بیماری اکلامپسی چیست؟ علت و علائم خطر ساز برای ابتلا به بیماری اکلامپسی چیست؟

بیماری اکلامپسی یک بیماری جدی پزشکی است که زنان را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار میدهد. این بیماری که در اواخر دوران بارداری و  به دنبال پره اکلامپسی است , موجب فشارخون بالا و تشنج در دوران بارداری میشود و هنگامی که فشارخون در مادر افزایش یابد موجب کاهش خون رسانی به جنین میشود و باعث میشود به اندازه کافی به جنین خون و اکسیژن نرسد.

بهتر است بدانید هر سال ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ زن باردار مبتلا به این بیماری میشوند و زنانی که برای اولین بار دوران بارداری را تجربه میکنند بیشتر در معرض ابتلا به اکلامپسی قرار میگیرند.

درمان بیماری اکلامپسی ضروری میباشد زیرا در صورتی که درمان نشود میتواند مرگبار باشد( اکلامپسی عامل ۱۴درصد از مرگ و میر زنان باردار است). همچنین باید بگوییم که اکلامپسی , مرحله نهایی پره اکلامپسی است و نیازمند توجه و مراقبت های فوری پزشکی است اغلب موارد در اوایل بارداری تشخیص داده میشوند و موجب میشوند پره اکلامپسی به  بیماری اکلامپسی تبدیل نشود.

 

علائم بیماری اکلامپسی چیست؟

زنان مبتلا به بیماری اکلامپسی تورم در اندام هایشان احساس میکنند و به علت ایجاد مایع در ریه هایشان تنفس در آنها با دشواری روبه رو میشود. یکی دیگر از علائم بیماری اکلامپسی سردرد در زنان باردار میباشد که احتمالا ناشی از فشارخون بالا میباشد.

بیماری اکلامپسی

 

دیگر علائم بیماری اکلامپسی عبارتند از:

  • تشنج
  • مشکلات دید
  • درد شکمی به ویژه در قسمت فوقانی سمت راست شکم
  • تهوع و استفراغ
  • کاهش ادرار

هنگامی که علائم  بیماری پره اکلامپسی یا اکلامپسی را مشاهده کردید و سپس این بیماری توسط پزشک تایید شد ,  مراقبت هایی از شما انجام خواهد گرفت.

در دفعات منظم و قبل از زایمان پزشک از شما میخواهد تا آزمایش خون و ادرار انجام دهید. هدف پزشک از این آزمایشات این میباشد که پروتئین در ادرار , فشارخون بالا و عملکرد کبد را مورد بررسی قرار دهد. به عنوان مثال هنگامی که سطح بالایی از پروتئین در ادرار شما وجود داشته باشد میتواند عملکرد کلیه ها را کاهش دهد به همین دلیل انجام این آزمایشات ضروری میباشند.

 

بیماری اکلامپسی

 

به نظر شما کدام زنان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری اکلامپسی قرار میگیرند؟ و یا به عبارتی عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری اکلامپسی چیست؟

 

در جواب این پرسش باید بگوییم که بیماری اکلامپسی از سن , وزن , سابقه خانوادگی و مواردی دیگر تاثیر میپذیرد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

سن: زنانی که در سن بالای ۳۵ سال باردار میشوند بیشتر خطر ابتلا به بیماری اکلامپسی را دارند.

تاریخ بارداری: در بیشتر موارد بیماری اکلامپسی در بارداری های اول به وجود می آید.

فشارخون بالا: زنانی که فشارخون بالایی دارند نسبت به دیگر زنان امکان ابتلا به بیماری اکلامپسی در آنها افزایش می یابد.

سایر شرایط پزشکی: زنانی که بیماری لوپوس دارند و یا مبتلا به دیابت بارداری و یا بیماری های کلیوی هستند مراقبت های بیشتری باید داشته باشند زیرا این موارد بر ایجاد بیماری اکلامپسی تاثیر مثبت میگذارند.

 

بیماری اکلامپسی

 

خطرات پره اکلامپسی و اکلامپسی برای جنین چیست؟

نوزادانی که مادران مبتلا به پره اکلامپسی و یا اکلامپسی دارند بیشتر در معرض مشکلات مربوط به سلامت در دراز مدت هستند که این مشکلات عبارتند از: تولد زودرس , اختلال دریادگیری , فلج مغزی , صرع , ناشنوایی و نابینایی. همچنین این نوزادان پس از تولد ممکن است برای مدت طولانی بستری شوند. این نوزادان ممکن است در آینده به علت رشد ضعیف در رحم , مبتلا به دیابت , نارسایی احتقانی قلب و فشارخون بالا شوند.

بیماری اکلامپسی

 

 

چگونه بیماری اکلامپسی را درمان کنیم؟

بسته به شدت علائم , پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی , استراحت و یا دارو برای کاهش فشارخون و جلوگیری از تشنج را تجویز کند.

همانطور که گفتیم یکی از علائم  اکلامپسی تشنج میباشد که در این هنگام مادر باید در بیمارستان بستری شود تا علاوه بر جلوگیری از تشنج , فشارخون بالا کنترل شود.

سولفات منیزیم نیز ممکن است برای درمان تشنج فعال و جلوگیری از تشنج های بالا تجویز شود. داروهای ضدفشارخون میتوانند به کاهش فشارخون کمک کنند.

هدف کلی از درمان بیماری اکلامپسی این است که مادران باردار یک بارداری سالم داشته باشند و کودکی سالم و شاد را به دنیا آورند.

 

 

 

منبع:

medicalnewstoday.com

nichd.nih.gov

ارسال شده در تاریخ 17 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع دسته‌بندی نشده | 842 بازدید

بیماری اکلامپسی چیست؟ علت و علائم خطر ساز برای ابتلا به بیماری اکلامپسی چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است