آیا وزن مادر و رژیم غذایی آن در زمان بارداری بر وزن نوزاد تاثیر دارد؟

رژیم غذایی دوران بارداری بسار حائز اهمیت است . بیشتر زنان باردار در مورد وزن نوزاد خود نگران هستند، به خصوص اینکه نوزاد بزرگ، طبیعی یا کوچک است.

به طور کلی، هیچ زنی نمی خواهد یک نوزاد با وزن کمتر از ۱۰پوند داشته باشد. و نگرانی های اصلی زنان این است :

که آیا وزن مادر بر اندازه / وزن نوزاد تاثیر می گذارد؟

آیا رژیم غذایی یک زن باردار روی اندازه و وزن کودک تاثیر می گذارد؟

آیا سابقه خانوادگی زنان باردار بر میزان و وزن نوزاد تاثیر می گذارد؟

اکثر زنان باردار نگرانند که تغییردر رژیم غذایی آنها باعث تولد باعث یک نوزاد با وزن متوسط شود.

رژیم غذایی دوران بارداری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تاثیر رژیم غذایی مادر بر نوزاد 

بله، رژیم غذایی زن می تواند تا حدودی بر میزان وزن نوزاد تازه متولدش تاثیر بگذارد، اما مکانیزم این اثر به طور کامل مشخص نیست در مواردی نوزادان بزرگ هستند، و عوامل دیگری نیز وجود دارد.

تحقیقات جدید در بیمارستان کودکان بوستون نشان میدهد که وقتی وزن شما در طول دوران بارداری افزایش می یابد وجنین شما بزرگتر می شود و به احتمال زیاد وزن نوزاد شما هم بیشتر خواهد شد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مادرانی که در ابتدای بارداری خود [وزن بیشتری دارند] دارای نوزادانی  با وزن بیشترهستند .

همچنین اندازه نوزاد شما می تواند براساس صفات خانوادگی تعیین شود. بنابراین، اگر والدین شما بزرگ هستند و شما هم با همسرتان بزرگ هستید، احتمال شانس داشتن یک کودک بزرگ بیشتر است.

به طور کلی، موسسه پزشکی تعیین کرده است که اگر قبل از بارداری کم وزن بودید، در طول دوران بارداری شما باید ۲۸ تا ۴۰ پوند وزن اضافه کنید.

با این حال، اگر شما وزن متوسط داشتید، باید ۲۵ تا ۳۵ پوند وزن اضافه کنید.

اگر اضافه وزن دارید، باید ۱۵ تا ۲۵ پوند وزن اضافه کنید .

سرانجام، اگر قبل از بارداری چاق هستید، در حین بارداری باید ۱۱ تا ۲۰ پوند وزن اضافه کنید.

به طور کلی، اهداف افزایش وزن بسیار مهم است، بنابراین شما شانس خود را برای داشتن یک شادابی وسلامت بهینه خواهید کرد.

هرچه بیشتر بخورید وزن بیشتری خواهید داشت اگرچه وزن شما زیاد می شود اما ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد گاهی اوقات مصرف زیاد غذاهایی با قند و کربوهیدرات منجر  به دیابت حاملگی و افزایش قند خون شما و عوارض برای شما و نوزادتان شود.

 

توصیه ها / مشاوره

هنگامی که شما حامله هستید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید . لطفا مطمئن شوید که وزن سالم را حفظ می کنید. و اگر قبل از بارداری، اضافه وزن یا چاقی دارید، لطفا با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت وزن خود به منظور حفظ اندازه نوزاد خود ، صحبت کنید. بارداری یک زمان برای رژیم غذایی نیست، اما دکتر شما می تواند راه  های تغذیه سالم  و ورزش متوسط را که می تواند برای اطمینان از وزن سالم هنگام تولد برای کودک شما مفید باشد، به شما ارائه می دهد.

لطفا در صورت بروز هرگونه افزایش وزن در طول بارداری نگران نباشید! و حتما تمام مراقبتهای زمان بارداری انجام دهید و بخاطر داشته باشید وزن هنگام تولد نوزاد به چگونگی رشد آن در رحم بستگی دارد.

 

بیشتر بخوانید :

تپل شدن پا در حاملگی ؛ جلوگیری از احتباس آب در بدن در دوران بارداری

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , تغذیه | 969 بازدید

آیا وزن مادر و رژیم غذایی آن در زمان بارداری بر وزن نوزاد تاثیر دارد؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است