آهن ؛ چرا باید در حین بارداری به مصرف آهن توجه داشته باشید

آهن نوعی ماده معدنی بسیار خوب است و شما و فرزندتان به آن نیاز دارید زیرا به مبارزه با بیماری کمک می کند .

 

علایم کمبود آهن چیست؟

زنان باردار که فاقد این ماده ی معدنی هستند، به راحتی  خسته می شوند و حتی اگر مدت زمان طولانی کمبود آهن داشته باشند می تواند تبدیل به آنمی شوند.

 

چه مقدار اهن باید در طول حاملگی مصرف شود؟

کمبود این ماده ی معدنی باعث خستگی و ضعف در زنان باردار می شود.

کودک بدون آن ممکن است دچار بیماری های زیادی شود و از مشکلات یادگیری رنج می برد.

 

چرا آهن در دوران بارداری مهم است؟

ماده ی معدنی برای تولید خون و گردش خون ضروری است و برای رشد مغز کودک لازم است،  و همچنین نوزاد به اهن پس از تولد نیاز دارد.

 

منابع آهن چیست؟

برای اینکه  جذب اهن در خانم باردار افزایش یابد ٬ باید غذاهای غنی از اهن مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و مرغ را مصرف کند. علاوه بر این، کل دانه، نان غنی شده و غلات (لوبیای خشک و لوبیای خشک و لوبیای خشک و عدس) را بخورید.

در مصرف مکمل ویتامین احتیاط کنید

اگر از مکمل ویتامین ها بدون تجویز پزشک استفاده میکنید بسیار مراقب باشید. با این حال، قبل از مصرف مکمل اهن اضافی مواد غذایی موثر را دریافت کنید؛ و ابتدا به توصیه پزشک، ماما، و پرستار یا متخصص تغذیه گوش دهید.

میزان اهن مورد نیاز مادر باردار ۳۰میلی گرم در روز است یعنی ۳۵ درصد نسبت به قبل افزایش می یابد.میزان مکمل روزانه ۳۰۰ میلی گرم  است. در بهترین رژیم غذایی هم مکمل ضروری است. علائم کمبود آهن هموگلوبین کمتر از ۱۱ گرم بر دسی لیترو هماتوکریت کمتر از ۳۲درصد می باشد. مکمل آهن باید در یبن وعده های غذایی مصرف شود، و نیز مصرف منابع ویتامین C موجب افزایش جذب ان می شوند ، در ضمن قهوه و چای روی جذب آهن اثر سوء دارند.

مواد غذایی حاوی این ماده ی معدنی شامل گوشت‌قرمز، ماهی، گوشت بوقلمون است که به ‌خوبی جذب بدن می‌شوند و تخم‌مرغ هم باید به‌ صورت آب‌پز استفاده شود تا مادر دچار مسمومیت در زمان بارداری نشود. سبزی‌های تازه‌ برگ‌ سبز باعث جذب بیشتر آهن در بدن می‌شوند.

دقت داشته باشید  که کمبود هر یک از عناصرمورد نیاز در دوران بارداری خطرات جدی را برای مادر و جنین به همراه دارد و باید به اندازه‌ کافی آنها را به بدن رساند تا پس ‌از زایمان مادر و نوزاد هر ‌دو سلامت باشند.

 

بیشتر بخوانید :

آیا وزن مادر و رژیم غذایی آن در زمان بارداری بر وزن نوزاد تاثیر دارد؟

ارسال شده در تاریخ 24 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , تغذیه | 854 بازدید

آهن ؛ چرا باید در حین بارداری به مصرف آهن توجه داشته باشید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است