تبخال تناسلی و جوش های تناسلی / تفاوت بین جوش های تناسلی و تبخال

تبخال تناسلی و جوش های تناسلی ویژگی های مشابهی دارند . بین تبخال و جوش های ناحیه تناسلی تفاوت هایی نیز وجود دارد، که می تواند به فرد کمک کند که  شرایط را شناسایی کنند.

وجود جوش های کوچک خفیف روی اندام تناسلی ممکن است نگران کننده باشد. اگر چه تمام جوش ها ها باعث نگرانی نمی شوند.

جوش های تناسلی اغلب به رنگ صورتی یا قرمز ظاهر می شوند و با مایع سفید پر می شوند .که یک وضعیت جدی پزشکی نیستند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ،  تبخال تناسلی عفونت منتقله جنسی (STI) است که درمان ندارد. تبخال تناسلی ممکن است به عنوان ضایعات سفید یا قرمز پر از مایع روشن یا به صورت زخم های قرمز که به طور معمول دردناک هستند ظاهر شوند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، حدود ۴۱۷ میلیون نفر در سراسر جهان دارای ویروس  ایجاد تبخال تناسلی هستند.

 

تبخال تناسلی و جوش های تناسلی

 

علائم مشترک تبخال تناسلی و جوش :

هر دو ممکن است به عنوان خوشه های قرمز ظاهر شوند.
هر دو ممکن است خارش داشته باشند.
هر دو حاوی حلقه هایی هستند.

 

 

علائم خاص تبخال تناسلی :

هنگامی که فرد مبتلا به تبخال باشد، ممکن است در ناحیه آسیب دیده دچار خارش شود.

هنگامی که شیوع تبخال تناسلی اتفاق می افتد، معمولا به صورت ضایعات قرمز رنگ و یا زخم های قرمز نمایان میشوند.

این ضایعات اغلب دردناک هستند. تبخال تناسلی ممکن است در بعضی موارد بر روی باسن یا دهان ظاهر شود..

افراد مبتلا به تبخال نیز ممکن است علائم اضافی را تجربه کنند. این علائم  عبارتند از:

 • تب
  درد
  سردرد
  درد در پاها
  تورم غدد لنفاوی
  ترشحات واژن

 

تبخال تناسلی و جوش های تناسلی

 

علائم خاص جوش :

جوش ها در یک زمان یا در خوشه های کوچک ظاهر میشوند.

جوش ها در داخل منافذ رشد می کنند و در صورتی که انبساط کافی داشته باشند، فقط در سطح پوست بالا می روند.

جوش های تناسلی ممکن است خارش داشته باشند، اما بر خلاف ضایعات تبخال، دردناک نیستند، مگر اینکه فرد برای آنها فشار وارد کند. ممکن است ورزش شدید، گرما یا رطوبت علت جوش ها باشد. اغلب موارد جوش ها به سرعت تشخیص داده می شوند.

 

 

علل :

علل تبخال تناسلی و جوش های تناسلی کاملا متفاوت است.

علل جوش های تناسلی

جوش های تناسلی مسری نیست.

آنها به دلیل موارد زیر ایجاد میشوند :

مسدود شدن منافذ پوست
مو در حال رشد
فولیکولیت

علل تبخال تناسلی :

ویروس شناخته شده  ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث ایجاد تبخال تناسلی می شود. ویروس به راحتی می تواند از طریق فردی به فرد از طریق فعالیت جنسی گسترش یابد.

دو نوع ویروس تبخال وجود دارد.

فعالیت جنسی می تواند هر دو نوع ویروس تبخال را گسترش دهد. تمرین سلامت جنسی می تواند به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.

 

تبخال تناسلی و جوش های تناسلی

 

 

درمان : 

گزینه های درمان متفاوت با توجه به اینکه آیا فرد دارای جوش یا هرپس است. وجود دارد.

درمان جوش :

اغلب لازم نیست که جوش های تناسلی را با چیزی بیش از شیوه های بهداشتی مناسب مانند تمیز کردن ناحیه تناسلی به طور کامل درمان کرد.

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

استفاده از پماد حاوی داروهای ضد آکنه
با استفاده از صابون ضد باکتری
استفاده از کرم های ضد باکتری
استفاده از یک فشرده گرم و چند بار در روز
پماد ضروری اسانس با خواص ضد باکتریای.

 

 

 درمان تبخال :

در مقابل، درمان تبخال معمولا نیاز به مداخله پزشکی دارد. یک پزشک معمولا داروهای ضد ویروسی برای مبارزه با عفونت تبخال را تجویز می کند. مردم باید دوزهای توصیه شده را مصرف کنند و از تماس جنسی تا زمانی که شیوع آن از بین برود جلوگیری شود.

یک پزشک ممکن است داروهای ضد درد (OTC) را توصیه کند یا داروهای کمی قوی تر را تجویز کند اگر ضایعات دردناک باشد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 23 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع دسته‌بندی نشده | 1,244 بازدید

تبخال تناسلی و جوش های تناسلی / تفاوت بین جوش های تناسلی و تبخال
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است