اختلال شخصیت پارانوئید | اختلال شخصیت پارانوئید چگونه درمان میشود؟

اختلال شخصیت پارانوئید یا PPD یک اختلال شخصیتی میباشد که موجب بی اعتمادی ناخواسته , سوءظن و مشکوک شدن به دیگران بدون هیچ دلیلی میشود. این اختلال اغلب در دوران کودکی و یا نوجوانی آغاز میشود و به نظر میرسد بیشتر در مردان رواج دارد.

 

اختلال شخصیت پارانوئید

 

علت اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

دلیل دقیق اختلال شخصیت پارانوئید شناخته شده نیست , اما احتمالا ترکیبی از عوامل بیولوژیکی و روانی در این اختلال وجود دارد. همچنین اعتقاد بر این است که تجربیات دوران کودکی از جمله آسیب های فیزیکی و عاطفی در توسعه PPD موثر هستند.

 

 

علائم اختلال  پارانوئید چیست؟

علائم اختلال شخصیت پارانوئید , ممکن است از خفیف تا شدید باشند اما به طور کلی فردی که مبتلا به اختلال پارانوئید است دارای علائم زیر میباشد:

افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید , همیشه در معرض احساس گناه هستند و گمان میکنند دیگران دائما در حال آسیب رساندن و یا نابود کردن آنها هستند.

این افراد هیچ گونه وفاداری , تعهد و اعتمادی به دیگران ندارند به این دلیل که گمان میکنند دیگران از آنها سوء استفاده میکنند و میخواهند آنها را فریب دهند.
همچنین این افراد گمان میکنند که دیگران دائما پشت سر آنها حرف میزنند.

 

اختلال شخصیت پارانوئید چگونه تشخیص داده میشود؟

اختلال پارانوئید مانند هر اختلال دیگری توسط یک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده مانند یک روانشناس یا روانپزشک تشخیص داده میشود.همچنین تشخیص این بیماری دشوار است زیرا فرد مبتلا به پارانوئید از ترس اینکه مبادا پزشک به او آسیب برساند به پزشک مراجعه نمی کند.

اختلال شخصیت پارانوئید

 

اختلال شخصیت پارانوئید چگونه درمان میشود؟

افراد مبتلا به اختلال پارانوئید اغلب به دنبال درمان خود نیستند زیرا قبول ندارند که دچار اختلال شده اند. درمان با توجه به شدت اختلال پارانوئید متفاوت است .

درمان اختلال شخصیت پارانوئید معمولا شامل روان درمانی طولانی مدت با یک درمانگر است. داروها به طور کلی برای درمان PPD مورد استفاده قرار نمی گیرند , با این حال داروهایی مانند داروهای ضد اضطراب , داروهای ضدافسردگی یا ضد روانپریشی ممکن است در صورتی که علائم در فرد شدید باشد گاهی تجویز شوند. همچنین هنگامی که شدت این اختلال زیاد باشد فرد مجبور به بستری در بیمارستان میشود.

درمان میتواند به فرد کمک کند تا علائم این اختلال کاهش پیدا کنند و فرد زندگی شادتر و کارآمدتری داشته باشد.‌

 

 

منبع:
betterhealth.vic.gov.au

psychcentral.com

my.clevelandclinic.org

ارسال شده در تاریخ 23 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , روانشناسی | 837 بازدید

اختلال شخصیت پارانوئید | اختلال شخصیت پارانوئید چگونه درمان میشود؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است