تزریق عضلانی / آشنایی با نحوه تزریق عضلانی و محل تزریق

در این مقاله ما نحوه تزریق عضلانی را برای شما توضیح می دهیم. تزریق داخل عضلانی دارو را به یک عضله هدایت می کند. پزشکان اغلب از تزریق عضلانی برای تزریق واکسن ها و برخی داروهای دیگر استفاده می کنند.

افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند مولتیپل اسکلروز و آرتریت روماتوئید ممکن است این نوع تزریق را در خانه خود انجام دهند.

 

تزریق عضلانی

 

 مزایای تزریق عضلانی :

تزریق داخل عضلانی بعضی از مزایا را نسبت به انواع دیگر روش های تزریق دارد.

ماهیچه ها دارای مقدار زیادی خون هستند که بدن به سرعت دارو را جذب می کند.

 

 

نحوه تزریق عضلانی :

یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید قبل از انجام تزریق داخل عضلانی به خود یا شخص دیگری، آموزش ببیند.

۱٫ دست ها را بشویید :

دست ها را به طور کامل با صابون و آب گرم شستشو دهید. توجه دقیق به ناحیه بین انگشتان دست و زیر ناخن ها داشته باشید.

۲٫ سوزن مناسب را انتخاب کنید :

یک پزشک باید از نوع مناسب سوزن استفاده کند. برای رسیدن به عمق بافت عضلانی باید به اندازه کافی بلند باشد.

اکثر بزرگسالان نیاز به یک سوزن ۱ اینچ دارند ، اما اندازه دقیق آن بستگی به وزن فرد دارد.

 ۳٫ محل تزریق را آماده کنید :

محل تزریق را تعیین کنید. به آرامی پوست بین دو انگشت را گسترش داده و عضلات را آرام نگه دارید.پوست را با ساب الکل تمیز کنید و اجازه دهید خشک شود.

۴٫ ویال و سرنگ را آماده کنید :

کلاه را از سرنگ خارج کنید. با کشیدن پشت پینگر، هوا را به سرنگ بکشید. سرنگ را با هوا به همان میزان که دوز دارو است، پر کنید.

کلاه را از سوزن بردارید و آن را از طریق بالای ویال فشار دهید. تمام هوا را به ویال تزریق کنید.

سرنگ را با مقدار درست دارو، پر کنید.

حباب های هوا را به آرامی با ضربه زدن به سرنگ و فشار دادن پیستون خارج کنید.

۵٫ دارو را تزریق کنید :

سوزن را با یک زاویه ۹۰ درجه وارد عضله کنید. با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست برای تثبیت سرنگ در حالی که از دست دیگر برای کمی عقب بر روی پینگر برای نگاه کردن به خون استفاده کنید.

اگر خون وجود داشته باشد، به این معنی است که سوزن در رگ خون و نه یک عضله است. با سوزن جدید، در محل دیگر تزریق کنید.

اگر خون وجود نداشته باشد، سوزن در موقعیت صحیح قرار دارد. برای تزریق دارو به پینگر سرنگ فشار دهید.

۶٫ سوزن را بردارید :

سوزن را از پوست بیرون بکشید و آن را در یک ظرف قرار دهید.

۷٫ محل تزریق را فشار دهید:

با استفاده از گاز،  محل تزریق را فشار دهید. خونریزی ناگهانی در محل تزریق طبیعی است، اما در صورت لزوم فرد می تواند از باند استفاده کند.

 

 

مکان تزریق :

می توانید تزریق عضلانی را در محل های زیر انجام دهید :

بازو :

عضله دلتا شایع ترین محل برای واکسن است. این عضله در بازو در نزدیکی شانه قرار دارد.

این عضله می تواند حجم کم دارو را، معمولا ۱ میلی لیتر یا کمتر را دریافت کند.

برای پیدا کردن عضله دلتای، یک فرد استخوان بالای بازوی او را احساس کنید. دو انگشت زیر این، یک عضله مثلثی وجود دارد. سوزن باید وارد مرکز مثلث شود.

 

تزریق عضلانی

لگن :

متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب تزریق عضلانی داخل عضله وانتروگلوتال را در داخل ران انجام می دهند.

این عضله یک محل تزریق بسیار امن برای بزرگسالان و نوزادان بیش از ۷ ماهه است زیرا ضخیم و دور از اعصاب و عروق بزرگ است.

 

تزریق عضلانی

ران :

به طور معمول، افرادی که نیاز به تزریق خودساخته دارند، از عضلات پاسخ دهانه در ران استفاده می کنند.

برای تعیین نقطه صحیح،  ران را به صورت عمودی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید.

تزریق را به بخش خارجی و بخش وسط انجام دهید.

 

تزریق عضلانی

نکات :

نکات زیر ممکن است ناراحتی قبل و بعد از تزریق را کاهش دهد:

  • قبل از تمیز کردن پوست با ساب الکل، محل تزریق را با یخ یا کرم خنثی کنید.
    الکل خشک شود.
    قبل از قرار دادن دارو در سرنگ، ویال را مالش دهید و بین دست ها گرم کنید.

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

ارسال شده در تاریخ 23 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 2,399 بازدید

تزریق عضلانی / آشنایی با نحوه تزریق عضلانی و محل تزریق
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است