ترب یا تربچه ، فایده شگفت انگیز ترب که حتما باید بدانید.

ترب نام یک گونه از تیره شب‌بویان است.ترب یا تربچه عضو رایج و محبوب سالاد  است،  یک ریشه‌ی خوراکی است و مزه‌ای تند یا شیرین و مقدار زیادی آب دارد. دارای اشکال مختلفی است. قطر آن نیز متفاوت است. رنگ پوست آن نیز به غیر از سفید ممکن است، قرمز، بنفش، سبز، زرد، یا مایل به سیاه باشد. این ریشه به صورت خام، پخته شده یا ترشی خورده می‌شود. روغن به‌دست آمده از بذر تربچه نیز در تعدادی از محصولات و داروهای مالیدنی مفید برای سلامتی استفاده می‌شود.

ترب معمولاً بصورت خام در آشپزی به کار می‌رود. ولی برای نگهداری در زمان طولانی‌تر آن را به صورت خشک شده یا ترشی و شور درمی‌آورند.

 

 

ترب

 

فایده شگفت انگیز ترب که حتما باید بدانید :

 • تقویت کننده معده است.
 • تربچه ادرار آور است.
 • این گیاه ضد عطش می باشد.تربچه عمدتا از آب تشکیل شده‌است، و بنابراین یک خوراکی عالی برای هیدراته نگه داشتن بدن‌تان است.
 • برای درمان گواتر ترب بخورید. زیرا ضد گواتر می باشد . و برای این بیماری بسیار مفید است.
 • اگر عادت ماهیانه شما عقب افتاده است. حتما این گیاه را میل کنید . زیرا قاعده آور می باشد.
 • ضد یرقان و زردی است.
 • برای دفع سنگ کیسه صفرا، در هفته یک بار بعد از غذای گرم ترب را میل نمایید.
 • این گیاه دارای ویتامین های بی و سی می باشد.بنابراین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
 • علائم بواسیر را بهبود می‌دهد.
 • مصرف آن به عنوان سبزی خوردن باعث  کاهش وزن می شود.
 • بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.
 • تربچه دارای فیبر بسیار زیادی است، که یعنی به طور قابل‌توجهی حرکات روده‌تان را افزایش می‌دهد و مانع یبوست می شود.
 •  باعث تسکین اختلالات تنفسی، برونشیت و آسم می شود.
 • تربچه خواص ضد خارش دارد. بنابراین می‌توانید آن را به عنوان درمان موثری برای گزش حشرات  استفاده کنید.
 • تربچه درمان خوبی برای سردرد می باشد.
 • ترب برای عملکرد کبد و کیسه صفرا مفید است.

 

ارسال شده در تاریخ 5 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع طب سنتی , گیاهان دارویی | 837 بازدید

ترب یا تربچه ، فایده شگفت انگیز ترب که حتما باید بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است