ارزش غذایی گوشت برای بدن همراه با معرفی مضرات آن

گوشت بره عمدتا از پروتئین تشکیل شده، اما حاوی مقادیر مختلف چربی است. مثل سایر انواع گوشت، گوشت گوسفند در درجه اول از پروتئین تشکیل شده است .

محتوای پروتئین گوشت گوسفند بدون چربی، معمولا ۲۵ تا ۲۶ درصد است.

گوشت بره یک منبع پروتئینی با کیفیت بالا است که حاوی تمام اسید آمینه ضروری برای رشد و نگهداری بدن است.

به همین دلیل خوردن گوشت بره یا سایر انواع آن ممکن است به خصوص برای بدنسازان، بازیابی ورزشکاران و بیماران پس از جراحی مفید باشد.

به عبارت ساده، خوردن گوشت، تغذیه مطلوب را هر وقت که بافت عضلانی احتیاج به ساخت یا تعمیر داشته باشد، ترویج می کند.

 

 گوشت

 

چربی گوشت گوسفند

بره حاوی مقادیر مختلف چربی است، بسته به سطح پیرایش و رژیم غذایی حیوانات، سن، جنس و خوراک.

محتوای چربی ممکن است بین ۱۷ تا ۲۱ درصد باشد.

چربی های اشباع شده و غیراشباع آن تقریبا برابر است.

چربی گوسفند معمولا حاوی سطوح کمی از چربی اشباع نسبت به گوشت گاو است.

دریافت چربی اشباع به عنوان عامل خطر برای بیماری قلبی در نظر گرفته شده است، اما در بسیاری از مطالعات جدید هیچ ارتباطی وجود ندارد .

 

 گوشت

 

ترشحات چرب

چربی بره حاوی یک خانواده از چربی های ترانس است که به عنوان چربی های ترانسفورماتور شناخته می شود.

بر خلاف چربی ترانس موجود در محصولات خوراکی فرآوری شده، چربی های ترانسفورماتور خوراکی بر روی سلامتی تأثیر مثبتی دارند.

شایعترین نوع چربی ترانسفورماتور ، قارچ لینولئیک (CLA) است.

در مقایسه با سایر گوشت ها مانند گوشت گاو و گوشت گوسفند، بره حاوی بیشترین مقدار اسید لینولئیک کانژوگه ای است .

اسید لینولئیک مرتبط با مزایای مختلف سلامتی، مانند کاهش حجم چربی بدن، همراه است، اما مقادیر زیادی مکمل ها ممکن است بر سلامت متابولیسم تاثیر بگذارد .

خط پایان:

گوشت بره ممکن است دارای مقادیر مختلف چربی باشد. بیشتر این چربی اشباع شده است، اما مقدار کمی از اسید لینولئیک (CLA) همجوشی وجود دارد که دارای مزایای سلامتی است.

 

 گوشت

 

ویتامین ها و مواد معدنی

بره منبع غنی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است.

 

ویتامین B12:

تنها برای تشکیل خون و عملکرد مغز در غذاهای مشتق شده حیوانات یافت می شود و در رژیم های گیاهی وجود ندارد. کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث کم خونی و آسیب های عصبی شود.

 

سلنیوم:

گوشت اغلب یک منبع غنی از سلنیوم است، گرچه این بستگی به خوراک حیوان منبع دارد.سلنیم توابع مهم مختلفی در بدن دارد .

 

روی:

روی معمولا در گوشت خیلی بیشتر از گیاهان است. این یک ماده معدنی ضروری برای رشد و تشکیل هورمون ها مانند انسولین و تستوسترون است.

 

نیاسین:

همچنین به عنوان ویتامین B3 نامیده می شود، نیاسین انواع مختلفی از توابع مهم در بدن را فراهم می کند. مصرف ناکافی نیاسین با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط دارد.

فسفر:

در بیشتر غذاها، فسفر برای رشد و نگهداری بدن ضروری است.

آهن:

گوسفند یک منبع غنی از آهن است که بسیار زیستی قابل دسترس است.

علاوه بر این، بره حاوی تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر در مقادیر کم است.

خط پایان:

بره منبع غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، از جمله ویتامین B12، آهن و روی است.

