بررسی عوامل موثر بر سرطان سینه و روش های درمان آن

سرطان سینه

آنچه که باید درباره ی سرطان سینه بدانید

سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است و دومین علت مرگ و میر در زنان پس از سرطان ریه است. از سال ۱۹۸۹ غربالگری و درمان این بیماری به میزان قابل توجهی پیشرفت داشته است. حدودا ۳٫۱ میلیون نفر از افراد مبتلا به سطان سینه در ایالات متحده درمان شده اند و زنده اند. شانس فوت هر زن مبتلا به سرطان سینه ۱ از ۳۷ یا ۲٫۷% است. آگاهی از علائم و انجام غربالگری راه های مهمی برای کاهش خطر هستند.

برخی حقایق در خصوص سرطان سینه

 • سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان است.
 • علائم آن شامل وجود توده یا ضخیم شدن سینه و تغییر در پوست یا نوک پستان است.
 • عوامل خطر این بیماری می تواند ژنتیکی باشد. اما برخی از عوامل سبک زندگی مانند مصرف الکل باعث می شود که این بیماری بیشتر احتمال وقوع داشته باشد.
 • طیف وسیعی از درمانها برای این بیماری استفاده می شود ار جمله جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی
 • بسیاری از توده های سینه سرطانی نیستند ، اما هر زنی که در موررد یک توده در سینه ی خود نگران است حتما باید به پزشک مراجعه کند.

علائم سرطان سینه

اولین علائم سرطان سینه معمولا ضخیم شدن یک ناحیه در پستان یا وجود یک توده در پستان یا زیر بغل است.

 • وجود درد در زیر بغل و پستان که با چرخه ی عادت ماهانه تغییر نمی کند.
 •  ایجاد حفره یا سرخی پوست پستان
 • یک جوش در اطراف یا در نوک یکی از سینه ها
 • تغییر شکل و حالت نوک پستان
 • تغییر در اندازه و شکل سینه
 • پوسته پوسته شدن روی سینه یا نوک پستان
 • تشخیص زودهنگام سرطان سینه احتمال بهبودی را افزایش می دهد.

مراحل سرطان سینه

سرطان با توجه به اندازه تومور و این که آیا به غدد لنفاوی یا سایر نقاط بدن گسترش پیدا کرده یا نه، بروز پیدا می کند.

سرطان از راه های مختلفی نشان داده می شود که معمولا در ۰ تا ۴ مرحله نشان داده می شود.

مرحله ی ۰: به علت DCIS سلول ها در داخل مجاری محدود شده و به بافت اطراف حمله نمی کنند.

مرحله ۱: در ابتدای این مرحله تومور تا ۲ سانتی متر است و غدد لنفاوی اطراف را درگیر نکرده است.

مرحله۲: تومور ۲ سانتی متر است و شروع به گسترش به غده های اطراف کرده است.

مرحله ۳: تومور تا ۵ سانتی متر است و ممکن است برخی از غدد لنفاوی را درگیر کرده باشد.

مرحله۴: سرطان به اندام های دور به ویژه استخوان، کبد ، مغز و ریه سرایت کرده است.

علل ایجاد سرطان :

در سرطان سلول های بدن غیر قابل کنترل می شوند. این رشد سلولی بیش از حد است که موجب سرطان می شود. سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی مجرای شیر شروع می شود و از آنجا می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یاید.

عوامل خطر در سرطان سینه

 • سن: خطر با سن افزایش می یابد. در۲۰ سالگی ، احتمال ابتلا به سرطان پستان در دهه ی بعدی ۰٫۶% است ولی در ۷۰ سالگی این رقم به ۳٫۸۴% می رسد.
 • ژنتیک: اگر یکی از بستگان درجه یک سرطان داشته اند، احتمال ابتلای فرد بیشتر است.
 • سابقه ی سرطان سینه: زنانی که یکبار سرطان داشته اند نسبت به زنان دیگر احتمال بیشتری دارد دوباره مبتلا شوند.
 • اضافه وزن: داشتن اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می کند. احتمالا به دلیل افزایش سطح استروژن است. مصرف بالای شکر نیز می تواند یک عامل خطر باشد.
 • مصرف الکل: مطالعات انجام شده نشان می دهد که زنانی که بیش از ۳ بار در روز الکل می نوشند ۱٫۵ برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارند.
 • خطرات شغلی: در سال ۲۰۱۲ محققان نتیجه گرفتند قرار گرفتن در معرض برخی مواد سرطان زا به عنوان مثال در محل کار و نارسایی های غدد درون ریز می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

درمان

درمان این سرطان بستگی دارد به :

نوع سرطان

مرحله ی سرطان

میزان حساسیت به هورمون ها

سن بیمار و سلامت کلی او

گزینه های اصلی درمانی عبارتند از :

پرتودرمانی

عمل جراحی

درمان بیولوژیک یا درمان دارویی هدفمند

شیمی درمانی

عوامل موثر بر انتخاب هر کدام از این درمان ها شامل مرحله ی سرطان، سایر شرایط پزشکی و اولویت های فردی است.

منبع: medicalnewstodayp

 

ارسال شده در تاریخ 18 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع دسته‌بندی نشده , سلامتی | 1,840 بازدید

بررسی عوامل موثر بر سرطان سینه و روش های درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است