بارداری راحت ؛ رفع مشکلات رایج و متداول در دوران بارداری

یک زن باردار، با شروع دوران بارداری ممکن است مشکلات جزئی را تجربه کند.معمولا بعضی از این مشکلات از ابتدای بارداری شروع می شوند و تا هفته ۴۰ حاملگی و چند روز بعد از تولد نوزاد ادامه دارند. ممکن است شما با شروع برخی از این تغییرات دچار ترس شوید ، اما آنها مشکلات طبیعی بارداری است که رخ می دهد. در زیر لیستی از این مشکلات جزئی و نحوه مدیریت آنها را برای شما آورده ایم.

بارداری راحت ؛ رفع مشکلات رایج و متداول در دوران بارداریبارداری راحت ؛ رفع مشکلات رایج و متداول در دوران بارداری

۱٫تهوع یا استفراغ :

با شروع بارداری ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوید . تهوع و استفراغ ناشی از بارداری در برخی موارد و روزها به حدی شدت می‌یابد که مادر باردار هر غذا یا خوراکی را که مصرف می‌کند، با استفراغ دفع می‌کند و به این ترتیب ماده خوراکی مفیدی برای جذب در بدن وجود ندارد. این عارضه در صورت تداوم به مرور موجب کاهش انرژی مادر و در نهایت ضعیف شدن و کم وزن شدن او و جنینش می‌شود.

برای حل این مشکل می توانید :
چیزی شبیه نان خشک یا بیسکوییت میل کنید.
پرخوری را کنار بگذارید .از خوردن غذا زیاد در یک وعده های غذایی اجتناب کنید، مقدار مواد غذایی کم اما چندین بار در روز توصیه شده است.
از مصرف غذای نفخ‌دار اجتناب کنید.
با غذاهای چرب، تند و شور خداحافظی کنید .
به مزاج خود اهمیت دهید ، در طول بارداری بهتر است به مزاج خود بیش از هر زمان دیگری اهمیت بدهید و از خوردن غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد هم از نظر دما و هم از نظر مزاج خودداری کنید.
همچنین از خوردن غذای چرب اجتناب کنید.
داروی گیاهی خودسرانه مصرف نکنید . از آنجا که در دوران بارداری بدن در حالت خاصی قرار دارد حتی در مصرف داروهای گیاهی نیز باید دقت شود. بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید تا دوز مناسبی از این داروها برای شما تجویز شود.

۲٫ احساس سوختگی یا درد در معده یا قفسه سینه ( سوزش سر دل )

برای کنترل سوزش سر دل :
از مصرف آنتی اسیدها اجتناب کنید.
سر خود را در هنگام خواب کمی بالاتر از قفسه سینه خود قرار دهید.

 

۳٫ تورم پاها :

این مورد معمولا در طی ماههای آخر بارداری (۴۰ هفته بارداری) دیده می شود . برای رفع این موضو ع کمتر نمک بخورید و از مصرف غذاهای شور اجتناب کنید.

 

۴٫ کمر درد :

دلایل متعددی برای کمر درد در دوران بارداری وجود دارد. مهمترین علتی که می توان برای آن نام برد، تغییرات طبیعی است که در بدن رخ می دهد. اما گاهی این درد ناشی از آسیب هایی است که به بدن مادر در طی دوران بارداری وارد می شود . برای تسکین کمردر کارهای زیر را می توانید انجام دهید :
تا جایی که می توانید استراحت کنید.
هرگز به پشت نخوابید.
برای پیاده روی و راه رفت عادی روزانه کفش مناسب بپوشید .
از سرما و گرما درمانی استفاده کنید .
ورزش کنید و حرکات کششی انجام دهید .
طرز ایستادن خود را بهبود دهید .

۵٫ هموروئید :

همورویید به واریسی شدن ورید در زنان باردار اشاره دارد. ممکن است ناشی از وزن نوزاد در رحم باشد. برای تسکین این درد، چندین بار با باسن در هوا زانو بزنید.

۶. یبوست :

وقتی این اتفاق می افتد، مقدار زیادی آب بنوشید. خوردن میوه ها و مواد غذایی حاوی فیبر طبیعی و همچنین ورزش کردن باعث بهبود آن می شود.

 

بیشتر بخوانید :

علائمی که نشان خطر در بارداری است ؛ زنان باردار مراقب باشید

ارسال شده در تاریخ 24 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری | 1,139 بازدید

بارداری راحت ؛ رفع مشکلات رایج و متداول در دوران بارداری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است