آشنایی با علل و علائم سرماخوردگی و چگونگی درمان سرماخوردگی

عطسه , آبریرش بینی و خستگی که علائم سرماخوردگی هستند میتوانند باعث ناراحتی های زیادی شوند. شاید به نظر شما سرماخوردگی مسئله ای جدی نباشد , اما در صورتی که آن را تجربه کنید خواهید دید علائم آن موجب مشکلاتی در فعالیت های روزانه شما میشود. بگذارید در ابتدا علل و علائم سرماخوردگی را مورد بررسی قرار دهیم و سپس به شما چگونگی درمان سرماخوردگی را بگوییم .

 

درمان سرماخوردگی

 

علائم سرماخوردگی چیست؟

ممکن است ترکیبی از علائم زیر را تجربه کنید:

  • عطسه کردن
  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی
  • سرفه کردن
  • سردرد
  • دردهای عضلانی
  • کاهش اشتها
  • آبریزش چشم
  • گلودرد
  • تب

علت سرماخوردگی چیست؟

انواع مختلفی از ویروس ها میتوانند باعث سرماخوردگی شوند که راینو ویروس(Rhinovirus) شایعترین آنها میباشد. همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و اطفال بیشتر در برابر سرماخوردگی آسیب پذیر هستند.

چگونگی درمان سرماخوردگی :

درمان شماره یک:

عسل دارای خواص ضد ویروسی میباشد که میتواند گلو درد را تسکین دهد. آنتی اکسیدان های موجود در عسل به سیستم ایمنی بدن کمک میکنند تا با باکتری ها و یا ویروس هایی که باعث ایجاد سرماخوردگی میشوند مبارزه کند. شما باید از عسل خام برای درمان سرماخوردگی استفاده کنید.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱قاشق غذاخوری عسل خام

 

طریقه استفاده: شما میتوانید عسل را به تنهایی برای درمان سرماخوردگی نوش جان کنید. همچنین اگر تمایل داشتید میتوانید ۱قاشق غذاخوری عسل را به یک لیوان شیر گرم بیفزایید و قبل از رفتن به رختخواب بنوشید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

دو بار در روز از این روش تا رسیدن به نتیجه استفاده کنید.

درمان شماره دو:

چای سبز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که میتواند در درمان سرماخوردگی موثر باشد. علاوه بر این نوشیدنی های گرم مانند چای سبز به کاهش علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی , گلودرد و خستگی کمک میکند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱عدد چای سبز کیسه ای
یک فنجان آب داغ
مقداری عسل
مقداری آبلیمو

طریقه استفاده: چای سبز را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه در یک فنجان آب داغ دم کنید و برای خوش طعم نمودن این نوشیدنی عسل و یا آبلیمو به آن بیفزایید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

۲ تا ۳ فنجان در روز از این نوشیدنی استفاده کنید.

درمان سرماخوردگی
درمان شماره سه:

سیر به علت خواص مفید و متعددی که دارد در هر آشپزخانه ای یافت میشود و میتواند به علت ترکیبات ضد میکروبی و ضد ویروسی به درمان سرماخوردگی کمک کند و علائم سرماخوردگی را از بین ببرد.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

مقداری سیر
۱قاشق غذاخوری عسل

طریقه مصرف: سیر را له کنید و به آن عسل بیفزایید و در نهایت این مخلوط را نوش جان کنید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟ این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

 

درمان شماره چهار:

چای بابونه دارای مواد تشکیل دهنده ای میباشد که میتواند ریه ها و راه های هوایی را پاک کند و به درمان سرماخوردگی کمک کند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱عدد چای کیسه ای بابونه
یک فنجان آب جوش

طریقه استفاده: چای کیسه ای را به مدت ۴‌ تا ۵ دقیقه درون آبجوش قرار دهید و سپس چای کیسه ای را بردارید و چای را بنوشید.
همچنین شما میتوانید برای رسیدن به نتایج موثرتر , چند عدد برگ بابونه خشک و یا تازه را درون آبجوش قرار دهید و بخار خارج شده از آن را دو بار در روز استنشاق کنید تا علائم سرماخوردگی در شما کاهش یابد.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

دو بار در روز از این روش استفاده کنید.

