بیماری بهجت چیست ؟ آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد ؟

بیماری بهجت یا سندرم بهجت یک وضعیت نادری است که به علت التهاب رگ های خونی و بافت ها ایجاد می شود. تأیید تشخیص بیماری بهجت می تواند دشوار باشد زیرا علائم آنقدر وسیع و عام هستند که می توان آن را با بیماری های دیگر به اشتباه گرفت.

 

بیماری بهجت

علائمبیماری بهجت :

بیماری بهجت می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند، اما برای فردی که تمام شرایط را در یک زمان داشته باشد، نادر است.

علائم اصلی بیماری بهجت در زیر آمده است .

 • تقریبا همه افراد مبتلا به بیماری بهجت زخم دهان را تجربه می کنند.
 • زخم های تناسلی عود کننده نیز علائم رایج بیماری است.
 • ضایعات پوستی  ممکن است در بیماری رخ دهد .
 •  درد، سفتی، تورم، گرما و حساسیت مفاصل
 • التهاب چشم یکی دیگر از علائم بیماری  است که در حدود نیمی از موارد اتفاق می افتد.
 • پوست به آسیب یا تحریک حساس میشود.
 • باعث التهاب معده و روده می شود.
 • التهاب عروق خونی مرتبط با بیماری بهجت گاهی اوقات سبب ایجاد لخته خون می شود.
 • لخته شدن خون می تواند فشار داخل جمجمه شما را افزایش دهد.
 • التهاب سیستم عصبی مرکزی (CNS)جدی ترین نشانه های مرتبط با بیماری بهجت است.

 

بیماری بهجت

تشخیص :

تست قطعی وجود ندارد که بتواند برای تشخیص بیماری بهجت استفاده شود.

برای بررسی علائم وضعیت، ممکن است چندین آزمایش لازم باشد، از جمله:

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • اسکن، مانند اشعه ایکس ، سی تی اسکن یا یک MRI
 • بیوپسی پوست
 • یک تست پچری – که شامل تکان دادن پوست شما با یک سوزن است تا ببینید آیا یک نقطه خاص قرمز در روز یا دو روز دیگر ظاهر می شود؟ افرادی که مبتلا به بیماری بهجت هستند اغلب دارای پوست حساس هستند.

دستورالعمل های فعلی تشخیص بیماری معمولا با اطمینان انجام می شود. اگر شما حداقل سه مورد  را در طول ۱۲ ماه گذشته تجربه کرده  اید و حداقل دو مورد از علائم زیر را دارید:

 • زخم های تناسلی
 • التهاب چشم
 • ضایعات پوست (هر گونه رشد غیر طبیعی یا ناهنجاری هایی که روی پوست ایجاد می شود)
 • پوست حساس

 

بیماری بهجت .

علل  :

علت بیماری بهجت ناشناخته است، گرچه اکثر متخصصان معتقدند که این یک بیماری التهابی است.

یک وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن – برای دفاع طبیعی بدن علیه عفونت و بیماری – به اشتباه به بافت سالم حمله می کند.

در موارد بیماری بهجت، تصور می شود که سیستم ایمنی به اشتباه به عروق خونی حمله می کند.

 

 

بیماری بهجت

درمان :

هیچ درمان برای بیماری بهجت وجود ندارد، اما اغلب ممکن است علائم را با داروهایی که التهاب را در قسمت های آسیب دیده کاهش می دهند کنترل کنند.

این داروها عبارتند از:

 • کورتیکواستروئیدها – داروهای ضد التهابی قوی
 •  داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند.
 • درمان های بیولوژیک – داروهایی که فرآیندهای بیولوژیکی را  در روند التهاب قرار می دهند.

تیم مراقبت های بهداشتی شما بسته به علائم شما یک برنامه درمان مخصوص برای شما ایجاد میکند.

 

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : nhs.uk

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 15 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان | 876 بازدید

بیماری بهجت چیست ؟ آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد ؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است