تخمدان پلی کیستیک/ مشکلات ناشی از تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک امروزه گریبان‌گیر دختران جوان شده است و آن‌ها را با مشکلات باروری مواجه کرده است. این بیماری شاید ۳۰ سال پیش فقط در خانم‌های چاق دیده می‌شد اما الان دخترهای جوان لاغر حتی در سنین ۱۷ سالگی هم به آن مبتلا می‌شوند!

 

درمان تخمدان پلی کیستیک

 

آیا بیماری تخمدان پلی کیستیک در دراز مدت فرد مبتلا را در معرض مشکلات سلامتی قرار می دهد؟

خانم هایی که مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند. در معرض خطر بیشتری از نظر افزایش مشکلات سلامتی خواهند بود.

 

برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک ، از ناباروری رنج می برند. این افراد برای باردار شدن نیاز به درمان دارند.

احتمال ابتلا به دیابت در این افراد بیشتر است. و معمولآ پیش از ۴۰ سالگی دیده می شود. بیش از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک ، به بیماری دیابت مبتلا خواهند شد.

خطر مشکلات و حمله قلبی در خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک چهار تا هفت برابر خانم های غیر مبتلا است.

این افراد در خطر افزایش فشارخون هستند.

خانم های مبتلا به این بیماری، دچار اختلال در چربی خون شده و ممکن است. مشکلات مختلفی در مقدار چربی خون پیدا کنند.

این افراد در صورت چاقی زیاد در معرض برخی مشکلات تنفسی ، به ویژه در زمان خواب هستند.

اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک بیشتر است. این امر ناشی از نگرانی تاخیر در بارداری ، نگرانی از ظاهر فرد و … می باشد.

به دلیل قاعدگی نامنظم ، عدم تخمک گذاری و هورمون استروژن ، پوشش داخلی رحم ضخیم می شود. ضخیم شدن پوشش درونی رحم در مدت طولانی می تواند. باعث بیماری های بدخیم رحمی شود.

خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک در دوران بارداری نیاز به مراقبت های دقیق تری دارند. این مساله به دلیل احتمال بیشتر بوجود آمدن برخی از عوارض مانند دیابت و فشارخون است

ارسال شده در تاریخ 19 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , زنان و زایمان | 1,000 بازدید

تخمدان پلی کیستیک/ مشکلات ناشی از تخمدان پلی کیستیک
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است