بررسی رابطه‌ی بین خواب و افزایش وزن و روش های بهبود کیفیت خواب

رایطه خواب و افزایش وزن

بررسی رابطه‌ی بین خواب و افزایش وزن

آیا بین خواب و افزایش وزن ارتباطی وجود دارد؟

آیا خواب بهتر به شما کمک می کند که وزن شما افزایش پیدا نکند؟ و یا کمبود خواب موجب می شود وزن شما افزایش یابد؟

در مورد این موضوع فکر کنید: اگر در حین کار احساس خواب آلودگی کنید، ممکن است وسوسه شوید برای نوشیدن یک فنجان قهوه (یا چند فنجان) و یا خوردن یک دونات برای یک شارژ سریع انرژی . بعدها شما ممکن است ورزشگاه رفتن را کنار بگذارید و به زمان در خانه بودن خود بیفزایید و هیچ وقتی برای آشپزی نداشته باشید. هنگامی که در نهایت دیرهنگام به رختخواب خود می روید خیلی زود در اثر خستگی به خواب می روید. این یک چرخه ی معیوب است و در نهایت این محرومیت از خواب می تواند سلامتی شما را خراب کند و به شما آسیب بزند.

سوسن ظفرلطفی، دبیر کلینیک موسسه خواب و ضعف درمانی در مرکز پزشکی دانشگاه Hackensack می گوید: “هنگامی که از کمبود خواب رنج می برید و با کمبود انرژی مواجه می شوید به طور اتوماتیک یک کیسه ای از چیپس های سیب زمینی یا سایر غذاهای راحت را می گیرید و استفاده می کنید.” نتیجه فوری آن ممکن است این باشد که شما را قادر به مبارزه با خواب آلودگی میکند. نتیجه نهایی چه؟ افزایش وزن ناخواسته با انتخاب مواد غذایی ضعیف همراه با عدم تمرکز تعیین میزان خوردن و از دست دادن بیشتر خواب است.

ظفرلطفی می گوید: بدهی خواب مانند کارت اعتباری است. اگر بدهی های کارت اعتباری تان را نپردازید نرخ های بهره بالا را پرداخت خواهید کرد یا حساب شما بسته خواهد شد تا تمام آن را پرداخت کنید. اگر بدهی بیش از حد خواب خود را پرداخت نکنید، بدن شما اساسی مشکل پیدا خواهد کرد.

درک ارتباط خواب با رژیم غذایی

شاید شما حتی درباره رژیم غذایی ای شنیده اید، که ادعا میکند که شما می توانید وزن خود را در حالی که خواب هستید کاهش دهید و این به نوعی درست است.

مایکل بروس ، نویسنده ی کتاب خواب زیبا و مدیر بالینی بخش خواب در  Glendale, Ariz می گوید: این طور نیست که اگر شما بخوابید، وزن خود را از دست می دهید، اما اگر شما به اندازه ی کافی نخوابید، به این معنی که شما کمبود زمان خواب یا خواب خوب نداشته باشید ، متابولیسم بدن شما به درستی کار نمی کند.

او می گوید به طور متوسط، ما حدود ۷٫۵ ساعت خواب کافی در هر شب نیاز داریم. اگر شما در حال حاضر این مقدار می خوابید، اضافه شدن نیم ساعت خواب دیگر کمک نمی کند که شما ۱۰ پوند وزن از دست بدهید، اما اگر شما یک خواب پنج ساعته دارید و شروع می کنید خوابتان را هفت ساعت در شب می کنید، شما شروع به کاهش وزن خواهید کرد.

مایکل بروس توضیح می دهد دقیقا چگونه کمبود خواب بر توانایی ما برای از دست دادن وزن در هنگام خواب و هورمون هایمان تاثیر می گذارد. دو هورمون که در این فرایند کلیدی هستند، گرلین و لپتین هستند. “گرلین” هورمون “پیش برنده” است که به شما می گوید غذا بخورید، و هنگامی که شما از خواب خوب محروم هستید، شما گرلین بیشتری دارید. لپتین هورمونی است که به شما می گوید که از خوردن بیش از حد غذا جلوگیری کنید و وقتی که شما از خواب ناکافی رنج می برید ، لپتین کمتری دارید.”

در نتیجه‌ی عدم تعادل این دو هورمون شما بیشتر غذا می خورید، به علاوه متابولیسم شما در هنگام کم خوابی خیلی کندتر است.”

راه حل چیست؟ در مورد کم خوابی چه می توان کرد؟

بروس می گوید ابتدا نگاهی به میزان خواب خود داشته باشید و ببینید که چقدر به خواب می روید. بعضی ها مانند کسانی که به تازگی مادر شده اند فقط میتوانند به مدت ۴ ساعت بخوابند و برخی از افرادی که ۷٫۵ ساعت خواب را دریافت می کنند به دلیل درد یا اختلال خواب در معرض مشکل هستند . او می گوید که سختی و اختلال خواب هر دو فرد با بهبود بهداشت خواب مرتبط است.

بهبود کیفیت خواب

برای شروع، از بعد از ظهر از خوردن کافئین اجتناب کنید . همچنین ورزش نیز به بهبود کیفیت خواب کمک می کند. چقدر قبل از خواب باید ورزش کرد؟ این بستگی دارد – و برای هر کس متفاوت است. مهم آن است که ورزش کنید. بروس می گوید که بهتر است قبل از رفتن به رختخواب ورزش نکنید، اما برخی از مردم قبل از خواب راحت تر ورزش می کنند و بر خواب آنها تأثیر نمی گذارد.

آنچه قبل از خواب نباید بخورید

مایکل بروس می گوید: خوردن پیتزا و آبجو قبل از خواب، ایده خوبی نیست. همچنین غذای سنگین و پرحجم در نزدیک به زمان خواب مصرف نکنید. او پیشنهاد می کند که از میان وعده های سالم بخورید و سپس یک وعده غذایی مثل کاسه ای از غلات را بخورید.خوردن وعده های سنگین و غنی قبل از خواب نیز می تواند خطر سوزش سر دل را افزایش دهد که قطعا شما را در تمام شب بیدار نگه می دارد.

اگر روزانه به قدر کافی می خوابید و هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس خواب آلودگی کنید با پزشک خود در مورد ویزیت توسط متخصص خواب صحبت کنید. پس از انجام ارزیابی کامل و مطالعه خواب شما ، که در آن شما در خواب تحت نظارت هستید، متخصص خواب می تواند به شناسایی هر گونه مشکل اساسی کمک کند. با هم می توانید طرح درمان را توسعه دهید تا بتوانید خواب بیشتر و با کیفیتی داشته باشید و شاید حتی لاغر نیز شوید.

منبع: webmd

 

 

ارسال شده در تاریخ 7 مارس 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع تناسب اندام | 1,046 بازدید

بررسی رابطه‌ی بین خواب و افزایش وزن و روش های بهبود کیفیت خواب
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است