بررسی علل و علائم کم کاری تیروئید و روش تشخیص آن

کم کاری تیروئید

بررسی علل و علائم کم کاری تیروئید

هیپوتیروئید یا کم کاری تیروئید یک بیماری است که در آن بدن به اندازه ی کافی هورمون تیروئید ندارد. از آنجایی که وظیفه ی اصلی هورمون تیروئید تنظیم متابولیسم بدن است، بنابراین افراد مبتلا به این بیماری با مشکل متابولیسم یا سوخت و ساز بدن مواجه هستند. برآوردها متفاوت هستند، اما حدود ۱۰ میلیون نفر در امریکا مبتلا به کم کاری تیروئید هستند. در واقع، ۱۰% از زنان ممکن است کم کاری تیروئید را داشته باشند. هیپوتیروئیدی شایع تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید و میلیون ها نفر در حال حاضر هیپوتیروئیدی هستند و نمی دانند.

معمولا چند علت برای هیپوتیروئید وجود دارد. اولین دلیل التهاب غده ی تیروئید است که درصد زیادی از سلول های تیروئید را از بین می برد و دیگر غده ی تیروئید قادر به تولید هورمون کافی نمی باشد. شایع ترین علت نارسایی تیروئید، تیروئید هاشیمیتو است که یک نوع التهابی است که ناشی از سیستم ایمنی بدن بیمار می باشد.

یک علت نادر برای کم کاری غده ی تیروئید وجود دارد و آن این است که به علت وچود مشکل در غده ی هیپوفیز؛ غده ی تیروئید که کاملا عادی است به اندازه ی کافی هورمون تولید نمی کند.

علائم کم کاری تیروئید:

 • خستگی
 • ضعف
 • افزایش وزن
 • خشک شدن موها و پوست
 • عدم تحمل سرما (فرد نمی تواند مانند بقیه سرمایی که وجود دارد را تحمل کند)
 • گرفتگی عضلات و دردهای عضلانی مکرر
 • یبوست
 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن حافظه
 • چرخه ی قاعدگی غیر طبیعی
 • کاهش میل جنسی

هر فرد بیمار ممکن است تعدادی از این علائم را داشته باشد و با توجه به شدت کمبود هورمون تیروئید و طول مدت زمانی که تیروئید کم کار شده است این علائم متفاوت خواهد بود. ممکن است فرد با یکی از این علائم خیلی درگیر باشد و بقیه ی این علائم را نداشته و نشانه های متفاوتی داشته باشد. اگر شما این علائم را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر قبلا برای شما تشخیص کم کاری تیروئید داده شده و درمان شده اید و همچنان این علائم را دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات پنهانی کم کاری تیروئید:

از آنجایی که از بدن انتظار می رود مقدار مشخصی هورمون تیروئید ترشح کند، هیپوفیز هورمون تشدید کننده ی تیروئید (TSH) را در تلاش برای جذب تیروئید بیشتر تولید می کند و اگر این روند ادامه داشته باشد افزایش TSH می تواند باعث بزرگ شدن غده ی تیروئید شده و گواتر به وجود آید.

تشخیص کم کاری تیروئید و درمان آن

کم کاری تیروئید اغلب با یک آزمایش خون ساده تشخیص داده می شود . این بیماری در بسیاری از بیماران با استفاده از یک قرص در طول روز، به راحتی قابل درمان است. انواع مختلف هورمون های تیروئید وجود دارد و یک درمان برای همه جوابگو نیست، ولی با این حال درمان این بیماری به سادگی صورت می پذیرد.

بهتر است در صورت تشخیص کم کاری تیروئید این سوالات را از پزشک خود بپرسید:

علت کم کاری تیروئید من چیست؟

نتایج آزمایش خون من چه چیزی را نشان می دهد؟

به چه مقدار دارو برای کم کاری تیروئید نیاز دارم و عوارض آن چیست؟

آیا من در معرض خطرات مربوط به سلامتی قرار دارم یا نه؟ و ……

 

منبع: endocrineweb

 

ارسال شده در تاریخ 17 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامتی | 1,351 بازدید

بررسی علل و علائم کم کاری تیروئید و روش تشخیص آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است