بوی بد واژن؛ راه های درمان و جلوگیری از بوی بد واژن

 

بوی غیر معمول یا بوی بد واژن گاها اتفاق می افتد.حتی وقتی که از بدن و واژن خود به خوبی مراقبت می کنید نیز ممکن است گاهی بوی ناخوشایندی را حس کنید. با این وجود، ماندگاری و قوی بودن این بو طبیعی نیست. باید در نظر داشته باشید که یک چرخه قائدگی ممکن است کمی بوی غیر معمول را برای چند روز ایجاد کند. واژن شما به طور طبیعی پاک می شود اما اگر متوجه تفاوت شدید بوی آن شدید، ممکن است که نشانه ای از یک مشکل پنهان باشد. بوی قوی ، خارش ، سوزش و  ترشحات غیر معمول همگی نشانه هایی هستند که شما ممکن است مشکلی به غیر از تنها یک بوی غیر معمول واژن داشته باشید.

 

روش هایی برای از بین بردن بوی بد واژن

تکنیک های زیر ممکن است به شما برای خلاصی از بوی بد واژن کمک کنند:

داشتن بهداشت مناسب:

با لیف و یک صابون ملایم قسمت های خارجی واژن خود را به طور منظم تمیز کنید. پاک سازی باعث از بین رفتن پوست مرده، عرق و کثیفی می شود. از صابون های عطر دار و بدن شوی ها برای شستن این ناحیه استفاده نکنید.عطر ها و مواد شیمیایی ممکن است PH طبیعی واژن شما را بر هم بزنند. صابون های بدون عطر ممکن است بسیار ملایم تر از بدن شوی ها باشند.

 

محصولات بو زدایی و عطری را فقط برای نواحی خارجی استفاده کنید:

اگر میخواهید از محصولات عطری استفاده کنید فقط خارج از واژن خود استفاده کنید.

اگر به داخل واژن نفوظ کنند میتوانند شیمی طبیعی بدن را به هم زده و منجر به مشکلات بزرگتر شوند.

 

لباس زیر خود را مرتب عوض کنید:

از لباس زیر ۱۰۰ درصد پنبه استفاده نمایید. پنبه باعث تنفس بدن شما شده و برای بیرون کشیدن عرق و مایعات از بدن بسیار مناسب است. رطوبت بیش از حد میتواند سطوح طبیعی باکتری های بدن شما را به هم بزند.

 

 استحمام با سرکه:

یک یا دو فنجان سرکه سیب را در وان آب گرم ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه در آن استحمام کنید. سرکه ممکن است به طور طبیعی باکتری را کاهش دهد.

 

اسانس یا روغن درخت چای را امتحان کنید:

تحقیقات پزشکی بسیار کمی از این درمان حمایت میکنند، اما شواهد حاکی از آن است که روغن درخت چای میتواند به بوی بد واژن کمک کند. این روغن دارای خواص صد میکروبی و ضد قارچی طبیعی است که ممکن است به کاهش یا حذف باکتری ها کمک کند. ابتده چند قطره روغن درخت چای را با آب مخلوط کنید. سپس یک یا دو قطره ی آن را بر ناحیه خارجی واژن اعمال کنید. این عمل را برای ۳ الی ۵ روز تکرار کنید. اگر نشانه ای از بهبود نیافته یا بدتر شود استفاده از آن را متوقف کنید.

 

 داروهای تجویزی:

درمان های تجویزی پزشک میتوانند به از بین بردن علل زمینه ای که موجب بوجود آمدن بو می شوند کمک کنند. اگر درمان های خانگیتان جواب نمی دهند، شاید وقت آن رسیده که برای درمان به پزشکتان مراجعه کنید.

 

 چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر بوی بد واژن با علائم غیر معمول همراه باشد باید درمان خانگی را فراموش کرده و با دکتر مشورت کنید. به عنوان مثال، اگر بوی واژن شما قوی تر از حالت طبیعی باشد و به نظر برسد که در حال بیشتر شدن باشد، ممکن است به یک قرار ملاقات با پزشک نیاز داشته باشید. این بو ها میتوانند نشانه ای از یک مشکل باشند که هنوز پیشرفت نکرده است. برخی ترشحات طبیعی هستند. اما اگر اگر متوجه افزایش ترشحات و یا اگر متوجه شدید این ترشحات سفید یا شفاف نیستند، ممکن است عفونت داشته باشید.خارش ناگهانی نیز طبیعی است اما اگر خارش هایی مکرر یا دردناک و آزار دهنده را تجربه کنید ممکن است علائم یک مشکل بزرگتر باشد.

 

نکاتی برای جلوگیری جلوگیری از بوی بد واژن:

زمانی که بوی بد واژن خود را از بین بردید برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات دیگر نکات زیر را در نظر داشته باشید:

یک رژیم غذایی سالم را نگه دارید.

یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی میوه، سبزیجات ، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی بخورید.

خوردن مقدار زیادی آب برای پوست شما بسیار مفید است.

مصرف آب میتواند موجب عرق سالم و آزاد شدن مایعات بدن شما شود.

لباس های تنگ نپوشید.

لباس هایی که بیش از حد تنگ هستند به واژن شما اجازه تنفس نمی دهند.

دریافت اکسیژن زیاد برای واژن ضروری است.

 

منبع : healthline

ارسال شده در تاریخ 4 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,158 بازدید

بوی بد واژن؛ راه های درمان و جلوگیری از بوی بد واژن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است