آنفولانزا / درمان آنفولانزا، علائم و روش پیشگیری از آن

آنفولانزا عفونت ویروسی است که به ریه ها، بینی و گلو حمله می کند. این یک بیماری تنفسی مسری است که علائم آن از خفیف تا شدید است. از آنجایی که آنفولانزا و سرماخوردگی علائم مشابهی دارند، می تواند تشخیص بین دو بیماری متفاوت باشد. در بیشتر موارد، علائم آنفلوانزا شدیدتر و طولانی تر از سرماخوردگی است.

هر کسی می تواند مبتلا به آنفلوآنزا شود، اما برخی افراد خطر ابتلا به عفونت را دارند. این شامل کودکان زیر ۵ سال و بالغین ۶۵ ساله می شود. اگر سیستم ایمنی ضعیف دارید یا اگر بیماری مزمن دارید، خطر ابتلا نیز افزایش می یابد .

 

آنفولانزا .

 

علائم آنفولانزا چیست؟

در ابتدا، می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. علائم اولیه ممکن است شامل گلودرد، عطسه یا آبریزش بینی باشد. علائم معمولا به علت ویروس پیشرفت می کند:

 • تب
 • عضلات شکم
 • لرز بدن
 • تعریق
 • سردرد
 • سرفه خشک
 • گرفتگی بینی
 • خستگی
 • ضعف

علائم معمولا در حدود یک هفته با درمان در خانه بهبود می یابند. شما می توانید علائم را با داروهای ضد سرماخوردگی از بین ببرید.. همچنین مهم است که مقدار زیادی استراحت کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید.

 

عوارض :

اکثر مردم بدون عوارض از آنفلوآنزا رنج می برند. اما گاهی اوقات عفونت ثانویه مانند پنومونی، برونشیت یا عفونت گوش می تواند رشد کند. اگر علائم شما از بین برود و چند روز بعد دوباره ظاهر شود، ممکن است عفونت ثانویه داشته باشید. اگر به یک عفونت ثانویه مشکوک هستید، پزشک را ببینید.

پنومونی اگر بدون درمان باقی بماند، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

آنفولانزا .

 

چگونه می توان از آنفولانزا جلوگیری کرد؟

 • به دلیل خطر عوارض، مهم است که از خود و خانواده خود از ویروس محافظت کنید.
 •  از آنجایی که ویروس آنفولانزا می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود ، حتما دست های خود را با صابون شستشو دهید یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید.
 • همچنین،  از لمس بینی و دهان خود با دست جلوگیری کنید.
 • اگر از کسی که مبتلا به آنفولانزا است مراقبت می کنید، برای محافظت از خود یک ماسک صورت بپوشید.
 • علاوه بر این،واکسن سالانه را تزریق کنید. واکسن برای افراد بالای شش ماه توصیه می شود.

 

درمان :

 • بیشتر افراد بدون مصرف دارو بهبود می یابند.
 • مصرف مایعات گرم فراوان، تغذیه مناسب، استراحت، استفاده از بخور برای مرطوب کردن مجاری تنفسی و رفع علامتی تب و درد در مواقع لزوم کمک کننده است.
 •  داروهای ضد ویروسی موثری هم وجود دارند که از شدت علائم و طول مدت بیماری می کاهند .
 • درمان دارویی باید ظرف ۴۸ ساعت اول پس از شروع علائم آغاز شود وگرنه تاثیر زیادی نخواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

در بهبود سرماخوردگی  چه نوع مواد غذایی مناسب هستند؟

درمان خانگی سرماخوردگی

انواع درمان خانگی سرماخوردگی

 

ارسال شده در تاریخ 27 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 791 بازدید

آنفولانزا / درمان آنفولانزا، علائم و روش پیشگیری از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است