از اهمیت های مشاوره جنسی در دوران بارداری آگاه شوید

مشاوره جنسی در دوران بارداری

پزشک ، ماما یا مشاوری که مشاوره جنسی  در دوران بارداری با زوج را به عهده می گیرد،پیش از هر چیز باید جرات و توانایی طرح چنین مسائلی را با زن و همسرش داشته باشد. آگاهی کامل از تغییرات بدنی و پاسخهای هیجانی زنان در دوران باردرای و پس از زایمان و اگاهی از محدودیتها و موانع فرهنگی و مذهبی حاکم بر فعالیت جنسی زنان در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بسیاری از زنان برای آغاز فعالیت جنسی در دوران باردای به نظر پزشک یا ماما متکی هستند و از مشاوره جنسی در دوران بارداری بهره مند می شوند . تعدادی ازآنان نیز نیازمند دریافت اطلاعاتی  در مورد تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری هستند در غیر اینصورت بر حسب باورها و اطلاعات غلطی که از اطرافیان دریافت کرده اند رفتار می کنند.کسب تاریخچه ای دقیق در مورد فعالیتهای جنسی از بیماران مهمترین نکته در آغاز هر مشاوره جنسی محسوب می شود.

این کار باید بصورت مداوم و در طی مراقبتهای باردای صورت پذیرد.  بوجود آمدن تغییری در بدن یا تصور فرد از خودش و تغییر در روابط زناشویی از مواردی هستند کهمشاوره جنسی در دوران بارداری را ضروری می سازند . صحبت با بیمار و کسب تاریخچه از او، میزان آگاهی فرد را از آناتومی و فیزیولوژی زنان و نظر او در مورد روابط جنسی در دوران بارداری روشن می سازد. پس برای نزدیکی جنسی در بارداری حتما با ماما یا پزشک خود  مشاوره جنسی در دوران بارداری بگیرید .

از اهمیت های مشاوره جنسی در دوران بارداری آگاه شوید

نکات مهمی که در آموزش مراقبت از خود به زنان باردار توصیه می شود:

سه ماهه اول بارداری:

هیچ وقت با معده خالی به فعالیت جنسی نپردازید.

حساسیت سینه ها در طی سه ماهه اول شایع است ،بنابراین به همسرتان توصیه کنید تحریک سینه ها را به کمترین حد برساند.

در صورت لزوم در طی فعالیت جنسی از پوزیشن های مناسب استفاده کنید.

در حین فعالیت جنسی ،وضعیتی را انتخاب کنید که کمترین فشار را به شما وارد سازد.

در هنگام خستگی از فعالیت جنسی بپرهیزید.

اگر رسیدن به ارگاسم و انجام فعالیت جنسی توسط پزشکتان ممنوع شده، برای اثبات عشق و صمیمیمت

به همسرتان از سایر فعالیتها سود ببرید. (در آغوش گرفتن ، ماساژ و فعالیتهای مشترک)

 

سه ماهه دوم بارداری:

افزایش ترشحات و لغزنده شدن واژن ممکن است نگرانی بهداشتی برای شما ایجاد کند.

ناحیه تناسلی را با آب گرم شستشو داده و از مصرف صابوهای عطر دار و دوش واژینال پرهیز کنید.

ماساژ ناحیه کمر بعد از رسیدن به ارگاسم می تواند کمی از ناراحتی شما بکاهد.

از وضعیتهای دیگر برای انجام فعالیت جنسی استفاده کنید.

افزایش یا کاهش تمایل جنسی در این دوران طبیعی به نظر می رسد.

خودارضایی و ارگاسم در یک حاملگی معمولی تهدیدی برای جنین محسوب نمی شود.

 

سه ماهه سوم بارداری :

فعالیت جنسی در وضعیتی که زن در بالا قرار گرفته یا بصورت ضربدری توصیه می شود.

در برخی موارد زوج بهتر است از سایر فعالیتها برای اثبات عشق و صمیمیت به جای نزدیکی سود ببرند.

همسرتان را از افزایش نیاز خود به حمایت و پشتیبانی آگاه سازید.

افزایش انقباضات در حاملگی طبیعی در طی نزدیکی تهدیدی برای جنین محسوب نمی شود.

 

فعالیت جنسی قبل از زایمان

اگر زن باردار ،در پایان دوره بارداری بوده و دهانه رحمش علایم  آمادگی را داشته باشد،مراقب بهداشتی او می تواند او را به انجام فعالیت جنسی تشویق کند، به ویژه اگر زن به مرحله ارگاسم برسد، اکسی توسین در بدن فرد ترشح می شود. تحریک سینه نیز می تواند منجر به ترشح اکسی توسین درون خون گردد واین کار موجب تحریک و آماده سازی سرویکس می شود.

البته این امر منوط به اطمینان از سلامت مادر و جنین می باشد و بروز هر نشانه خطری عاملی برای ممنوعیت فعالیت جنسی در این دوران محسوب می شود و اغلب زنان نیز کاهش فعالیت جنسی را در این دوران گزارش می کنند. زنان در مورد تولد و زایمان ،تجربه های متافاوتی دارند. بسیاری از زنان نمی توانند ارتباطی منطقی بین مراحل درد و زایمان و لذت جنسی برقرار سازند و بعضی دیگر آن را به عنوان یک تجربه جنسی هیجان انگیز توصیف می کنند پس اگر نتوانستید این کار را انجام دهید نگران نباشید.

 

بیشتر بخوانید :

مراقبت های دوران بارداری در طول دوره، قبل و پس از آن

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری | 1,340 بازدید

از اهمیت های مشاوره جنسی در دوران بارداری آگاه شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است