آشنایی با علل و علائم سندرم رینود و نحوه ی درمان سندرم رینود

سندرم رینود چیست؟ علل و علائم سندروم رینود کدام اند؟ چگونه سندروم رینود تشخیص داده میشود و برای درمان بیماری رینود از چه داروهایی استفاده کنیم؟

در این مقاله به پرسش های بالا پاسخ خواهیم داد.

 

سندرم رینود

 

سندرم رینود یا پدیده رینود که در سال ۱۸۶۲توسط موریس رینود توصیف شد بیماری میباشد که موجب میشود شخص هنگام قرار گرفتن در سرما دچار بی حسی و سوزش در قسمت هایی از بدن به ویژه انگشتان دست و پا شود.

افرادی که در مناطق دارای هوای سرد زندگی میکنند بیشتر تحت تاثیر سندرم رینود قرار میگیرند و بررسی ها نشان میدهند زنان ۹ برابر بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند.

علائم سندرم رینود چیست؟

هنگامی که درجه حرارت کاهش می یابد رگ های خونی در انگشتان دست و یا پا منقبض میشوند و این انقباض باعث ایجاد هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در بافت های آسیب دیده میشود و این مناطق دچار بی حسی میشوند , اغلب منطقه آسیب دیده سفید میشود و سپس به رنگ آبی تغییر رنگ میدهد.

انگشتان دست و پا بیشتر تحت تاثیر سندرم رینود قرار میگیرند اما پدیده رینود میتواند بر بینی , لب ها و گوش ها تاثیر بگذارد. این وضعیت(بی حسی و تغییر رنگ قسمت های آسیب دیده) تقریبا ۱۵دقیقه طول میکشد تا بدن به حالت نرمال برگردد به همین علت هنگامی که حملات بیماری رینود شروع میشود مناطق آسیب دیده را ماساژ دهید و آنها را بپوشانید تا علائم کاهش یابند.

بعضی زنان ممکن است پدیده رینود را در نوک پستان ها تجربه کنند مخصوصا هنگامی که دوران شیردهی را میگذرانند.

 

سندرم رینود

 

علت سندرم رینود چیست؟

در افراد سالم , سیستم گردش خون در اندام ها مانند انگشتان دست و پا هنگام قرار گرفتن در شرایط سرد از خود واکنش نشان میدهد و باعث میشود گرمای از دست رفته در سطح پوست به حداقل برسد اما در افرادی که به بیماری رینود مبتلا هستند , سیستم گردش خون واکنش خاصی در برابر سرما از خود نشان نمی دهد و باعث میشود فرد زمانی که وارد یک محل سرد میشود و یا حتی دست های خود را در آب سرد قرار میدهد علائم پدیده رینود را تجربه کند.

دقت داشته باشید که بعضی افراد وقتی با استرس مواجه میشوند علائم سندرم رینود را از خود نشان میدهند بدون اینکه دما کاهش پیداکند.

انواع بیماری رینود :

انواع بیماری رینود عبارتند از: رینود اولیه و رینود ثانویه

رینود اولیه شایع تر از نوع دیگر میباشد اما رینود ثانویه کمتر رایج است اما جدی تر است.

سندرم رینود

 

علل رینود ثانویه عبارتند از:

بیماری شریان ها: آترواسکلروز , ایجاد پلاک در رگ های خونی و یا بیماری برگر باعث ایجاد اختلالاتی در رگ های خونی میشوند.

تکرار یا ارتعاش: افرادی که دارای شغل و سرگرمی هایی هستند که نیاز به حرکات تکراری دارند مانند تایپ کردن و یا گیتار و پیانو زدن بیشتر در معرض ابتلا به رینود ثانویه هستند.

سندرم تونل کارپ: این وضعیت باعث فشار بر اعصاب میشود و حساسیت به علائم رینود را افزایش میدهد.

قرار گرفتن در معرض مواد خاص: سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی عروق خونی را کاهش میدهد.

جراحی: رینود میتواند پس از عمل های جراحی مانند جراحی مچ دست به وجود آید.

بهتر است بدانید که رینود اولیه معمولا در محدوده سنی ۱۵ تا ۲۵ سال شروع میشود و رینود ثانویه در محدوده سنی ۳۵ تا ۴۰ سال شایع است.

 

عوامل خطر برای ابتلا به سندرم رینود عبارتند از:

سن: اگرچه هر شخصی میتواند در معرض بیماری رینود قرار بگیرد اما رینود اولیه در افرادی که در محدوده سنی ۱۵تا ۲۵ سال هستند شایع تر میباشد.

شرایط آب و هوایی: افرادی که در مناطق سرد زندگی میکنند بیشتر به سندرم رینود مبتلا میشوند.

سابقه خانوادگی: در صورتی که یکی از اعضای خانواده ی شما مبتلا به سندرم رینود است باید اقدامات پیشگیرنه ای را در نظر بگیرید.

جنسیت: زنان نسبت به مردان در برابر این بیماری آسیب پذیر تر هستند.

 

سندرم رینود چگونه تشخیص داده میشود؟

برای تشخیص رینود اولیه و ثانویه پزشک ممکن است کاپیلاروسکوپی را انجام دهد. گاهی اوقات پزشک از شما میخواهد تا آزمایش خون انجام دهید تا پزشک بتواند مشکلات خود ایمنی و سایر فرایندهای التهابی را تشخیص دهد.

سندرم رینود چگونه درمان میشود؟

هیچ درمانی برای بیماری رینود وجود ندارد اما روش هایی وجود دارند که میتوانند علائم ناشی از سندروم رینود را به حداقل برسانند.

▪️قبل از خروج از منزل خود را با لباس های گرم بپوشانید.

▪️تکنیک های مدیریت استرس را فرا بگیرید زیرا علاوه بر کاهش دما , استرس یکی دیگر از علل ایجاد سندرم رینود میباشد.

▪️مصرف کافئین و الکل را به حداقل برسانید.

▪️ماشین خود را گرم نگه دارید: قبل از اینکه شروع به رانندگی در هوای سرد کنید ابتدا از گرم بودن فضای ماشین اطمینان حاصل پیدا کنید.

برای موارد متوسط تا شدید دارو ممکن است مورد نیاز باشد. این داروها عبارتند از:

مسدودکننده های کانال کلسیم: مسدودکننده های کانال کلسیم , رایج ترین داروها برای کاهش علائم بیماری رینود محسوب میشوند که عبارتند از: آملودیپین , نیفیدیپین , فلودیپین.

پماد نیتروگلیسیرین: پماد نیتروگلیسیرین موضعی نیز باعث بهبود جریان خون میشود و علائم سندرم رینود را کاهش میدهد و این پماد باید به نواحی آسیب دیده اعمال شود.

 

سندرم رینود

وازودیلاتورها: این گونه داروها رگ ها را تمیز میکنند و علائم را تسکین میدهند مانند لوزارتان , سیلدنافیل , فلوکستین و پروستاگلاندین.

جراحی عصب: این درمان هنگامی که شدت سندرم رینود زیاد باشد توصیه میشود و یک جراح ممکن است به وسیله ی این جراحی اعصاب را از عروق خونی دور نگه دارد تا فرکانس و یا شدت حملات کاهش یابد.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 20 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,094 بازدید

آشنایی با علل و علائم سندرم رینود و نحوه ی درمان سندرم رینود
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است