 

درمان سرماخوردگی

 

درمان شماره پنج:

دارچین دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است که میتواند به درمان سرماخوردگی کمک کند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱/۲قاشق چای خوری پودر دارچین
۱قاشق غذاخوری عسل

طریقه استفاده: دارچین و عسل را با یکدیگر مخلوط کنید و نوش جان کنید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟
این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

 

درمان شماره شش:

زردچوبه حاوی کورکومین است و خواص آنتی اکسیدانی دارد. شیر نیز میتواند به درمان سرماخوردگی و سرفه کمک کند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱قاشق چای خوری پودر زردچوبه
۱لیوان شیر گرم

طریقه استفاده: شیر و زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید و قبل از رفتن به رختخواب , این نوشیدنی را بنوشید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

این روش را هر شب تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

درمان شماره هفت:

پروبیوتیک موجود در ماست میتواند به درمان سرماخوردگی کمک کند.

برای استفاده از این روش به چه چیری نیاز داریم؟

۱ تا ۲ فنجان ماست ساده

طریقه استفاده: شما میتوانید برای درمان سرماخوردگی , یک فنجان ماست همراه با هر وعده غذایی میل کنید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

هر روز همراه با هر وعده غذایی ۱ تا ۲ فنجان ماست بخورید.

 

درمان شماره هشت:

افزودن نمک اپسوم به آب علاوه بر اینکه بدن را سم زدایی میکند ماهیچه های شما را آرام میکند و به کاهش علائم سرماخوردگی کمک میکند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱قاشق سوپ خوری نمک اپسوم
آب گرم

طریقه استفاده: وان حمام را با آب گرم پر کنید تا جایی که بتوانید گرمای آن را تحمل کنید و سپس نمک اپسوم را به آن اضافه کنید و مخلوط کنید. به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر درون وان بنشینید.

اگر در حمام خود وان نداشتید پاهای خود را در یک سطل آب گرم و یک چهارم فنجان نمک اپسوم قرار دهید.

 

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

هر روز از این روش استفاده کنید تا علائم سرماخوردگی در شما کاهش یابد.

درمان سرماخوردگی

درمان شماره نه:

سرکه سیب به از بین رفتن ویروس ها در بدن کمک میکند زیرا میتواند سطحPH بدن را تنظیم کند.

برای استفاده از این روش به چه چیزی نیاز داریم؟

۱قاشق غذاخوری سرکه سیب
۱لیوان آب گرم

طریقه استفاده: سرکه سیب را به آب گرم اضافه کنید و سپس آن را بنوشید. همچنین شما میتوانید برای خوش طعم نمودن این نوشیدنی , کمی عسل محلی خام را به آن اضافه کنید.

چقدر باید از این روش استفاده کنیم؟

۲ تا ۳ لیوان از این نوشیدنی را در روز تا رسیدن به نتیجه بنوشید.

 

حالا که با راه های درمان سرماخوردگی آشنا شدید منتظر چه چیزی هستید؟

میتوانید برای رسیدن به نتیجه از هر کدام از درمان های فوق که به آن پرداختیم استفاده کنید. اما باید نکاتی را در رابطه با درمان های خانگی که ارائه میشود بدانید. برخی غذاهای خاص یا گیاهان ممکن است برای همه مفید نباشند , به عنوان مثال دادان عسل به کودکان کمتر از یک سال توصیه نمیشود همچنین زنانی که باردار هستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

منبع:
stylecraze.com

ارسال شده در تاریخ 1 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , طب سنتی , گیاهان دارویی | 655 بازدید

آشنایی با علل و علائم سرماخوردگی و چگونگی درمان سرماخوردگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است