بیماری استوماتیت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

بیماری استوماتیت , موجب التهاب دهان میشود و پوشش های نازک روی سطح داخلی دهان را تحت تأثیر قرار میدهد. بیماری استوماتیت در زنان و نوجوانان شایع تر میباشد و این بیماری را میتوان به دسته های مختلفی تقسیم کرد با توجه به اینکه در کدام منطقه ی دهان به وجود می آیند گاهی استوماتیت , موجب التهاب زبان میشود و گاهی التهاب لثه را به دنبال دارد.

 

بیماری استوماتیت .

 

علت بیماری استوماتیت چیست؟

بیماری استوماتیت میتواند با عوامل مختلفی ایجاد شود و اغلب به علت عفونت , آلرژی و یا بیماری های پوستی ایجاد میشود.

شایع ترین علل عبارتند از:

▪️شیمی درمانی برای سرطان

▪️عفونت های ویروسی مانند هرپس

▪️عفونت های مخمری

▪️سیگارکشیدن

▪️عفونت های باکتریایی

▪️عفونت های منتقله از راه جنسی

▪️ضعف در سیستم ایمنی بدن

▪️تحریک به وسیله مواد شیمیایی قوی

▪️کمبودهای تغذیه ای

▪️سوختگی های ناشی از نوشیدن یا خوردن غذاهای داغ

▪️و…

مهم است که علت بیماری  را شناسایی کنید تا به درستی درمان شود.

 

بیماری استوماتیت

علائم بیماری چیست؟

بیماری استوماتیت اغلب باعث درد و خارش میشود. هر فرد ممکن است نشانه های مختلفی را تجربه کند. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

▪️ورم

▪️به وجود آمدن زخم بر روی نقاط مورد نظر

▪️احساس سوزش در دهان

 

تشخیص بیماری استوماتیت چگونه است؟

پزشکان میتوانتد با معاینه ی فیزیکی این بیماری را به آسانی تشخیص دهند. همچنین پزشکان به داروهای قبلی شما نگاه میکنند تا ببینند آیا این داروها در ایجاد بیماری استوماتیت نقش داشته است یا خیر؟

 

بیماری استوماتیت چگونه درمان میشود؟

درمان بیماری به علت آن بستگی دارد. درمان  استوماتیت به شرح زیر است:

▪️آلرژی: در صورت ایجاد واکنش آلرژیک , پزشک سعی خواهد کرد حساسیت شما را شناسایی کند و آن را از بین ببرد.

▪️عفونت: بیماری استوماتیت ناشی از عفونت , ممکن است بسته به نوع عفونت , نیاز به درمان ویژه و دارو داشته باشد.

▪️بیماری: اگر یک بیماری خاص باعث ایجاد بیماری استوماتیت شده است , پزشک آن را شناسایی و درمان میکند.

▪️کمبود تغذیه: اگر بیماری استوماتیت مربوط به تغذیه ی شما باشد , پزشک میتواند مشکلات غذایی را با داروها و یا رژیم غذایی توصیه شده رفع کند.

همچنین ‌, پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند. او ممکن است به شما بگوید که استفاده از برخی از محصولات که باعث زخم میشوند را ترک کنید و می تواند تا ۲ هفته طول بکشد تا زخم ها بهبود یابند.

درمان های موضعی وجود دارند که میتوانند به کاهش درد شما کمک کنند و رسیدن به بهبودی را تسریع کنند. انواع درمان های موضعی عبارتند:

▪️کورتیکواستروئیدهای موضعی

▪️آنتی بیوتیک های موضعی

 

بیماری استوماتیت

توصیه هایی برای بیماران مبتلا به استوماتیت:

۱/ اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد به همان صورتی که توصیه شده است مصرف کنید و حتی اگر احساس کردید بیماری شما بهبود یافته است مصرف این داروها را متوقف نکنید.

۲/ از دهانشویه های تجویز شده استفاده کنید.

۳/ غذاهایی نرم مانند سیب زمینی آب پز و سبزیجات پخته شده و یا سوپ استفاده کنید و از مصرف غذاهای ترد و یا تند اجتناب کنید.

۴/ غذاهای سرد مانند بستنی و یا ماست بخورید.

۵/ مایعات زیادی بنوشید تا بدن شما به کم آبی مبتلا نشود.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

myhealth.alberta.ca

ارسال شده در تاریخ 8 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 719 بازدید

بیماری استوماتیت چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است