آشالزی چیست؛ تفاوت آشالزی با سرطان مری

آشالزی یکی از نادرترین بیماری هایی است که برای انسان رخ می دهد. این بیماری مستقیما با مری در رابطه است و در زمان ابتلا به آن خوردن غذا به شدت سخت خواهد شد چرا که عضلات مری به شدت سست شده و انتقال مواد غذایی از گلو به معده مختل می شود.

آشالزی با سرعت کم به بدن نفوذ می کند و نشانه های آن نیز گام به گام و کم کم نمایان می شود . اکثر افراد مبتلا به این اختلال دچار اختلال در توانایی فروبستگی (دیسفاژی) به عنوان نشانه اصلی و اولیه هستند.  همچنین درد قفسه سینه خفیف وجود دارد که می آید و می رود.  برخی از افراد مبتلا درد بسیار شدید را تجربه می کنند

علاوه بر این ، محتویات همچنین می تواند در طول تنفس به ریه ها (آسپیراسیون ترشح کننده ترشح شده) رانده شود.  علائم دیگر این اختلال ممکن است شامل سرفه در طول شب و کاهش قابل توجه وزن ، به علت دشوار بودن در بلع ، در مواردی که بدون درمان باقی بمانند.  چشم های خشک (keratoconjunctivitis sicca)  و دهان خشک (xerostomia) در بیماران مبتلا به آشالازی غیر معمول نیست .

آسپیراسیون مقادیر بزاق و مواد غذایی توسط افراد مبتلا به آشالازی ممکن است باعث ایجاد پنومونی ، سایر عفونت های ریوی یا حتی مرگ شود . میزان بروز سرطان مری در بیماران مبتلا به آشالازی قابل توجه است.

بیماری آشالزی چه علائمی با خود به همراه دارد؟

رشته آئورباخ که یکی از عصب های اصلی قفسه سینه است، اگر دچار اختلال شود می تواند موجب به وجود آمدن بیماری شود.  اعتقاد بر این است که ممکن است یک شکل نادر و ارثی از آشالازی وجود داشته باشد اما در این زمان هنوز به خوبی درک نشده است.

بیماری آشالزی در سن بین ۲۵ الی ۸۰ سال رخ می دهد.  Achalasia بر روی مردان و زنان به میزان برابر ، به جز در مواردی که به نظر می رسد منعکس کننده یک شکل ارثی است . در این موارد ، به نظر می رسد که مردان به دو برابر بیشتر از زنان مبتلا به این اختلال مبتلا می شوند.

آشالزی

تفاوت های بیماری آشالزی و سرطان مری چیست؟

سرطان مری و آشالزی بسیار به یکدیگر شبیه هستند،  سرطان مری ممکن است تقریبا در هر نقطه از لوله شروع شود . سرطان های کوچک ممکن است بدون علامت باشند و یا بدون علائم باشند . همانطور که تومور رشد می کند ، اولین نشانه ممکن است در بلع و / یا درد در هنگام بلع و / یا احساس شود غذا در پشت سینه گیر می کند . مشکل در بلع ممکن است با سوء هاضمه ، سوزش سر دل و خفگی همراه باشد. کاهش وزن غیر معمول نیست.

تشخیص بیماری آشالازی

معاینه اشعه ایکس (رادیولوژی) اغلب در تشخیص آشالازی مفید است.  معاینه رادیولوژیک ، بویژه با استفاده از باریم ، ممکن است نشان دهنده بزرگ شدن (انقباض) مری و حفظ مواد غذایی و ترشحات در داخل مری است . دستگاه هایی که فشار مایع (فشارسنج) را در مری اندازه گیری می کنند برای تأیید تشخیص آشالازی استفاده می شود.

درمان بیماری آشالازی

درمان آشالازی به منظور از بین بردن انسداد ناشی از شکست عضله اسفنکتر مرطوب به منظور استراحت است . این ممکن است با تجویز داروها ، گسترش بخش (dilation دستی) عضله اسفنکتر و یا از طریق جراحی انجام شود.

Isosorbide داروی (یک نیترات طولانی مدت) یا nifedipine (یک مسدود کننده کانال کلسیم) ممکن است برای افرادی که دارای آهالزی هستند، کمکی کند.

تقریبا ۷۰  درصد از موارد آشالازی ممکن است به واسطه افزایش عضله اسفنکتر مری با استفاده از روش شناخته شده به عنوان پنوماتیک بطور موثر درمان شود.  در بسیاری از افراد ممکن است برای پیشرفت علائم ضروری باشد. درمان جراحی آشالازیا ممکن است در حدود ۸۵-۹۰ درصد موارد موثر باشد . در طی این روش ، فیبرهای ماهیچه ای در اسفنکتر مری پایین تر برداشته می شوند . میتومی لاپاروسکوپی هیلر یا میتومی آندوسکوپی روده ، حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به آشالازیا تجربه می کنند .

منبع: medicinenet

ارسال شده در تاریخ 23 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 1,638 بازدید

آشالزی چیست؛ تفاوت آشالزی با سرطان مری
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است