ترک اعتیاد یا چگونگی غلبه بر اعتیاد و گام های انجام آن

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد یا چگونگی غلبه بر اعتیاد 

اعتیاد شما چیست؟ آیا شما اعتیاد به الکل، تنباکو، مواد مخدر یا قمار دارید؟ همیشه اولین گام برای غلبه بر مشکل پذیرش آن است و این کار آسانی نیست. اکنون زمان آن است که یک برنامه برای ترک اعتیاد خود را دنبال کنید، به دنبال کمک باشید و خودتان را برای موانعی که مطمئنا مواجه میشوید آماده کنید. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه این عادت را پاکسازی کنید و دوباره زنده بمانید، به خواندن ادامه مطلب بپردازید.

ما در اینجا چند گام را برای ترک اعتیاد به شما معرفی می کنیم:

اثرات مضر اعتیاد خود را بنویسید.

ممکن است احساس خوبی نداشته باشید که تمام راه هایی که توسط اعتیاد به شما آسیب می رسد را تایید کنید، اما مشاهده ی لیستی که تهیه می کنید به شما کمک می کند تا در اسرع وقت نسبت به ترک اعتیاد خود اقدام کنید.

یک قلم و کاغذ بردارید و تمام اثرات منفی ای را که با شروع اعتیاد برای شما به وقوع پیوسته است را بنویسید.

 • به این که اعتیاد چگونه بر سلامت جسمی شما اثر می گذارد فکر کنید. آیا شما دارای ریسک بیشتری نسبت به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی یا دیگر بیماری ها بر اثر اعتیاد هستید؟ شاید تا قبل از این هم اعتیاد عوارض فیزیکی قابل توجهی برای شما داشته است.
 • آسیب های روحی اعتیاد خود را یادداشت کنید. آیا شما در مورد اعتیادتان خجالت می کشید؟ در بسیاری از موارد اعتیاد منجر به شرم و خجالت، افسردگی، اضطراب و دیگر مسائل روحی و عاطفی می شود.
 • چگونه اعتیاد شما بر روابط شما با دیگران اثر می گذارد؟ آیا شما را از گذراندن وقت با افرادی که دوست دارید یا از ایجاد ارتباطات جدید بر حذر می دارد؟
 • در برخی از افراد اعتیاد یک مشکل مالی بزرگ را به همراه دارد. هر روز، هر هفته و هر ماه، مقدار پولی را که می خواهید صرف اعتیاد خود کنید را یادداشت کنید، و تاثیری را که اعتیاد بر شغل شما داشته است.
 • ناراحتی روزانه ناشی از اعتیاد برای شما چیست؟ به عنوان مثال، اگر شما یک فرد معتاد به سیگار هستید، شاید این که هربار بخواهید برای روشن کردن سیگار اتاق را ترک کنید و بیرون بروید آزاردهنده و ناراحت کننده باشد.

لیستی از تغییرات مثبت را که خواهان آن در زندگی خود هستید، بنویسید.

حالا که تمام اثرات منفی اعتیاد را نوشته اید متوجه خواهید شد که با ترک اعتیاد زندگی شما چقدر بهتر خواهد شد.

تصویری از زندگی پس از اعتیاد برای خود ترسیم کنید، می خواهید چگونه باشد؟

 • ممکن است احساس کنید در سال های اخیر آزادی شما کاهش پیدا کرده بوده است.
 • زمان بیشتری را صرف صحبت کردن با افراد دیگر، سرگرمی ها و سایر لذت های خود خواهید کرد.
 • شما دوباره قادر خواهید بود تا پول خود را پس انداز کنید.
 • شما می توانید کارهایی را انجام دهید تا سالم بمانید. بهبود فیزیکی را فورا احساس خواهید کرد.
 • دوباره احساس غرور و اعتماد به نفس خواهید کرد.

دلایل ترک خود را بنویسید.

داشتن فهرستی از دلایل محکم برای ترک به شما کمک می کند تا در دراز مدت به برنامه خود پایبند باشید. دلایل شما برای ترک مهم تر از رفتارهای اعتیاد آور شماست. این یک مانع ذهنی دشوار است ، اما اولین قدم مهم شما برای ترک نیز است. هیچ کس دیگری نمی تواند اعتیاد شما را ترک دهد.

دلایل درست و پایداری که موجب ترک کردن شما می شوند را بنویسید، مانند:

 • شما تصمیم می گیرید ترک کنید، زیرا می خواهید انرژی داشته باشید تا دوباره درست زندگی کنید.
 • شما تصمیم می گیرید ترک کنید،  زیرا می خواهید یک همسر بهتر باشید.
 • شما تصمیم می گیرید ترک کنید، زیرا …………

موارد بالا و شرایط دیگر از قبیل جشن گرفتن برای انجام اهداف خود و ادامه دادن ترک حتی اگر لغزش داشتید به شما در ترک بهتر اعتیاد کمک خواهند کرد.

 

 

 

منبع: wikihow

 

ارسال شده در تاریخ 25 مارس 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع درمان , سلامت روان , سلامتی | 848 بازدید

ترک اعتیاد یا چگونگی غلبه بر اعتیاد و گام های انجام آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است