بازتاب درمانی چیست؟ درباره بازتاب درمانی چه می دانید.

بازتاب درمانی معادل فارسی Reflex zone therapy  است. بازتاب درمانی روش درمانی بر پایه درمان بیماری و دردها با وارد آوردن فشار به دست و پاها، می باشد.

ارتباطی مشخص بین نواحی خاصی در دست ها و پاها با قسمت های خاصی در بدن وجود دارد. کلیه نقاط بدن از طریق نقاط موجود در دست ها و پاها قابل درمانند.

به این نقاط خاص، نقطه بازتابی می گویند.

 

بازتاب درمانی

روش بازتاب درمانی:

  • در بازتاب درمانی، با کمک سر انگشت شست دست و دیگر انگشتان، نقاط بازتابی تحت فشار قرار می گیرند.
  • فشار انگشتان باید محکم و عمیق باشد. در عین حال آزاردهنده نباشد.
  • به گونه ای وترد شود که شخص تحت درمان، در نقاط مختلف پاها و دست ها حساسیت متفاوتی حس کند.
  • اینکه شخص در چه نقاطی، چه میزان درد وحساسیت دارد. به بازتاب درمانگر کمک می کند.

در واقع کار بازتاب درمانگردر این مرحله، شناسایی قسمت هایی از بدن است. که از تعادل خارج شده اند. با شناسایی این بخش ها، می تواند آن ها را درمان کند.

 

  • بازتاب درمانی در واقع روشی جدید در غرب است. ریشه آن در شیوه های مشابه درمانی از طریق ماساژ پا، قرن ها در نقاط مختلف جهان سابقه داشته است.
  • در عین حال ارتباطی خاص بین دست ها و پاها وجود دارد. که مناطق مرتبط را ایجاد می کنند. شانه و بالای ران، آرنج و زانو، مچ دست و مچ پا، کف دست و کف پا مناطق مرتبط را تشکیل می دهند.

بازتاب درمانگر علاوه بر اینکه می تواند مستقیمآ روی ناحیه مورد نظر کار کند. قادر است غیر مستقیم، بر روی مناطق مرتبط عمل کند. بخصوص در شرایطی که بخش مورد نظر به راحتی در دسترس درمانگر نباشد. یا بسیار دردناک باشد. استفاده از نقلط مرتبط سودبخش خواهد بود.

 

برای نمونه:

  • اگر بیمار از درد بسیار در ناحیه زانو راست رنج می برد. درمانگر با وارد آوردن فشار با کمک روش بازتاب درمانی به آرنج دست راست بیمار و ماساژ این قسمت می تواند به درمان بیمار اقدام کند.
  • در صورتی که مچ پای چپ بیمار شکسته باشد. مچ دست چپ را می توان ماساژ داد.

ارسال شده در تاریخ 12 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تناسب اندام , سلامتی | 1,359 بازدید

بازتاب درمانی چیست؟ درباره بازتاب درمانی چه می دانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است