بررسی شایع ترین علل درد عضلانی و روش های بهبود آن

درد عضلانی

درد عضلانی چیست؟

درد عضلانی یا ماهیچه ای دردهایی بسیار شایع هستند. تقریبا همه ی ما ناراحتی یا درد در عضله ی خود تجربه کرده ایم. از آنجایی که بافت عضلانی تقریبا در تمام بدن وجود دارد پس این درد را تقریبا در هر جایی از بدن می توان حس کرد.

شایع ترین علل دردهای عضلانی:

اغلب افرادی که دچار درد عضلانی می شوند خودشان علت را می دانند. بیشتر موارد درد عضلانی ناشی از استرس، تنش و فعالیت بدنی است. برخی از علل شایع درد عضلانی عبارتند از :

تنش عضلانی در یک یا چند منطقه از بدن

استفاده بیش از حد از یک عضله در هنگام ورزش

آسیب دیدن عضلات هنگامی که درگیر فعالیت بدنی یا ورزش هستید

چه نوع بیماری های پزشکی می تواند درد عضلات را ایجاد کند؟

همه ی دردهای عضلانی به دلیل استرس، تنش یا فعالیت بدنی نیستند. برخی از بیماری هایی که موجب دردهای عضلانی می شوند عبارتند از :

عفونت هایی مانند آنفولانزا، فلج اطفال یا عفونت های باکتریایی

اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، درماتوموتیست و پلیمیوسیت

استفاده از داروهای خاص نظیر استاتین ها، مهارکننده های ACE یا کوکائین

مشکلات تیروئید مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید

هیپوکالمی( کمبود پتاسیم)

درمان های خانگی درد عضلانی

دردهای عضلانی اغلب به درمان های خانگی جواب می دهند. برخی از اقداماتی که می توانید برای از بین بردن دردهای عضلانی انجام دهید، عبارتند از :

  • استراحت دادن به منطقه ای که درگیر درد است
  • استفاده از مسکن ها مانند ایبوپروفن
  • استفاده از یخ برای کمک به کاهش التهاب و درد تا سه روز و سپس گرم کردن محل درد
  • کشش آرام عضلات نیز می تواند کمک کننده باشد
  • اجتناب از فعالیت های شدید تا زمانی که درد عضله از بین رود
  • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین و رفتن به باشگاه تا زمان از بین رفتن درد عضله
  • اختصاص دادن زمانی به خود برای استراحت
  • انجام فعالیت های تسکین دهنده‌ی استرس مانند یوگا و مدیتیشن برای از بین بردن تنش

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

دردهای عضلانی همیشه ساده و بی ضرر نیستند و در بعضی موارد درمان خانگی کافی نمی باشد. در صورتی که موارد زیر در شما برای درد عضلانی وجود داشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

درد پس از چند روز درمان خانگی از بین نمی رود

درد شدید عضلانی که بدون دلیل مشخصی ایجاد شود

درد عضلانی ای که همراه با جوش یا بثورات پوستی است.

درد عضلانی ای که پس از گزیدگی حشرات یا نیش ایجاد شود

درد عضلانی ای که همراه با قرمزی یا تورم باشد

درد عضلانی ای که پس از تغییر در داروهای شما ایجاد شود

دردی که با درجه حرارت بالا رخ دهد

موارد زیر می تواند نشانه ای از یک وضعیت اورژانسی باشد – در صورتی که با درد عضلانی همراه باشد – که باید سریعا به بیمارستان مراجعه شود:

حبس آب در بدن یا کم شدن ادرار به طور ناگهانی

مشکل در بلعیدن

استفراغ یا تب

مشکل در نفس کشیدن

گردن مانند چوب سفت می شود

ضعیف و ناتوان شدن ماهیچه ها

ناتوانی در حرکت قسمت آسیب دیده ی بدن

نکاتی برای جلوگیری از درد عضلانی

اگر درد عضلانی ناشی از فعالیت بدنی باشد این اقدامات را می توان برای کاهش درد عضلانی انجام داد:

انجام حرکات کششی قبل و بعد از تمرین ورزشی

گرم کردن بدن قبل از تمرینات ورزشی

داشتن تمرینات منظم برای بهبود عضلات

افرادی که پشت میز کار می کنند باید حداقل هر ۱ ساعت یکبار بلند شوند و حرکات کششی انجام دهند

درد عضلات شما می تواند مربوط به چیزی غیر از فعالیت بدنی باشد. در این مورد دکتر شما می تواند بهترین درمان را برای از بین بردن درد عضلات شما انجام دهد.

منبع: healthline

 

ارسال شده در تاریخ 15 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع درمان | 2,213 بازدید

بررسی شایع ترین علل درد عضلانی و روش های بهبود آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است