بیماری واریس | چه افرادی بیشتر در معرض بیماری واریس میباشند؟

بیماری واریس به سیاهرگ های بدن مربوط میشود. این بیماری در اثر گشاد شدن وریدها , به ویژه در رگهای پا به وجود می آید. از آنجا که وظیفه ی سیاه رگ ها انتقال خون تیره (حاوی دی اکسید کربن و مواد زاید دفعی) از بافت های بدن به کبد و نهایتا قلب است , هر گاه دریچه های لانه کبوتری که در سیاه رگها (وریدها) وجود دارند خراب و به عبارتی شل شوند , خون به عقب برگشته و سبب گشاد شدن رگ ها و مشخص شدن آنها در زیر پوست میشوند.

افرادی که دارای واریس پا هستند در سطوح داخلی ران و یا در طرفین ساق پاهایشان عروق مارپیچی به رنگ تیره دیده میشود.
در واقع این عروق , خون تیره پا را به طرف قلب میبرند اما اگر دریچه های داخلی این سیاهرگها شل شوند نهایتا خون از لگن و کشاله ران به طرف ران و ساق پا برمیگردد و انباشته میشود و بر حسب اینکه واریس به طور سطحی است یا عمقی , تدابیر درمانی خاصی توصیه میشود.

بیماری واریس .

چه افرادی مستعد به بیماری واریس هستند؟

داشتن سابقه خانوادگی واریس به ویژه در خانم ها (به علت هورمون های زنانه) و آنهایی که بر حسب موقعیت شغلی برای ساعت های طولانی و در طی روز ایستاده کار میکنند(مغازه دارها و کارگران کارخانجات و …) و خانم های حامله که طی دوران بارداری اضافه وزن پیدا کرده و چاق هستند و یا افرادی که سالیان دراز الکل مصرف کرده اند و واریس مری و یا واریس رگ های سطح شکم گرفته اند(و موارد مشابه)

بروز واریس در ساق پا و ران و سطح شکم و مری شایع تر است. در ساق پا و ران وجود درد و قرمزی و زخم میتواند از علائم واریس باشد.

 

پیشگیری و درمان:

برای پیشگیری از بروز واریس , باید از سرپا ایستادنهای طولانی بپرهیزید و در محل کار تحرک داشته باشید و در فواصل نیم ساعت , مدتی بنشینید , و از مصرف الکل پرهیز کنید. خانم های حامله باید مواظب اضافه وزن و فشارخون و اختلالات انعقادی باشند.

ورزش های روزانه را فراموش نکنید. در صورتی که در افراد فامیل استعداد واریس به صورت ارثی و ژنتیکی وجود دارد , از خود جدی تر مراقبت کنید. از غذاهای چرب و سرخ شده و پرنمک استفاده نکنید. در صورتی که زیر نظر پزشک هستید آزمایشات زمان انعقاد خون متعاقب مصرف وارفارین یعنی(…PT , PTT) را انجام دهید.

 

بر حسب اینکه چه نوعی از واریس را دارید , ممکن است درمان های زیر توسط پزشک تجویز شود:

جوراب واریس , قرص های ضد انعقاد , اسکلروتراپی و جراحی و یا ورزش و…
گاهی نیز از نظر زیبایی و مواردی خاص ترجیح داده میشود که درمان های جدیدتری انجام پذیرد.

ارسال شده در تاریخ 1 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 486 بازدید

بیماری واریس | چه افرادی بیشتر در معرض بیماری واریس میباشند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است