بیماری ترومبوسیتوپنی چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

بیماری ترومبوسیتوپنی چیست ؟ بدن ما دارای تعداد زیادی پلاکت میباشد از آنجا که عمر هر پلاکت تنها حدود ۱۰روز است , بدن به طور پیوسته پلاکت های جدید را جایگزین پلاکت های دیگر میکند. ترومبوسیتوپنی یک بیماری است که در آن تعداد پلاکت های خون کاهش می یابد و میتواند بر کودکان و بزرگسالان تاثیر بگذارد.

همچنین این بیماری , معمولا به عنوان یک نتیجه از یک اختلال جداگانه مانند لوسمی یا مشکل در سیستم ایمنی اتفاق می افتد و یا اینکه میتواند نتیجه ی مصرف داروهایی خاص باشد. گاهی اوقات بیماری ترومبوسیتوپنی به ارث برده میشود.

همچنین این بیماری ممکن است خفیف باشد و علائم چندانی نداشته باشد اما در موارد نادر تعداد پلاکت ها ممکن است خیلی کاهش یابند که منجر به خونریزی داخلی خطرناکی خواهد شد.

بیماری ترومبوسیتوپنی

علائم بیماری ترومبوسیتوپنی چیست ؟

▪️خونریزی از لثه یا بینی

▪️خون در ادرار یا مدفوع

▪️قاعدگی های غیرعادی و سنگین

▪️طحال بزرگ

▪️زردی

▪️خستگی

 

بیماری ترومبوسیتوپنی

 

 

عواملی وجود دارند که میتوانند در ایجاد بیماری ترومبوسیتوپنی موثر باشند که عبارتند از:

▪️لوسمی

▪️برخی از انواع کم خونی

▪️عفونت های ویروسی مانندHIV

▪️داروهای شیمی درمانی

▪️مصرف بیش از حد الکل

 

عواملی دیگر نیز وجود دارند که باعث میشوند تعداد پلاکت ها کاهش یابند که عبارتند از:

▪️بارداری:

بیماری ترومبوسیتوپنی ناشی از بارداری معمولا خفیف است و پس از زایمان بهبود می یابد.

▪️ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک پورپورا:

این یک بیماری نادر است و زمانی اتفاق می افتد که لخته های کوچکی از خون در سراسر بدن شکل بگیرند و از تعداد زیادی از پلاکت ها استفاده میشود.

▪️سندروم همولیتیک اورمیک:

این اختلال نادر باعث کاهش شدید پلاکت ها , تخریب سلول های قرمز خون و اختلال در عملکرد کلیه ها میشود.

 

▪️عفونت های باکتریایی:

عفونت های باکتریایی شدید نیز ممکن است منجر به تخریب پلاکت ها شوند.

 

عوارض بیماری ترومبوسیتوپنی چیست؟

در صورتی که بیماری ترومبوسیتوپنی شدید باشد میتواند باعث خونریزی مغزی شود و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

 

بیماری ترومبوسیتوپنی

 

چگونه بیماری ترومبوسیتوپنی تشخیص داده میشود ؟

دکتر شما ممکن است از تست ها و روش های زیر برای اینکه تعیین کند شما مبتلا به بیماری ترومبوسیتوپنی هستید استفاده کند.

۱/ آزمایش خون:

آزمایش خون میتواند تعداد پلاکت ها را در خون شما مشخص کند. افراد بزرگسال به طور طبیعی باید بین ۱۵۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰ پلاکت در هر میکرو لیتر خون داشته باشند. اگر تعداد پلاکت های شما در هر میکرو لیتر کمتر از ۱۵۰۰۰۰ باشد شما بیماری ترومبوسیتوپنی دارید.

۲/ معاینه فیزیکی:

در این مورد پزشک شما را معاینه فیزیکی میکند , به عنوان مثال شکم شما را مورد بررسی قرار میدهد تا ببیند طحال شما بزرگ شده است یا خیر؟ و همچنین از شما درباره بیماری هایی که داشته اید و داروها و مکمل هایی که مورد استفاده قرار داده اید سوال خواهد کرد.

چگونه بیماری ترومبوسیتوپنی را درمان کنیم؟

افراد مبتلا به بیماری ترومبوسیتوپنی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند( با مشورت پزشک) , اما برخی از افراد که ترومبوسیتوپنی شدید و طولانی مدت دارند بسته به اینکه چه تعداد پلاکت در خون آنها وجود دارد درمان های متفاوتی به آنها توصیه خواهد شد.

بیماری ترومبوسیتوپنی .

 

برخی از درمان ها عبارتند از:

▪️انتقال خون یا پلاکت:
اگر سطح پلاکت شما خیلی پایین باشد پزشک ممکن است این گزینه را توصیه کند.

▪️کورتیکواستروئیدها:
در صورتی که وضعیت شما به علت مشکل در سیستم ایمنی باشد پزشک ممکن است داروهایی را برای افزایش میزان پلاکت تجویز کند. داروهای انتخابی ممکن است کورتیکراستروئید باشند و در صورتی که از این دارو بهبود قابل توجهی حاصل نگردد داروهای قوی تری تجویز خواهند شد.

▪️عمل جراحی:
اگر سایر گزینه های درمان موثر نباشند عمل جراحی برای حذف طحال پیشنهاد خواهد شد.

 

منبع:
medlineplus.gov

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 13 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 852 بازدید

بیماری ترومبوسیتوپنی چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است