بررسی علل پا درد و راهکارهای کاهش درد

 

پا درد

پا درد؛ بررسی علل ایجاد آن و راهکار های کاهش درد

پادرد چیست؟ آسیب بیش از حد یا ایجاد التهاب در هر یک از استخوان ها، رباط ها و یا تاندون ها می تواند موجب پا درد شود یا پا درد را افزایش دهد. آرتروز یک علت شایع پا درد است. آسیب به اعصاب پا می تواند موجب درد شدید، سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا ( نوروپاتی محیطی) شود.

پاها هر روز شما را از اینجا به آنجا حمل می کنند ، اما معمولا تا زمانی که آسیب نبینند ممکن است درباره ی آنها زیاد فکر نکنید یا به آنها توجهی نکنید. برای درمان مناسب پا درد اولین چیزی که باید در نظر بگیریم جایی است که درد می کند.

 علل رایج پا درد

برخی از علل رایج پا درد عبارتند از : کشیدگی تاندون پاشنه پا، پارگی تاندون پاشنه پا، شکستگی استخوان، التهاب مفصلی، نوروپاتی دیابتی، نقرس، بد فرمی پا، استفاده از کفش نامناسب، استئوآرتریت (بیماری ناشی از از کار افتادگی مفاصل)، استئومیلیت (عفونت استخوانی)، نوروپاتی محیطی، میخچه ی کف پا، آرتریت روماتوئید (بیماری التهابی مفاصل)، تومورها، آرتروز وابسته به پوکی استخوان و …….

در اینجا به بررسی برخی از پا دردها و درمان آنها می پردازیم.

درد پاشنه:

اگر شما در پاشنه‌ی پای خود درد دارید ممکن است التهاب پاشنه داشته باشید. این مشکل تحریک یا التهاب قسمتی از بافت سخت است که استخوان پاشنه را به انگشتان پا متصل می کند. معمولا صبح ها که از خواب بیدار می شوید این درد شدیدتر است و درد در پاشنه پا و قوس کف پا حس می شود.

برای درمان آن:
 • به پای خود استراحت دهید.
 • حرکات کششی در پاشنه پا و عضله‌ی پای خود انجام دهید.
 • از کفش های طبی با کفی مناسب پا که قوس کف پا را پوشش دهد استفاده کنید.

خارپاشنه :

خارپاشنه یکی دیگر از دلایل درد پا است. این مشکل به دلیل رشد غیر طبیعی استخوان در پایین پاشنه به وجود می آید. این مشکل معمولا با پوشیدن کفش نامناسب یا راه رفتن در حالت غیر نرمال ایجاد می شود. خارپاشنه ها ممکن است در راه رفتن شما آسیب ببیند. اکثر مردم خار پاشنه را دارند، اما چون با درد همراه نیست توجهی به آن ندارند. افرادی که صافی کف پا یا قوس بیش از حد کف پا دارند بیشتر احتمال دارد که خار پاشنه ی دردناک تری داشته باشند.

برای درمان آن:
 • از کفی مخصوص خار پاشنه استفاده کنید.
 • از پد پاشنه برای پوشاندن آن قسمت استفاده کنید.
 •  از داروهای ضد درداستفاده کنید.
 • کفش مناسب بپوشید که عاج مناسبی داشته باشد.
 • به پای خود استراحت دهید
 • از فیزیوتراپی استفاده کنید
 • اگر هنوز درد داشتید از پزشک خود کمک بگیرید.

کبودی پاشنه پا:

این آسیب معمولا از ضربه ایجاد می شود. می تواند پس از فرو رفتن یک شی سخت مانند سنگریزه در پای شما نیز ایجاد شود.

برای درمان آن:
 • در این حالت به پای خود استراحت دهید
 • از کمپرس یخ در آن ناحیه استفاده کنید
 • استفاده از دارو های ضد درد

شکستگی پاشنه:

این آسیب معمولا با سقوط یا تصادف به وجود می آید. در این حالت استخوان پاشنه نه تنها می تواند شکسته باشد، بلکه می تواند به قطعات ریز خرد شده باشد. درد پاشنه، کبودی، تورم و مشکل در راه رفتن می تواند نشانه های این مشکل باشد.

برای درمان آن:
 • روی پاشنه فشار وارد نشود. برای راه رفتن می توانید از عصا استفاده کنید.
 • پاشنه ی پا با استفاده از پد مخصوص حفاظت شود.
 • برای محافظت از پاشنه ی پا آن را گچ بگیرید.
 • درباره ی استفاده از داروهایی که مصرف می کنید از پزشک خود سوال کنید.
 • سعی کنید از فیزیوتراپی استفاده کنید.
 • اگر هنوز درد داشته باشید احتمالا پزشک شما از جراحی استفاده خواهد کرد.

 

منبع: webmd

mayoclinic

 

ارسال شده در تاریخ 19 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامتی | 1,180 بازدید

بررسی علل پا درد و راهکارهای کاهش درد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است