطلع شوید و ذهنیت روشن داشته باشید، اما هیچ دردی نخواهید داشت.

بر خلاف مواد مخدر سیستمیک، تنها مقدار کمی از دارو به کودک شما می رسد.

اگر فشار خون بالا دارید، می توانید آن را کم کنید.

اگر نیاز به یک سزارین اورژانسی شد، می توانید آن را با بیهوشی موضعی قوی تر بالا ببرید.

 

معایب اپیدورال

ممکن است احساس خواب الودگی کنید.

ممکن است باعث خارش شود.

شما ممکن است تب را تجربه کنید.

شما باید درکمی بعد از دریافت دارو در رختخواب بمانید، زیرا ممکن است پایهایتان ضعیف یا سنگین باشد و نتوانید حرکت کنید . بهتر است کمی استراحت کنید تا اثر بیحسی از بین برود وقادر به راه رفتن شوید.

 

بیشتر بخوانید :

ویژگی هایی رژیم غذایی دوران بارداری ، مواد غذایی مفید برای مادر و کودک

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , داروها | 1,332 بازدید

شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است