بی اشتهایی عصبی چیست ؟ علائم ، دلایل و راه‌‌های درمان

بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن و وضعیت سلامت روانی است. افرادی که بی اشتهایی عصبی دارند، سعی می کنند وزن خود را تا حد ممکن پایین نگه دارند. این باعث می شود که آنها خیلی بیمار شوند، زیرا آنها شروع به گرسنگی می کنند.

آنها اغلب یک تصویر تحریف شده از بدنشان دارند، فکر می کنند چربی اضافی آن ها حتی زمانی که کم وزن هستند. بسیار زیاد است.

مردان و زنان در هر سنی می توانند بی اشتهایی عصبی را تجربه کنند، اما در زنان جوان شایع تر است و معمولا در زمان نوجوانی شروع می شود.

 

بی اشتهایی عصبی

 

علائم و نشانه های بی اشتهایی عصبی :

علائم و نشانه های بی اشتهایی عصبی عبارتند از:

 • اگر شما زیر ۱۸ سال سن دارید، وزن و قدتان کمتر از حد معمول است.
  اگر شما یک بزرگسال هستید، اما یک شاخص توده بدنی غیر معمول (BMI) دارید.
  خوردن غذای بسیار کمی و یا اجتناب از خوردن غذاهایی که باعث چاقی می شود.
  مصرف دارو برای کاهش گرسنگی (سرکوب کننده اشتها).
  مشکلات فیزیکی، مانند احساس سرگیجه  ، ریزش مو یا پوست خشک.
  برخی از افراد مبتلا به بی اشتهایی نیز ممکن است خود را بیمار تلقی کنند.  و یا استفاده از دارو برای کاهش وزن تلاش کنند.
 • التهاب، یبوست و درد شکمی
 • سردرد یا مشکلات خواب.
 • احساس سرماخوردگی، سرگیجه
  گردش خون ضعیف در دست و پا
 • کاهش میل جنسی

 

درمان بی اشتهایی عصبی :

درمان ان برای بی اشتهایی معمولا شامل ترکیبی از صحبت  درمانی و افزایش وزن تحت نظارت است. مهم است که ابتدا درمان را شروع کنید تا خطر عوارض جدی را کاهش دهید، مخصوصا اگر قبلا وزن زیادی را از دست داده اید.

درمان برای بی اشتهایی برای بزرگسالان و افراد زیر ۱۸ سال متفاوت است.

 

بی اشتهایی عصبی

 

درمان برای بزرگسالان :

تعدادی از درمان های مختلف صحبت کردن برای درمان بی اشتهایی در دسترس هستند. هدف از این درمان ها این است که به شما درک علل مشکلات خوردن خود کمک کنید تا بتوانید بیشتر بخورید و به وزن سالم برسید.

 

درمان شناختی رفتاری (CBT) :

CBT شامل صحبت کردن با یک درمانگر است که با شما کار خواهد کرد تا یک طرح درمان شخصی را ایجاد کنید.

آنها از شما می خواهند که تکنیک هایی را به تنهایی تمرین کنید، پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و به شما راه هایی برای مدیریت احساسات و موقعیت های دشوار را نشان میدهد تا با عادات غذایی جدید خود روبرو شوید.

 

مدیریت بالینی متخصص (SSCM) :

SSCM شامل صحبت کردن با یک درمانگر است که به شما کمک خواهد کرد تا آنچه باعث اختلال خوردن شما می شود را درک کنید.

 

 روان درمانی متمرکز:

درمان روان درمانی متمرکز معمولا در صورتی ارائه می شود که احساس کنید هیچ یک از درمان های فوق مناسب شما نیستند .

روان درمانی متمرکز باید شامل درک  عادات غذا خوردن است.

 

مشاوره رژیم غذایی :

در طول درمان شما احتمالا به شما توصیه می شود که غذای سالم و رژیم غذایی خود را داشته باشید. با این حال، این توصیه تنها به شما کمک نمی کند تا از بی حوصلگی بهبودی پیدا کنید، بنابراین شما باید به صحبت درمانی و همچنین مشاوره در رژیم غذایی نیاز داشته باشید.

پزشکان شما احتمالا مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی را توصیه می کنند تا همه مواد مغذی مورد نیاز برای سالم بودن را دریافت کنید.

 

بی اشتهایی عصبی

 

درمان برای کودکان و نوجوانان :

 درمان خانواده :

خانواده درمانی شامل شما و خانواده تان می شود با یک درمانگر صحبت کنید، در مورد اینکه بی اشتهایی عصبی چگونه بر شما تاثیر می گذارد و اینکه چگونه خانواده  می تواند از شما حمایت کند.

درمانگر شما همچنین به شما در پیدا کردن راه هایی برای مدیریت احساسات و موقعیت های دشوار کمک می کند .

 

 

روان درمانگری متمرکز بر نوجوانان :

روان درمانی متمرکز بر نوجوانان معمولا شامل ۴۰ جلسه می شود و معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد.

درمانگر به شما کمک خواهد کرد:

 •  با ترس خود را در مورد به دست آوردن وزن مقابله کنید.
  اثر کم غذا خوردن را درک کنید.
  درک آنچه که باعث بی اشتهایی شما می شود و چگونه آن را متوقف کنید.
  شما می توانید به تنهایی یا با خانواده خود درمان شوید.

 

مشاوره رژیم غذایی :

اگر شما ناراحتی دارید، ممکن است تمام ویتامین ها و انرژی هایی که بدن شما نیاز به رشد و درستی دارد را نداشته باشید، به خصوص هنگامی که به بلوغ می رسید.

در طول درمان، دکتر شما به شما توصیه می کند که بهترین غذاها را برای خوردن انتخاب کنید. آنها همچنین مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی را توصیه خواهند کرد.

آنها همچنین با والدین یا مراقبین شما درباره رژیم غذایی شما صحبت خواهند کرد تا بتوانند از شما در خانه حمایت کنند.

 

سلامت استخوان :

بی اشتهایی می تواند استخوان های شما را ضعیف کند، و می تواند باعث ایجاد بیماری به نام پوکی استخوان شود .

دختران و زنان بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان نسبت به مردان هستند، بنابراین پزشک ممکن است دارو را برای محافظت از استخوان ها در برابر پوکی استخوان تجویز کند.

 

بی اشتهایی عصبی

دارو درمانی :

داروهای ضد افسردگی نباید به عنوان تنها درمان برای بی اشتهایی ارائه شوند. اما ممکن است  یک داروی ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) به شما کمک کند.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : www.nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 15 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , روانشناسی | 898 بازدید

بی اشتهایی عصبی چیست ؟ علائم ، دلایل و راه‌‌های درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است