 

سایر ترکیبات گوشتی

علاوه بر ویتامین ها و مواد معدنی، گوشت حاوی تعدادی از مواد مغذی بیولوژیکی و آنتی اکسیدان ها است که ممکن است بر سلامت تاثیر بگذارد.

کراتین:

کراتین به مقدار زیادی در گوشت یافت می شود، به عنوان یک منبع انرژی برای عضلات ضروری است. مکمل های کراتین در بین بدنسازان محبوب هستند و ممکن است برای رشد و نگهداری عضلات سودمند باشند .

تائورین:

اسید آمینه آنتی اکسیدان موجود در ماهی و گوشت ممکن است برای قلب و عضلات سودمند باشد .

گلوتاتیون:

آنتی اکسیدان، که در مقدار زیادی در گوشت وجود دارد. گوشت گاو تغذیه شده با چمن غنی از گلوتاتیون  است .

اسید لینولئیک مخلوط (CLA):

یک خانواده از چربی های پروتئین احیا کننده که ممکن است در زمان مصرف در مقادیر نرمال از غذاها، مانند گوشت گوسفند و گاو و محصولات لبنی مصرف می شود.

خط پایان:

گوشت بره شامل چندین ماده فعال زیستی مانند کراتین، CLA و کلسترول است.

 

مزایای گوشت :

به عنوان یک منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین های با کیفیت بالا، گوسفند می تواند جزء مهمی از رژیم غذایی سالم باشد.

 

نگهداری توده عضلانی

گوشت یکی از بهترین منابع غذایی پروتئین با کیفیت بالا است.

در واقع، شامل تمام اسید آمینه است که ما نیاز داریم و به عنوان یک منبع پروتئینی کامل شناخته می شود.

پروتئین با کیفیت بالا برای حفظ توده عضلانی، مخصوصا در سالمندان بسیار مهم است.

مصرف ناکافی پروتئین ممکن است سرعت بخشیدن به عضلات را تشدید کند و خطر سارکوپنی را افزایش دهد که یک بیماری نامطلوب همراه با توده عضلانی بسیار پایین است .

در زمینه سبک زندگی سالم و ورزش کافی، مصرف منظم بره یا سایر پروتئین های حاوی پروتئین ممکن است به حفظ توده عضلانی کمک کند.

 

خط پایان:

به عنوان یک منبع عالی از پروتئین با کیفیت بالا، بره می تواند رشد و نگهداری توده عضلانی را افزایش دهد.

 

 گوشت

 

پیشگیری از کم خونی

کم خونی یک بیماری شایع است که با مقدار کم گلبول های قرمز مشخص می شود و میزان اکسیژن در خون کاهش می یابد و علائم اصلی آن خستگی و ضعف است.

کمبود آهن یکی از علل اصلی کم خونی است ، اما می تواند به راحتی با استراتژی های غذایی مناسب اجتناب شود.

گوشت یکی از بهترین منابع غذایی آهن است. نه تنها حاوی heme-iron، یک فرم بسیار زیستی از آهن است، بلکه جذب آهن غیرممکن موجود در گیاهان  را بهبود می بخشد .

آهن تنها در غذاهای مشتق شده حیوانات یافت می شود. به همین دلیل، اغلب در رژیم های گیاهی و کمبود رژیم های گیاهی وجود دارد.

یکی از دلایلی که گیاهخواران در معرض خطر کم خونی بیشتر  نسبت به گوشتخواران هستند همین موضوع است .

به عبارت ساده، خوردن گوشت ممکن است یکی از بهترین استراتژی های غذایی برای جلوگیری از کم خونی فقر آهن باشد.

خط پایان:

به عنوان یک منبع غنی از آهن بسیار قابل دسترس، بره ممکن است به جلوگیری از کم خونی کمک کند.

 

خلاصه

گوشت گوسفند یک نوع گوشت قرمز است .

نه تنها منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالا است، بلکه یک منبع برجسته بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، از جمله آهن، روی و ویتامین B12 است.

به همین دلیل، مصرف منظم بره ممکن است رشد، نگهداری و عملکرد ماهیچه را افزایش دهد. علاوه بر این، به جلوگیری از کم خونی کمک می کند.

 

www.healthline.com

ارسال شده در تاریخ 23 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , سلامتی | 751 بازدید

ارزش غذایی گوشت برای بدن همراه با معرفی مضرات آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است